Česká republika si mírně pohoršila ve světovém žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru. V pořadí figuruje na 57. místě, zatímco loni byla na 54. příčce. Vyplývá to z každoročního hodnocení, které v úterý zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI).
Stejné hodnocení jako ČR má Bahrajn, Chorvatsko a Namibie. Jako nejméně zkorumpované jsou stejně jako loni vnímány Dánsko a Nový Zéland.
Podle zástupců české pobočky TI je hodnocení České republiky "odrazem neschopnosti dotahovat klíčová protikorupční opatření a zavést systémové změny, které by zemi konečně zařadily mezi vyspělé evropské státy".
Transparency v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. V tomto hodnocení má ČR 48 bodů, zatímco první Dánsko 91.
Na opačném konci žebříčku 177 zemí skončily jako loni Afghánistán, Severní Korea a Somálsko s osmi body.
Ve skupině 31 západoevropských států, kterou tvoří země EU a Norsko, Švýcarsko a Island, je ČR na 25. příčce společně s Chorvatskem. Ze zemí Evropské unie je na tom hůř než Česká republika jen o příčku níž Slovensko (47 bodů), Itálie a Rumunsko (po 43 bodech), Bulharsko (41) a Řecko (40). Například Polsko má v indexu vnímání korupce 60 bodů a Maďarsko 54.
Nad Českou republikou jsou v celkovém žebříčku mezi jinými Lesotho, Gruzie, Rwanda či Portoriko.
TI: Česko nedotahuje protikorupční opatření
"Není divu, že umístění České republiky zejména v porovnání s ostatními evropskými zeměmi není příliš lichotivé. Je to dáno neschopností dotáhnout do konce klíčová protikorupční opatření," uvedla Radka Pavlišová z české pobočky TI.
Podle ní musí mít příští vláda v tomto směru jasně stanovené priority. "Hlavní pozornost musí být soustředěna na depolitizaci státní správy, na transparentní financování politických stran a na zákonné záruky nezávislého vyšetřování závažné korupce," zdůraznila.
TI sestavuje index od roku 1995. ČR se v něm poprvé objevila o rok později, kdy skončila na 25. místě z 54 zemí. Od té doby vnímání korupce v zemi rostlo a ČR se propadla na 52. až 56. místo ze 102 zemí.
Pak se její pozice zlepšovala, nejlepší byla v letech 2007 a 2008, kdy mezi 180 státy světa figurovala na 41. resp. 45. místě. V dalších letech opět klesla do druhé padesátky - v roce 2009 bylo 52., v roce 2010 na 53. místě, roku 2011 na 57. místě a loni na 54. místě.
Finové klesli ke Švédům
Loni se o celkové první místo dělily Dánsko, Nový Zéland a Finsko. Letos si Finsko o stupínek pohoršilo a je na třetím až čtvrtém místě se Švédskem. V první desítce jsou z mimoevropských zemí ještě Singapur, Austrálie a Kanada. Německo je na 12. místě, Británie na 14., Spojené státy na 19. a Francie na 22. Rusko se dělí s několika státy o 127. příčku s 28 body.
Žebříček je sestavován na základě průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy, míru transparentnosti fungování institucí, míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.
Výběr z žebříčku TI v roce 2013 (čím více bodů, tím méně korupce):
1. Dánsko a Nový Zéland 91 bodů, 3. Finsko a Švédsko 89, 5. Norsko a Singapur 86, 7. Švýcarsko 85, 8. Nizozemsko 83, 9. Austrálie a Kanada 81, ...., 19. Uruguay a USA 73, ..., 55. Gruzie a Lesotho 49, 57. Bahrajn, Chorvatsko, Česká republika a Namibie 48, 61. Omán a Slovensko 47, ...., 127. Pákistán a Rusko 28, ...., 175. Afghánistán, Severní Korea a Somálsko 8.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist