Předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek (ANO) se na svém blogu pustil do kritiky nového seriálu České televize Čtvrtá hvězda. Veřejnoprávní televizi mimo jiné vyčítá, že uváděním díla s náznaky pornografie porušuje pravidla a zvyklosti, která mají ochránit především dětské diváky.

ČT se hájí tím, že seriál vysílá po deváté hodině, kdy je většina dětí pod dozorem rodičů. Případné výhrady Rady pro rozhlasové a televizní vysílání je ale připravena řešit.

"Jsem všechno, jen ne prudérní, ale nemyslím, že by děti měly ve veřejnoprávní televizi sledovat kolem půl desáté simulovaný sex, byť prý v satirické nadsázce. Už proto, že pravidla by se měla respektovat. A první, kdo by je měl respektovat, je veřejnoprávní televize, která má šest miliard ročně z poplatků, které odvádějí majitelé televizních přijímačů," uvedl bývalý dlouholetý novinář, který se do čela výboru dostal v loňském roce po svém zvolení do Poslanecké sněmovny.

Příběhy z malého pražského hotelu, který usiluje o získání čtvrté hvězdy, televize uvádí v pondělí večer na ČT1. Podle mluvčí ČT Alžběty Plívové seriál se známými herci Dejvického divadla pozitivně hodnotí jak diváci, tak kritici.

"Česká televize jej vysílá po deváté hodině večer, kdy je většina dětských diváků pod dozorem rodičů, kteří sami rozhodují o tom, co budou či nebudou sledovat. Veškeré výhrady, které k pořadu obdrží Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, nicméně bere Česká televize vážně a je připravena je řešit," sdělila ČTK Plívová.

V seriálu se podle Komárka objevují sprostá slova, náznak různých typů sexu, byť detailů přeci jen o něco méně než ve filmu Nymfomanka.

"O umělecké hodnotě seriálu se můžeme přít ještě víc než o umělecké hodnotě jízdy Šárky Pančochové. Televize by každopádně pro ty, kdo o té hodnotě pochybují, měla jasně zveřejnit, kolik to stálo a kdo peníze dostal," poznamenal poslanec s tím, že ČT je díky penězům od poplatníků mimo konkurenční boj, za to by měla vyrábět špičkové pořady a dodržovat zvyklosti a pravidla.

V kompetenci sněmovního volebního výboru, v jehož čele Komárek stojí, je mimo jiné projednávání návrhů zákona v mediální oblasti. Výbor také projednává výroční zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nebo výroční zprávy o činnosti a hospodaření Českého rozhlasu, České televize a České tiskové kanceláře. Výbor dále sněmovně předkládá kandidáty navržené do Rady ČT a ČRo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist