Předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová či pražský zpravodaj BBC Rob Cameron se stali členy skupiny, která bude šetřit, zdali v České televizi někdo ovlivňuje zpravodajství.

Na to si stěžuje 24 zaměstnanců v čele se šéfem regionálního zpravodajství Adamem Komersem a moderátorkou Danielou Drtinovou.

Ta považuje všechny osobnosti pětičlenné skupiny za odborníky, několik výhrad ale má. Například ke způsobu jejich výběru.

Podle Drtinové je navíc důležité, aby auditoři mluvili s lidmi uvnitř redakce. "Aby zjistili, kde je zásadní problém. Za námi je tříměsíční práce, kdy jsme mluvili s lidmi, pozorovali situaci, a podnět jsme se nakonec rozhodli podat proto, že jsme došli k závěru, že v nitru redakce vznikla jakási šedá zóna, v níž šéfredaktor může realizovat i zadání, které mu skutečně neukládá zákon o České televizi," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Drtinová, která si je vědoma rizika, že ji ředitel Dvořák může vyhodit.

Podle ní se v ČT chystají velké úspory, a tedy i propouštění.

Jak jste spokojena se složením komise, kterou vybral ředitel ČT Petr Dvořák?

Ta jména nepochybně budí důvěru a jsou zárukou odbornosti. Podstatné je ale to, že je s námi nikdo dopředu nekonzultoval. Dozvěděli jsme se je až ve středu jako všichni ostatní. Pokud to mám říct přímo: ta jména ve mně důvěru budí, ale mechanismus, jakým sestava vznikla, ve mně důvěru nebudí. My jsme vůbec neměli možnost podílet se na výběru, nemohli jsme nominace nijak ovlivnit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.