Sociální demokracie bude jednat s ANO a KDU-ČSL o rozdělení křesel ve vládě velkoryse, řekl v sobotu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Konečné složení nového kabinetu by už stranické orgány podle něho schvalovat neměly.

S prvním návrhem na rozdělení křesel nejsou spokojeni lidovci, měly by jim připadnout jen dvě. ČSSD jich má mít osm a hnutí ANO sedm. "Můj názor se nezměnil," uvedl Sobotka, ale zdůraznil, že bude velkorysý. "My jsme strana, která vnímá nutnost vzniku nové vlády v co nejkratším termínu," dodal.

ČSSD podle něho nechce jednání o kabinetu zkomplikovat, i proto se samostatně jedná o změně církevních restitucí.

Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková zopakovala, že první schůzka ČSSD a ANO se zástupci církví bude 17. prosince v Senátu. Jednat by se mělo o budovách na Pražském hradě a o výši finančních náhrad.

Termín zahájení jednání o rozdělení křesel v kabinetu chce Sobotka domluvit s předsedy hnutí ANO a KDU-ČSL Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem ještě v sobotu. Měla by se uskutečnit v "nejbližším termínu" potom, co se Bělobrádek vrátí ze Spojených států. Sobotka podotkl, že vyjednavače zřejmě čekají "trochu vzrušenější" Vánoce.

Programovou část koaliční smlouvy schválila ČSSD v sobotu dopoledne. V neděli zasednou lidovci a zkraje příštího týdne hnutí ANO.

Sobotka doplnil, že pokud by měl vyslyšet všechny náměty stranického předsednictva a ústředního výkonného výboru, ČSSD by musela mít všechny ministry. Požadavek, aby tyto orgány schvalovaly složení vlády, ale podle Sobotky nezazněl. Nepostupovalo se tak prý ani v minulosti. "Je to v kompetenci předsedy," dodal.

Sobotka chce ministerstvo pro lidská práva

Sobotka podle serveru iDnes.cz zvažuje, že by v jeho vládě byl ministr pro lidská práva.

Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jsou lidská práva důležitá, je třeba se snažit o jejich podporu a dodržování. Stát má podle něj v tomto směru rezervy. "Nevidím důvod k tomu zřizovat další ministerstvo," vyjádřil se nicméně Babiš.

Případný vznik funkce nového ministra pro lidská práva naopak nezavrhuje první místopředseda lidovců Marian Jurečka. Principiálně to podle něj není špatná myšlenka. "Je samozřejmě otázka, jaké kompetence a jaké nástroje by ministr měl k tomu, aby opravdu dokázal řešit otázku lidských práv v České republice," řekl Jurečka.

Podle politologa Miroslava Mareše lze při vyjednávání o možnosti zavést post ministra pro lidská práva očekávat "zásadní střet". Zajímavý bude výsledek nedělního jednání lidovců, kteří ústy svého šéfa Bělobrádka koaličním partnerům vzkázali, že chtějí tři, nikoli dva posty ve vládě. "Bělobrádek musí obhájit pozici před vlastní stranou," míní politolog. "Lidovcům pak může nahrávat to, že ČSSD směřuje ke zvyšování počtu ministerstev," tvrdí. Upozornil ale, že ANO se navyšování počtu ministerstev brání.

KDU-ČSL bude o resortech jednat v neděli

O rozdělení křesel ve vládě, konkrétních jménech i o koaliční smlouvě bude v neděli jednat celostátní konference KDU-ČSL.

Projednávat se bude dohodnutá programová a procedurální část koaliční smlouvy, první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka proto soudí, že projde. "Debata okolo toho bude, ne každý musí být úplně spokojen se vším, co v té smlouvě je napsáno. Ale za ty dvě části si troufnu říci, že by to teoreticky mělo být schváleno," řekl Jurečka.

Předpokládá také, že diskuse se povede i o rozdělení resortů. "Nechci v tento okamžik předjímat, jestli tam vznikne nějaký konkrétní mandát a mantinely pro další jednání," uvedl první místopředseda.

Rozložení sil v kabinetu by podle jeho představy schvalovali delegáti nedělní konference dodatečně elektronicky. "Tam se uvidí, jak to dopadne," dodal Jurečka.

S takovým postupem ale nesouhlasí lidovecký senátor Jiří Čunek. Program a personálie podle něj není možné oddělit, stejně jako hlasování o nich.

Straníci prý navíc mají z vyjednávání o vládě málo informací, vyjednávací tým pracoval téměř v utajení, tvrdí Čunek.

Zatímco podle původního návrhu mají lidovci dostat jen ministerstvo kultury a zdravotnictví, Marian Jurečka trvá na třech resortech. Kulturu a zdravotnictví dopředu neodmítá, okruh zájmu KDU-ČSL prý ale zahrnuje také zemědělství, sociální věci, školství, případně životní prostředí nebo průmysl.