Budoucí premiér Bohuslav Sobotka po páteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem oznámil, že seznam ministrů, který prezidentovi předal, měnit nechce.

Podle něj nejsou prezidentovy výhrady nové. Navíc argumenty, které Zeman vyslovil, nejsou takové, aby znamenaly zákonnou překážku pro to, aby některý z kandidátů nemohl být jmenován.

"Naší kandidáti, kterých se (výtky) týkají, prošli demokratickými volbami, dostali podporu voličů a velké množství preferenčních hlasů," řekl Sobotka o nominantech jeho strany. I proto za nimi stojí.

Prezident plánuje jmenovat novou vládu do konce ledna. Bohuslav Sobotka se stane premiérem už příští pátek.

K řadě kandidátů má však Zeman výhrady. Neřekl ale, že by někoho nejmenoval. Zároveň vůbec při výčtu výtek nezmínil ani konkrétní jména. Je ovšem jasné, že se mu nelíbí například nominace Martina Stropnického (ANO), který by se měl stát ministrem obrany, nebo adepta na šéfa resortu vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Zemanovi u vybraných kandidátů vadí především to, že v dané oblasti nemají absolutně žádné zkušenosti. "Nejsem povolán rozhodovat o tom, zda praxe má být 20letá, 10letá, nebo pětiletá. Pouze vím, že by neměla být nulová," sdělil.

Druhou komplikací je podle prezidenta fakt, že někteří kandidáti získali svou kvalifikaci na plzeňských právech. Těmi v minulosti otřásl skandál kvůli takzvaným rychlostudentům. V Plzni studoval budoucí ministr vnitra Milan Chovanec. 

A třetí hlavní výtkou je, že jeden z ministerských kandidátů si sám požádal o bezpečnostní prověrku, ale Národní bezpečnostní úřad mu ji nevydal. Zde měl Zeman na mysli adepta na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Výhrady k osobám Jana Mládka a Milana Chovance potvrdil po schůzce i Sobotka. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.