Zasněžené pole na okraji Prahy má všechno, co z něj už teď dělá superzajímavou investici: cena čtyř hektarů půdy u dálniční spojky, navíc poblíž obchodního centra, může jednou vystřelit do stamilionů.

Pozemek v pražských Štěrboholech je jedním z více než 50 hektarů, které patří rodině odcházejícího ministra zemědělství Miroslava Tomana. Přesněji drůbežárně Xaverov, v níž Tomanův otec drží 80 procent a bratr Zdeněk je jediným členem představenstva.

Rodina odcházejícího ministra přišla k lukrativním pozemkům v Praze díky vstřícnosti úřadů. Xaverov se o zhruba 50 hektarů parcel roky přel se státem. A přestože Pozemkový fond ve třech ze šesti případů u soudu vyhrával, souhlasil před třemi lety s ukončením všech sporů.

Známá drůbežářská firma, kterou ovládá ministrův otec Miroslav Toman starší, ministr zemědělství v několika předlistopadových komunistických vládách, tak kromě pole poblíž obchodního centra Europark ve Štěrboholech získala například i další velmi zajímavý pozemek naproti prodejně Ikea v Horních Počernicích. Dnes mohou mít - podle konzervativních odhadů - hodnotu desítek milionů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se