Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) bude muset hned krátce po nástupu do funkce řešit zásadní střet zájmů. Jako nejvyšší šéfka Úřadu práce zároveň působí ve firmě, po které úřad vymáhá téměř 20 milionů korun.

Marksová-Tominová je ve správní radě firmy Místní sociální služby, které Úřad práce vyplatil dotaci na projekt přeškolování nezaměstnaných na pečovatele o staré a nemocné. Případ popsala Mladá fronta Dnes.

Kontrola generálního ředitelství úřadu práce ale prokázala, že záměr na přeškolování byl nesmyslný, projekt stopla a už vyplacených 20 milionů nařídila kvůli nesrovnalostem vrátit.

Firma je nyní v likvidaci. Kandidátka na ministryni deníku uvedla, že ve společnosti hrála čistě formální roli, protože ji zajímala odborně. Připouští ale, že ať už by projekt fungoval, nebo ne, tak jde o střet zájmů. "Členové a členky vlády mají 30 dnů na to, aby odešli z podobných funkcí," řekla.

Společnost Místní sociální služby měla realizovat ambiciózní projekt Úřadu práce, který měl podpořit vznik asi tisícovky pracovních míst v pečovatelských službách. Podle auditu v něm ale byly chyby a Úřad práce ho zastavil. To, kam se peníze z firmy ztratily, nyní podle listu vyšetřuje policie a finanční úřad.

Budoucí ministryně: Peníze se vracet nemusejí

Marksová-Tominová deníku řekla také to, že prozatím nemá žádný dokument, který by ukazoval, že přidělené prostředky nebyly využity přesně v souladu se schváleným projektem. "Podle mého názoru není oprávněné žádat je zpět," uvedla.

Ve správní radě firmy je podle deníku kromě Marksové-Tominové už jen zakladatel projektu Martin Zeman. Politička listu řekla, že řešení problému kolem vymáhání udělené dotace se musí odehrávat transparentně "a podle všech pravidel mezi Martinem Zemanem a Úřadem práce". "Nehodlám do toho nijak zasahovat," dodala.

"Příjemce nebyl schopen prokázat, za co byly peníze utraceny. Proto je Úřad práce bude vymáhat zpět," cituje deník mluvčí Úřadu práce Kateřinu Beránkovou.

Související