Pokud ČSSD, ANO a KDU-ČSL překonají překážky při rozdělování resortů a dohodnou se na koaliční spolupráci, vznikne vláda Moravanů a Slezanů.
Vyplývá to z mapy data týmu IHNED.cz, která porovnává, kolik hlasů v jednotlivých obcích získaly strany pravděpodobné vlády a kolik naopak strany "opoziční", tedy ODS, TOP 09, KSČM a Úsvit.
Modře jsou na mapě znázorněny oblasti, kde by byli s koaliční vládou spokojeni, tedy místa, kde ČSSD, ANO a KDU-ČSL získaly dohromady víc hlasů než zbylé čtyři strany. Jde především o oblast Vysočiny, Moravy, Slezska, ale i východních Čech.
Naopak červenou barvou jsou označeny regiony, kde vítězila budoucí opozice. Budoucí trojkoalici podle mapy rozhodně nevolila Praha ani Liberecký kraj.
Server IHNED.cz nabízí také porovnání v čase. V levém horním rohu si můžete zvolit jakýkoliv rok, kdy se konaly volby do sněmovny.
Na mapě z roku 2006 je vidět, že Topolánkův kabinet byl vládou především Prahy a severovýchodních Čech. Naopak na Moravě, ve Slezsku a především v příhraničí volili lidé opoziční ČSSD a KSČM.
Další krach koaličního vyjednávání: ČSSD nedá zemědělství, lidovcům nabízí dopravu - čtěte ZDE
Komentář Petra Fischera: Koaliční kultury na okraji - čtěte ZDE
Například v Sudetech zatím nebyli lidé s vládou spokojeni téměř nikdy. Zklamání zažili prakticky ve všech volbách (nepočítáme-li dobu opoziční smlouvy). Po volbách v roce 2010 se ale začala situace obracet.
1 % lidí bez práce navíc = 0,75 % pro ČSSD
Podle politologa Tomáše Lebedy letošní volby ukázaly, že KDU-ČSL má stabilní voličskou základnu, a to především na Moravě. "Společně s komunisty to vždy bývala strana, která měla volební stabilitu v čase absolutně největší," uvedl Lebeda na konferenci GIS Esri v ČR.
Výsledek ČSSD podle něj závisí na počtu lidí bez práce. "Pokud nezaměstnanost v obci vzroste o jedno procento, tak podpora ČSSD stoupne o 0,75 procenta," zjistil Lebeda.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist