Bývalý premiér a expředseda ODS Petr Nečas měl vyhandlovat svůj podpis pod spornou novoroční prezidentskou amnestií Václava Klause.  

Nečas se s tím svěřil letos v lednu tehdejší šéfce svého kabinetu a nynější manželce Janě Nečasové (dříve Nagyové). Řekl jí, že svůj spolupodpis pod amnestií vyměnil za souhlas prezidenta s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou. Netušil však, že ho přitom poslouchala policie.

O Nečasově podpisovém obchodu informuje server Aktuálně.cz, s tím že vše mu potvrdil jeden z advokátů, kteří měli možnost se seznámit s policejním spisem v kauze Nagyová. Nečas se k novému zjištění nevyjádřil, už dříve však jakékoliv handly popřel.

Nečas prezidentovu amnestii kontrasignoval bez projednání ve vládě. "Amnestie je strašný průšvih," řekl tehdejší premiér podle policejního spisu Nagyové a dodal, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis". Policií odposlouchávaný rozhovor se podle Aktuálně.cz odehrál letos 5. ledna odpoledne.

Informaci ale popřeli bývalý Klausův tajemník Petr Hájek i dřívější šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Jakl. "Ne, tu informaci jsem neměl a u ničeho takového jsem nebyl. Slyším to poprvé," řekl serveru Hájek.

"Takovou dohodu vylučuji," uvedl Jakl.

Taková souvislost neexistuje ani podle Institutu Václava Klause. "Prezident Klaus podpisem balíčku daňových změn pouze ukončil nejistotu, v níž se před koncem roku nacházeli všichni čeští plátci DPH. Vztah tohoto úkonu k amnestii byl nulový," přiblížil Klausovo stanovisko Petr Macinka z institutu.

Nečas: Takový obchod mohu vyloučit

Podle čtvrtečního Nečasova vyjádření pro deník Právo je věta o výměně podpisů vytržena z kontextu a prý nepopisuje nic jiného než pocit, že nepodepsat amnestii by bylo neférové. "Jde o pocitové konstatování, ve kterém říkám, že nevidím jediný důvod, když prezident, přestože nesouhlasil s konsolidačním balíčkem a podepsal ho, tak bych viděl já jako lidsky nefér, kdybych začal svůj krok podmiňovat,“ řekl někdejší předseda ODS

Možný "obchod" Nečas popíral už v lednu. "Takový politický obchod mohu vyloučit. U podpisu vládního balíčku převládl zodpovědný přístup prezidenta, který nechtěl zemi zbytečně vystavit chaosu," citovala ho Mladá fronta Dnes 9. ledna.

Amnestie propustila na svobodu zhruba 6500 vězňů a prominula podmíněné a alternativní tresty desetitisícům dalších lidí.

Obsahovala mimo jiné aboliční článek, který se vztahoval na některé rozsáhlé hospodářské kauzy s miliardovými škodami - například Progres Investu a H-Systemu.

K autorství tohoto článku v amnestii se dodnes nikdo nezná. Vyšetřování protikorupční policie vyloučilo, že by na Klausovu amnestii měly vliv úplatky, napsalo v polovině října Právo.

S využitím policejních odposlechů obvinilo olomoucké vrchní státní zastupitelství Nagyovou, dva bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka ze zneužití rozvědky ke sledování tří osob včetně bývalé Nečasovy manželky Radky. Sledování údajně nařídila Nagyová.

Spekulovalo se, že policie by mohla obvinit i Nečase v souvislosti s druhou větví případu jeho nynější manželky Nagyové, kterou je údajné uplacení tří někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. To se ale zatím nestalo. Nejvyšší soud v říjnu rozhodl, že Nečase na rozdíl od trojice exposlanců je možné stíhat. Chránila ho totiž pouze procesní imunita vztahující se na projevy se Sněmovně.

Obvinění Grygárka

Nejnovějším posunem v kauze Nagyová je pak středeční obvinění Libora Grygárka, bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce. Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ vyšetřuje, měl Grygárek zneužít svou pravomoc a pomáhat krýt svého kamaráda, "politického podnikatele" Romana Janouška.

Grygárkovo obvinění stojí na tom, že se nesnažil vyšetřit, kde Janoušek vzal dvě miliardy korun uložené na kontech ve Švýcarsku.