Bývalý ředitel Čepra Tomáš Kadlec a jeho někdejší obchodní ředitel Alexandr Houška nemají být potrestáni za dřívější obchody strategického státního podniku, v jehož čele stáli.

Žalobce Radim Daňhel sice jejich kšefty s pohonnými hmotami považuje ze čtvrtmiliardový tunel, podle Obvodního soudu pro Prahu 1 však nešlo o trestné činy. Soudkyně Helena Králová proto oba někdejší vysoké státní manažery zprostila obžaloby.

Navíc některé skutky označila za promlčené a už za ně nelze Kadlece a Houšku stíhat. "Uplynula pětiletá promlčecí lhůta," řekla Králová při pondělním verdiktu, v němž státní podnik zároveň odkázala s náhradou škody na civilní soud.

Případ, v kterém obvinění padla na sklonku roku 2009, zatím nekončí. Státní zástupce se na místě proti rozsudku odvolal a podal také stížnost proti zastavení trestního stíhání kvůli údajnému promlčení. Kauzou se tak bude zabývat nadřízený soud. 

"Přestože soudy ještě nejsou u konce, jsem s rozsudkem spokojen. Jsem rád, že se potvrdilo, co říkám od začátku: tedy že se vše odehrálo jinak, než popisuje obžaloba," řekl Tomáš Kadlec, který před nástupem do Čepra vedl Národní bezpečnostní úřad a netajil se osobními kontakty se zastřeleným bossem podsvětí Františkem Mrázkem.  

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se