Pokud návrh na zrušení lustrací projde do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, podle něhož by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři.

Zopakoval, že KDU-ČSL je zásadně proti zrušení lustračních zákonů, což navrhli komunisté. ČSSD i ANO i přes tuto hrozbu počítají s tím, že nezavážou své poslance, aby hlasovali proti.

"My jsme jasně upozornili naše koaliční partnery, že v případě, že by bylo prohlasováno, aby šel návrh komunistů na zrušení lustračního zákona do dalšího čtení, je to pro nás důvod ukončit naši koaliční spolupráci," řekl Bělobrádek.

Lidovci chtějí, aby se ve Sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě před hlasováním o důvěře nové koaliční vládě. O té se bude hlasovat 18. února. KDU-ČSL v úvodu pátečního jednání poslanců neprosadila, aby dolní komora dokončila projednávání předlohy pevně ještě dnes. Její návrh podpořila drtivá většina poslanců TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu a jen jednotlivci z řad koaličních ČSSD a hnutí ANO.

Šéfa poslanců sociální demokracie Romana Sklenáka dnešní krok lidovců překvapil. Dozvěděl se o něm prý z médií, aniž by byl předem konzultován. Zopakoval, že jeho strana bude mít o lustracích volné hlasování. "Kvůli komunistickému návrhu na zrušení lustrací se koalice nepochybně nerozpadne," ujistil posléze v reakci premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ministerský předseda prý dnes Bělobrádkovi doporučil, aby si pozorně pročetl koaliční smlouvu, "protože kdyby KDU-ČSL chtělo vystoupit z koalice, tak existuje institut smírčího řízení, který by ještě předtím příslušná koaliční strana měla vyvolat". Vzhledem k tomu, že se lidovci na své partnery s žádným takovým požadavkem neobrátili, nedomnívá se Sobotka, že by existovala nějaká koaliční krize. Není podle něj pravděpodobné, že by komunisté s návrhem uspěli, uvedl také na večerní tiskové konferenci.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zatím neumí předjímat reakci svých spolustraníků. Připustil však, že někteří poslanci se chystají hlasovat pro zrušení lustračních zákonů. Hlasování budou mít volné.

KDU-ČSL se v tomto týdnu již jednou nechala slyšet, že by případné hlasování koaličních partnerů ze sociální demokracie a hnutí ANO pro zrušení lustračního zákona považovala za porušení koaliční smlouvy. Dnes tedy svůj postoj ještě vyostřila.

Podle ministra kultury Daniela Hermana je to pro lidovce "zcela principiální záležitost" a zrušení lustrací by znamenalo "podlomení kontinuity polistopadového vývoje", což by narušilo jejich důvěru v možnost koaliční spolupráce. "V takovém případě jsem okamžitě připraven rezignovat z postu ministra kultury," uvedl Herman.

Bělobrádek doplnil, že by stejně postupovali i zbývající dva lidovečtí členové vlády. "Skutečně nám nejde o ty funkce, bereme to jako možnost ovlivnit ČR pozitivním směrem, ale v případě takových zásadních věcí bychom nemohli pokračovat ve spolupráci," dodal.