Post ministra zemědělství a další dva resorty. Takové jsou podmínky KDU-ČSL pro vstup do vlády. Lidovci už odmítli nabídku na ministerstva práce a dopravy, a jejich předsedovi se nezdá ani nejnovější ústupek ČSSD a ANO, které jsou ochotny přepustit zemědělství lidovcům, kromě něj už ale nabízejí jen "nechtěnou" kulturu.

Koaliční partneři původně odmítali KDU-ČSL resort zemědělství pustit. Hlavně kvůli obavám, že by KDU-ČSL stranila církvím při restitucích.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek a celé vedení strany ale nehodlalo ustoupit. V pátek ČSSD post ministra zemědělství KDU-ČSL nabídla. Jenže ani to zřejmě zablokované vyjednávání o vládě neuvolní. Součástí nabízeného balíčku už je totiž jen kultura a to je pro lidovce málo.

"Obávám se, že to pro KDU-ČSL nebude dostatečná nabídka, protože na včerejším celostátním výboru byla velice výrazná snaha na tři plnohodnotná ministerstva," řekl Bělobrádek.

Vyjednávání tak bude dál pokračovat. Lidovci se poradí v sobotu, všechny tři strany se pak sejdou zřejmě ještě v pondělí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se