Ministerstvo spravedlnosti převezme tento týden od prezidentské kanceláře 500 spisů obsahujících žádosti o milost. První náměstek Daniel Volák řekl, že úřad zajistí jejich plynulé vyřizování.

Volák připomněl, že milosti mělo ministerstvo na starosti už za prezidenta Václava Havla, pro zaměstnance tedy agenda nebude novinkou či překvapením.

Pravomoc udílení milostí převedl na úřad v pátek prezident Miloš Zeman.

"Agendu převedeme v tomto týdnu, jde o pět stovek živých spisů," popsal Volák. Právě pod něj na ministerstvu spadá justiční odbor, který bude žádosti o milost zpracovávat.

Ministryně Marie Benešová v České televizi uvedla, že dva z těchto spisů jsou "akutní", a proto dostanou přednost před ostatními.

Podle Voláka lidé ročně podají 3000 až 5000 žádostí o milost. Náměstek připustil, že v přechodném období to pro zaměstnance bude znamenat zvýšenou zátěž, přesto ale slibuje, že vyřizování žádostí bude kontinuální. Ministerstvo v souvislosti s novou agendou požádá o sedm nových tabulkových míst.

Benešová doplnila, že milosti představují "pracnou a náročnou agendu na komunikaci a administrativní zátěž" a že bude třeba navýšení rozpočtu ministerstva.

Zeman na ministerstvo převedl pravomoc udílení milostí s výjimkou případů, ve kterých lidé žádají o osvobození z humanitárních důvodů – například pokud trpí nevyléčitelnou chorobou. Prezident už krátce po svém zvolení do čela státu uvedl, že se chce práva udílení milostí vzdát, protože ho považuje za "zbytečně monarchistický prvek" v ústavě.

Převedení pravomoci umožňuje prezidentovi trestní řád. Hlava státu podle něj může určit případy, ve kterých bude mít řízení o milosti na starost ministerstvo spravedlnosti.

Pokud bude žádost o milost splňovat stanovené podmínky, předloží ji ministerstvo k rozhodnutí prezidentovi. "Jeho výsostným právem nadále zůstává o udělení milosti rozhodnout. V případech, kdy podmínky pro udělení milosti splněny nebudou, ministerstvo návrh jménem prezidenta republiky zamítne," vysvětlila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová, jak budou v praxi úředníci postupovat.

Zemanovi předchůdci ve funkci prezidenta udělovali individuální milosti poměrně běžně. Václav Havel je v letech 1993 až 2002 přiznal 860 lidem, dalších více než 1000 milostí udělil ještě jako federální prezident. Havlův nástupce v úřadu Václav Klaus byl střídmější, za deset let omilostnil 412 lidí.

Loni na jaře ČSSD předložila do sněmovny návrh zákona, který měl prezidentovu pravomoc udělovat milosti omezit spolupodpisem premiéra nebo ministra spravedlnosti. Omezení mělo zabránit případné korupci při rozhodování. Návrh však poslanci nestačili před rozpuštěním sněmovny schválit.

Související