Když se loni na podzim formovala vláda ČSSD, hnutí ANO a lidovců, nedokázala se dohodnout na tom, jak změnit daně – zatímco sociální demokraté chtěli zvyšovat daně firem, Andrej Babiš a spol. byli proti.

Ženou, která má připravit daňovou reformu a také zajistit, aby se snížily daňové úniky, je bývalá poradkyně firmy Ernst & Young Simona Hornochová, dnes náměstkyně ministra financí. Už oznámila, že chce zpřísnit režim výdajových paušálů, upravit zdanění investičních fondů nebo zamezit podvodům s DPH.

HN: Chcete změnit režim výdajových paušálů pro OSVČ a zastropovat je. Jak? 

Nezastropovaný šedesátiprocentní paušál je nesystémový v tom, že loni vláda dala strop na paušály na 40 a na 30 procent a do obratu dva miliony korun, takže 600 tisíc a 800 tisíc maximální uplatnění výdajů. Když si uvědomíme, k čemu mířily paušály, měla to být pro menší subjekty náhrada, aby nemusely vést administrativu, daňovou evidenci, takže si myslím, že dva miliony jsou dost, zvlášť když si uvědomíme, že obrat pro registraci plátcovství DPH je milion.

Přijde nám, že když dva jsou zastropované, není důvod, aby se třetí nechoval stejně. Osmdesátiprocentní dává smysl v tom ohledu, že jsou to řemeslníci a zemědělci, jsou to vysokonákladové činnosti. Na rozdíl od různých ekonomických, finančních poradců, zprostředkovatelů a podobně.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se