Bývalí členové středočeské Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) stáhli návrh předběžného opatření, podle kterého Obvodní soud pro Prahu 1 zakázal konání mimořádného volebního sjezdu strany.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci a bývalý člen strany Jiří Vodička, který SPOZ zažaloval se třemi kolegy, to potvrdili ČTK. Sobotní sjezd strany by se tak podle všeho měl uskutečnit. SPOZ ale ještě musí počkat, až to oficiálně potvrdí soudy.

"Necháme sjezd proběhnout," konstatoval Vodička. Důvodem pro stažení žaloby podle něj bylo to, že bývalí členové strany nedokázali složit jistinu 300 tisíc korun, což mají být náklady na konání sněmu v pražském TOP hotelu. "To je ten důvod, nic jiného," dodal Vodička.

Stažení žaloby potvrdila mluvčí odvolacího soudu Puci. Tento soud měl totiž rozhodnout o odvolání proti nepravomocnému předběžnému opatření, které SPOZ podala. Po stažení žaloby teď bude muset řízení zastavit.

"Pokud zítra (v pátek) nepřijde ještě nějaké další předběžné opatření, tak tomuto sjezdu už nebude nic bránit," řekla ČTK mluvčí prvoinstančního obvodního soudu Alena Novotná. Obvodní soud také bude muset rozhodnutí SPOZ doručit do datové schránky.

Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš zatím od soudů neměl oficiální informace. "Počkáme na rozhodnutí soudu. Zatím se musíme řídit tím, co stále platí, a to je předběžné opatření, které nařizuje nekonat sjezd" řekl ČTK Kruliš. Dodal však, že by byl rád, kdyby se nakonec mohl uskutečnit.

Na předsedu strany kandiduje Veleba 

Bývalí středočeští členové SPOZ se soudí se stranou od loňského září kvůli údajně neplatné krajské konferenci z loňského srpna, kde byli sesazeni ze svých funkcí a vyloučeni poté, co centrální vedení údajně uspořádalo středočeský kongres, aniž by na to mělo podle stanov právo.

K počtu hlasů potřebnému k odvolání nepohodlných straníků si vedení údajně pomohlo náborem nových lidí. Podle vedení strany ale vše proběhlo v pořádku. Tento soudní spor podle Vodičky dál pokračuje a měl by do něj být založen i spis týkající se zákazu kongresu.

Strana v předčasných volbách loni na podzim zcela propadla. Uskupení, jehož čestným předsedou je prezident Miloš Zeman, podle některých odborníků mělo šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, strana ale nakonec získala jen kolem 1,5 procenta hlasů. Uškodily jí i vnitřní rozpory kvůli údajné nedemokratičnosti, které pokračují i nadále.

Mimořádný volební sněm zemanovců by se měl uskutečnit v sobotu v pražském TOP hotelu. Kandidátem na předsedu zřejmě bude mimo jiné bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba, který to potvrdil na nedávném sjezdu komory v Olomouci. Na volebním sněmu SPOZ by měl promluvit také prezident Zeman.