Zástupci ANO se ve čtvrtek sejdou s ČSSD a KDU-ČSL na jednání, kde by měli zároveň podepsat koaliční smlouvu. S sebou si ale přinesou nové propočty, kterými chtějí argumentovat proti dani pro živnostníky. Tu naopak prosazuje sociální demokracie.

Ve čtvrtek dopoledne to uvedl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák doufá, že se strany na čtvrtečním jednání na konečném textu dohodnou. Podle něj by se daň měla dotknout jen těch živnostníků, kteří dlouhodobě vykazují ztrátu, ale jejich majetkové poměry tomu neodpovídají.

Vyjednávací týmy se na základních bodech programové části koaliční smlouvy dohodly už v noci na středu, ještě ve čtvrtek dopoledne ale Faltýnek před jednáním optimistický nebyl.

"Myslím, že to dneska nebude formalita. Pořád zůstaly otevřené některé drobnosti, zejména v té daňové oblasti. Provedli jsme nějaké výpočty a zkusíme dneska zaargumentovat," řekl Faltýnek. ANO je především proti zavedení minimální daně pro živnostníky.

Podle Sklenáka ale sociální demokracie nechce minimální daň pro všechny živnostníky. "Nejde nám o šikanu živnostníků, ale abychom do procesu placení zatáhli ty podnikatele, kteří jsou řadu let ve ztrátě, ale jejich majetkové poměry tomu neodpovídají," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD.

Sklenák nepředpokládá, že by některá z koaličních stran ve čtvrtek na jednání požadovala zásadní revizi programové části koaliční smlouvy. "Mám za to, že jsme se na poslední schůzce dohodli na principu, jak by to mělo fungovat a byla jen otázka, jak přesně to nastavit, aby to splnilo účel, o který nám jde," dodal Sklenák.

Návrh strany zveřejní v pátek

Lidovci se prozatím k zavedení minimální daně pro živnostníky staví opatrně. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka předpokládá, že se ve čtvrtek tato část programu dopracuje do takové podoby, která by vyhovovala všem. Už dříve se ale proti tomuto bodu také ohrazovali, protože je v rozporu s jejich stranickým programem.

Strany vznikající koalice se v úterý večer dohodly na většině programových bodů. V pátek by mohli koaliční partneři návrh programové dohody zveřejnit. Pokud se strany na programovém textu ve čtvrtek definitivně dohodnou, o víkendu by jej měla schvalovat širší vedení ČSSD a lidovců, ve středu pak o něm bude jednat výbor hnutí ANO.

S postupem koaličního vyjednávání ve čtvrtek v podvečer seznámí šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prezidenta Miloše Zemana.