Pokud ČSSD, ANO a KDU-ČSL překonají překážky při rozdělování resortů a dohodnou se na koaliční spolupráci, vznikne vláda Moravanů a Slezanů.

Vyplývá to z mapy data týmu IHNED.cz, která porovnává, kolik hlasů v jednotlivých obcích získaly strany pravděpodobné vlády a kolik naopak strany "opoziční", tedy ODS, TOP 09, KSČM a Úsvit.

Modře jsou na mapě znázorněny oblasti, kde by byli s koaliční vládou spokojeni, tedy místa, kde ČSSD, ANO a KDU-ČSL získaly dohromady víc hlasů než zbylé čtyři strany. Jde především o oblast Vysočiny, Moravy, Slezska, ale i východních Čech.

Naopak červenou barvou jsou označeny regiony, kde vítězila budoucí opozice. Budoucí trojkoalici podle mapy rozhodně nevolila Praha ani Liberecký kraj.

Server IHNED.cz nabízí také porovnání v čase. V levém horním rohu si můžete zvolit jakýkoliv rok, kdy se konaly volby do sněmovny.

Na mapě z roku 2006 je vidět, že Topolánkův kabinet byl vládou především Prahy a severovýchodních Čech. Naopak na Moravě, ve Slezsku a především v příhraničí volili lidé opoziční ČSSD a KSČM.

Například v Sudetech zatím nebyli lidé s vládou spokojeni téměř nikdy. Zklamání zažili prakticky ve všech volbách (nepočítáme-li dobu opoziční smlouvy). Po volbách v roce 2010 se ale začala situace obracet.

1 % lidí bez práce navíc = 0,75 % pro ČSSD

Podle politologa Tomáše Lebedy letošní volby ukázaly, že KDU-ČSL má stabilní voličskou základnu, a to především na Moravě. "Společně s komunisty to vždy bývala strana, která měla volební stabilitu v čase absolutně největší," uvedl Lebeda na konferenci GIS Esri v ČR.

Výsledek ČSSD podle něj závisí na počtu lidí bez práce. "Pokud nezaměstnanost v obci vzroste o jedno procento, tak podpora ČSSD stoupne o 0,75 procenta," zjistil Lebeda.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se