Dosud suverénní lídr předvolebních průzkumů ČSSD přichází necelý týden před volbami o podporu voličů. Ukazují to poslední odhady hned tří různých agentur. Může to znamenat pád záměru vytvořit jednobarevnou vládu opřenou o hlasy KSČM.

Ve volebním modelu společnosti TNS Aisa, který si objednala Česká televize, by sociální demokraté dosáhli pouze na 23 procent hlasů. To je o zhruba pět procent méně než ve výzkumu uveřejněném před týdnem. Do průzkumu se zapojilo 868 respondentů.

Na pokles popory ČSSD upozornil i páteční výzkum agentur STEM a Median.

Co se týče KSČM, ta v číslech TNS Aisa mírně posílila na 14 procent. Oproti poslednímu výzkumu komunisté získali o 1,5 procenta hlasů, tedy z 12,5 procenta. Před dvěma týdny měli pouze 11 procent, což u nich predikuje stagnující až mírně rostoucí počet voličů.

ČSSD se tak může stát, že v případě vítězství ve volbách nebude schopná sestavit jednobarevnou vládu opřenou pouze o podporu KSČM. Podle posledních odhadů by obě levicové strany neměly ve sněmovně většinu.

Podpora Babišova hnutí ANO má stoupající tendenci. Od prvního k poslednímu pátému průzkumu poskočilo o celých devět procent. Nyní se pohybuje na 16 procentech. TOP 09 zaznamenává v celkové bilanci mírný pokles, mohlo by ji volit 10,5 procenta voličů, což je o půl procenta méně než ve výzkumu z minulého týdne a o dvě a půl procenta v prvním výzkumu.

I ODS zaznamenává mírně klesající tendenci. Současně by ji mohlo volit sedm procent voličů, což je v celkovém vývoji o dvě procenta méně než v prvním měření. Lidovci stagnují oproti minulé analýze na šesti procentech.

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se pohyboval okolo pěti procent. V současné analýze dostal o jedno procento hlasů více. 

Až vyhrajeme volby, zrušíme poplatky ve zdravotnictví, říká šéf ČSSD Sobotka - čtěte ZDE

Všechny výše zmíněné strany by se tak do sněmovny dostaly, získaly by minimálně pět potřebných procent. Křesla by nepatřila Straně práv občanů - Zemanovci, která v poslední studii vykazovala pouze čtyři procenta voličů, ani Straně zelených s třemi procenty či Pirátské straně s dvěma a půl procenta.

Model, který v neděli ČT zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce, zpracovala TNS Aisa na základě průzkumu provedeného mezi 7. a 16. říjnem, tedy přibližně dva týdny před volbami. Údaje o poklesu podpory sociální demokracie odpovídají trendům, které naznačily i průzkumy ostatních agentur. Více než polovina lidí ale ještě nebyla pevně rozhodnuta, že vybranou stranu nakonec bude volit.