Šéf hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil, že by měl být v nové koaliční vládě ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku. Vláda by podle něj měla fungovat ve složení osm zástupců ČSSD, šest členů hnutí ANO a tři za KDU-ČSL. Řekl to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Vláda by tak měla mít 17 členů, a ne původně diskutovaných 18.

Definitivní seznam navržených ministrů bude podle předsedy ČSSD a pravděpodobného premiéra nové vlády Bohuslava Sobotky hotový do 6. ledna, kdy předsedové ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL podepíšou koaliční smlouvu.

Stropnický ministrem obrany?

Funkci premiéra by měl zastávat předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, vicepremiérem a ministrem financí se stane lídr hnutí ANO Andrej Babiš a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek získá funkci vicepremiéra a ministra bez portfeje, píše server Aktuálně, který zveřejnil předběžný seznam ministrů.

Za ČSSD by se měl stát Lubomír Zaorálek ministrem zahraničních věcí, Milan Chovanec ministrem vnitra a ministrem průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ze sociálních demokratů by měl mít zároveň Svatopluk Němeček na starosti zdravotnictví, Marcel Chládek školství a Roman Sklenák ministerstvo práce a sociálních věcí. Jiří Dienstbier (ČSSD) bude ministrem bez portfeje.

Ministrem obrany by se měl stát Martin Stropnický (ANO) a jeho spolustraník Richard Brabec ministrem pro životní prostředí. Za ANO také povede ministerstvo pro místní rozvoj Věra Jourová a ministerstvo spravedlnosti Helena Válková.

Ministerstvo zemědělství bude řídit Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministerstvo kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Babiš ke svým funkcím uvedl, že by vše mělo fungovat jako v současné vládě Jiřího Rusnoka, kde také ministr financí Jan Fischer rovněž zastupuje post vicepremiéra. K ostatním postům za hnutí ANO v nové vládě Babiš konkrétní jména neuvedl s tím, že se o tom bude ještě jednat.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se