Městský soud v Praze uložil pětici bývalých úředníků pražského magistrátu podmíněné tresty od jednoho roku do tří let za zvýhodnění firmy Haguess v projektu Opencard.

Podle nepravomocného rozsudku úředníci uzavřeli nevýhodné smlouvy. Údajně se tak dopustili porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Mezi obžalovanými je někdejší šéf odboru informatiky Ivan Seyček, Jiří Chytil, Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík. Všichni svou vinu odmítají.

Seyček dostal tříletou podmínku, Chytil dvouletou a ostatní muži jeden rok. Zkušební doba je u Seyčka pětiletá, zbytek má dvou- nebo tříletou.

Seyček má také zaplatit pražskému magistrátu dva miliony korun a dostal pětiletý zákaz činnosti na úřadech rozhodujících o veřejných financích. Chytil má zaplatit 300 tisíc.

Se zbytkem nároku v řádu milionů korun soud odkázal magistrát na civilní řízení.

Úředníci byli v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS), odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky. V letech 2006 a 2007 podle obžaloby v rozporu se zákonem vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili i další veřejné zakázky.

Pražská karta Opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun.

Další obvinění v kauze Opencard policie vznesla loni v březnu. Deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09) detektivové stíhají kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Radní v dubnu 2012 souhlasili s tím, že město s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý Praze způsobili škodu zhruba 25 milionů.