Novým ombudsmanem by se podle prezidenta Miloše Zemana měl stát Stanislav Křeček, nebo Pavel Zářecký. Oba muže bude Zeman navrhovat Poslanecké sněmovně.

Podle něj by bylo dokonce ideální, kdyby mohli pracovat spolu.

"Vedle Stanislava Křečka bude druhým kandidátem Pavel Zářecký. Já si dokonce myslím, že kdyby Bůh a Poslanecká sněmovna dali, tak by to byl velmi dobrý tandem. Že by se doplňovali," řekl Zeman v pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

Podle něj by Křeček, který po rezignaci Pavla Varvařovského přebral vedení úřadu ombudsmana, mohl být veřejným ochráncem práv a Zářecký jeho zástupcem.

Sám Křeček by tuto roli přijal. "Rád bych vykonával funkci veřejného ochránce práv. Pokud do ní nebudu zvolen, budu nadále pokračovat ve výkonu funkce zástupce," řekl tento týden v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Křeček, kterému je 75 let, vykonává funkci zástupce ombudsmana od dubna roku 2013. Předtím byl poslancem za ČSSD.

Druhý Zemanův kandidát, třiasedmdesátiletý právník Pavel Zářecký, působil v minulých 20 letech na postech náměstků ministrů spravedlnosti či vnitra. V Paroubkově a Fischerově vládě byl šéfem legislativní rady vlády.

Ombudsmana budou poslanci volit zřejmě v únoru. Funkce je volná od prosince, jelikož Pavel Varvařovský se sám rozhodl odejít.

Kandidáty chtějí navrhnout i senátoři. Zatím padala jména bývalé ombudsmanovy zástupkyně a někdejší šéfky Českého helsinského výboru Anny Šabatové, nynější předsedkyně výboru Táni Fischerové či advokátky Hany Marvanové. Ta by se ale mohla stát náměstkyní pravděpodobné budoucí ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Zeman nevyhoví milostem navrženým ministryní Benešovou

Prezident Miloš Zeman také v pořadu oznámil, že nevyhoví první žádosti o udělení milosti, kterou mu doporučila ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová. Muž, kterého se žádost týká, podle něj není nevyléčitelně nemocný, což je jedna ze základních podmínek, které si Zeman pro udílení milostí stanovil.

"Ne, protože jsem díky právnímu odboru Kanceláře prezidenta republiky zařídil návštěvu člověka, kterému měla být udělena nikoliv milost, ale abolice ... a ukázalo se, že tento člověk nejenže netrpí nevyléčitelnou nemocí, ale že jak proti němu, tak proti jeho rodinným příslušníkům, je souhrnně vedeno asi 20 exekucí," řekl prezident.

Zeman před koncem loňského roku převedl agendu milostí na ministerstvo spravedlnosti s tím, že jde o návrat k praxi někdejšího prezidenta Václava Havla a splnění předvolebního slibu.