Pražská radní pro informační technologie Eva Vorlíčková (TOP 09), o jejímž odvolání se několik týdnů spekuluje, nehodlá z funkce odstoupit.

Neučiní tak ani v případě, že ji k tomu ve čtvrtek vyzvou zastupitelé.

Novinářům ve středu řekla, že se cítí být nevinna a neustoupí prý sílícím tlakům. Opírá se přitom o podporu, kterou jí v úterý večer vyjádřil zastupitelský klub TOP 09.

Očekává se, že čtvrteční jednání bude bouřlivé.

Podle informací ČTK by pro odvolání Vorlíčkové zvedli ruce zastupitelé napříč politickými stranami. Pro by tak mohli hlasovat nejen zastupitelé z ODS, ale i z ČSSD, která se v létě zavázala k podpoře menšinové rady TOP 09. Žádný z politických klubů se ale zatím nedohodl na tom, že by takové hlasování vyvolal. Situace ovšem může eskalovat až v průběhu zasedání.

"Jsem přesvědčena, že svou práci dělám dobře, jen jsem někomu sáhla na finanční zdroje," říká k tomu Vorlíčková.

Tlaky vůči ní prý den ode dne sílí. "Nedělám nic jiného, než se bráním nařčením, která nemají žádné opodstatnění," uvedla ve středu.

Vorlíčková: Nelíbí se jim, že šetřím

Evu Vorlíčkovou vyzvalo pražské zastupitelstvo už na začátku listopadu, aby vyvodila osobní zodpovědnost z kauzy Opencard a dalších problematických projektů týkajících se informatiky.

ODS dokonce navrhovala, aby radní byla odvolána.

Vorlíčková už tehdy pochybení odmítla. Většinu problematických smluv v IT podle ní uzavřelo minulé vedení města. Ona sama prý rušením a změnami smluv jen v loňském roce ušetřila 600 milionů korun. To se ale nelíbí lidem, kterým ze zakázek plynuly miliony, tvrdí Vorlíčková.

V oblasti informatiky byla v minulosti, především v éře primátora Pavla Béma, uzavřena řada smluv na miliardové projekty. V oblasti IT jde mimo jiné o kontroverzní kartu Opencard nebo o problematický účetní systém Ginis, datová centra, systém Proxio nebo metropolitní síť Mepnet.

"V řadě případů jde o projekty za stovky milionů, které nebyly nikdy implementovány," tvrdí radní.

Další smlouvy byly zase nastaveny tak, že licence k projektům drží výhradní vlastníci. Praze pak podle radní nezbývá nic jiného než nadále zadávat zakázky právě těmto dodavatelům. V kauze Opencard kvůli tomu deset současných i minulých radních za TOP 09 a ODS čelí trestnímu stíhání.