Americká firma Draken International chce koupit 24 kompletních letounů L-159 a k tomu čtyři stroje na náhradní díly. Za jednotlivé bitevníky zaplatí od 434 do 516 milionů korun. Záležet bude na tom, v jakém stavu budou po vyjmutí z ochranných obalů, v nichž jsou stroje uloženy v Aeru Vodochody.

Prodej schválila Rusnokova vláda, první letouny zamíří do USA koncem roku 2014.

"Obrana za konzervaci letadel v letech 2006 až 2013 zaplatila zhruba 260 milionů korun," uvedl ministr obrany Vlastimil Picek. Úřad si tak od prodeje slibuje finanční úsporu. Peníze, které ušetří, chce investovat do rozvoje vzdušných sil.

Ministerstvo obrany letouny prodá prostřednictvím Aera Vodochody. Podle náměstka Daniela Koštovala je to dáno českou legislativou, která v případě prodeje vojenské techniky do zahraničí počítá s využitím českého prostředníka.

Společnost prý nebude za zprostředkování brát provizi. Z dřívějších informací však vyplývá, že americká firma Aeru Vodochody za zprovoznění nyní zakonzervovaných L-159 bude platit.

Obrana se letadla snaží neúspěšně prodat řadu let. Loni úřad vyhlásil veřejnou obchodní soutěž na prodej osmi L-159. Sliboval si od toho zájem například bohatých sběratelů letecké techniky. Kvůli nízkým nabídkovým cenám ale z plánovaného prodeje zhruba desítky strojů sešlo.

Související