Hnutí ANO v Praze podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky postupně ovládají zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 napojení na kmotry.

Premiér Sobotka, podle něhož se ANO v budoucnosti rozpadne, to sdělil v souvislosti se změnami ve vedení ANO v Praze.

Předsedkyní pražského ANO se minulý pátek stala místostarostka desáté městské části Radmila Kleslová, která byla donedávna členkou sociální demokracie.

"Pokud vím, paní Kleslová s panem Babišem v minulosti dlouhodobě odborně spolupracovala, a tak není překvapení, že ji požádal o pomoc v situaci, kdy mu pražské ANO začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09, spojení s různými kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta," uvedl na adresu svého koaličního partnera Sobotka.

Kleslová své členství v sociální demokracii ukončila 14. února a do ANO vstoupila o den později.

"V ČSSD ale podobné přestupy moc rádi nevidíme, takže až ANO splní svou historickou úlohu a v budoucnosti se rozpadne, bude to mít paní Kleslová s návratem do ČSSD těžké," uvedl také Sobotka, podle něhož dvojí členství není u sociální demokracie možné.

"Poprosil bych pana předsedu Sobotku, aby si udělal pořádek doma. Víme, že sociální demokracie se rozpadala v přímém přenosu po volbách. My jsme to nijak nekomentovali a komentovat nebudeme. Věříme tomu, že náš koaliční partner je stabilní. Totéž bychom očekávali i od něj," reagoval předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

"Pokud ale chtějí dělat takové výroky, beru to tak, že to patří k folklóru v politice. Pro mě je to bezvýznamná ptákovina, žádné vysvětlení po ČSSD žádat nebudu," dodal.

Faltýnek navíc odmítl, že by věděl o lidech napojených na kmotry.

Radmila Kleslová byla podle médií do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. Jako referentce zvláštní činné zálohy jí bylo uděleno krycí jméno Lia a měla mít za úkol nábor nových kádrů a jejich výchovu pro špionáž. Kleslová se ale hájí podobně jako šéf ANO Andrej Babiš tím, že byla v evidenci rozvědky vedena nevědomě.

Po roce 1990 Kleslová mimo jiné zasedala v dozorčích radách významných podniků Vítkovice Steel, Unipetrol Trade nebo Benzina. Byla i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist