Tak dlouho se v Česku volalo po přímé volbě prezidenta, až přinesla zpět na politické výsluní Miloše Zemana. Není to jen příběh o návratu výrazného politika, který měl podle původních odhadů patřit spíš do učebnic moderní historie.

Léta čekání na politický comeback se u Zemana také přetavila v razantnost, s níž po celých deset měsíců ve funkci testoval hranice zavedeného parlamentního systému.

"Každý z nás v životě někdy vyhrál a někdy prohrál. Vím, jak je obtížné unést tíhu porážky, ale vím také, jak je těžké odolat pokušení, které přináší vítězství," řekl Zeman při svém inauguračním projevu 8. března.

Hned první měsíce jeho vládnutí ukázaly, že svou výhru ve všelidovém hlasování nepodceňuje. Záhy začaly probublávat spory mezi Hradem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem o jmenování velvyslanců.

Spor byl o to pikantnější, že hlavními postavami tohoto měření sil byli rivalové z vypjaté prezidentské volby. Prezident chtěl prosadit své favority a také podporovatele z kampaně, šéf TOP 09 byl proti. A experti na české ústavní právo si mohli poprvé lámat hlavu nad tím, jak silné jsou prezidentské pravomoci v nové politické realitě.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se