Podpora ČSSD jako dlouhodobého lídra voličských preferencí se od léta podle agentury Median snížila z 32 na 25,5 procenta. Pohoršila si i ODS ze srpnových 13,5 na aktuálních osm procent. Před ní v souladu s ostatními průzkumy skončily KSČM před TOP 09 a ANO 2011, které by dosáhly v podstatě shodného výsledku.
Do sněmovny by se podle volebního modelu, který v pátek agentura zveřejnila, dostali také lidovci i zemanovci, celkem tedy sedm stran.
Agentura upozornila, že s ohledem na volební potenciál by poslance mohly nakonec získat také strany nacházející se podle volebního modelu těsně pod hranicí volitelnosti - Úsvit přímé demokracie (čtyři procenta) a Strana zelených (tři procenta). Jejich volbu totiž zvažují další tři procenta voličů. "Obě strany tak mají reálnou šanci se do sněmovny probojovat," uvedl analytik Medianu Daniel Prokop.
Oranžová, modrá i rudá republika. Podrobné mapy s výsledky voleb 1996-2010 - čtěte ZDE
MAPA MOCI: Rusnokova vláda vyčistila úřady. Během 100 dní vyměnila přes sto lidí - čtěte ZDE
KSČM si podle průzkumu udržela druhé místo i podporu - volilo by ji aktuálně 16 procent voličů. TOP 09 naopak mírně klesla z 15 na 13 procent a o třetí příčku se se stejným výsledkem dělí ANO 2011, které se podle srpnového modelu pohybovalo ještě pod pětiprocentní hranicí. Podle Medianu tato strana oslovuje zejména někdejší voliče ODS a Věcí veřejných, ale i sociální demokracie, zároveň má ale hodně "ne zcela zakotvených přívrženců".
Také KDU-ČSL poskočila ze srpnových čtyř na aktuálních šest procent, zatímco podpora SPOZ zůstala na pěti procentech. Z ostatních stran se nad dvě procenta podle Medianu dostaly ještě Strana svobodných občanů a Česká pirátská strana.
Nejpevnější voličské jádro má podle očekávání KSČM, naopak pro ODS by chtěly znovu hlasovat jen dvě pětiny jejích voličů z roku 2010. Komunisté a sociální demokraté zase k sobě dokázali nejvýrazněji přilákat nevoliče z minulé bitvy o Sněmovnu.
Ochotu přijít k volbám více či méně deklarovalo 60 procent voličů, skutečná účast ale bude podle agentury s ohledem na dosavadní zkušenosti o několik procentních bodů nižší.
STEM: ČSSD by s komunisty neměla většinu
Pokles podpory ČSSD v pátek potvrdil i volební model agentury STEM. Oslabily také KSČM, SPOZ i ODS. Podle STEM naopak vzrostly naopak preference hnutí ANO a Úsvitu.
Do Sněmovny by se dostalo podle říjnového průzkumu šest stran, levicové ČSSD a KSČM by v ní neměly většinu.
Sociální demokraty by podle agentury volilo 25,9 procenta lidí, od prvního zářijového průzkumu STEM jde o pokles o 4,1 procentního bodu. Hnutí ANO si naopak polepšilo ze 7,5 procenta na 16,1 procenta. KSČM spadla z 15 procent na 13,5 procenta a TOP 09 o půl procentního bodu na 11,5 procenta. Podpora ODS klesla z 11 procent na 8,6 procenta.
KDU-ČSL by nyní podle průzkumu nepřekonala pětiprocentní hranici, propad ze 7,5 na 2,6 procenta agentura přiřkla SPOZ. Stejný zisk - 2,6 procenta - by zaznamenala Strana zelených. Českou pirátskou stranu a Stranu svobodných občanů by volilo shodně 3,1 procenta lidí.
Statistická chyba se pohybuje u větších stran kolem tří procentních bodů, u menších kolem dvou procentních bodů. Předpokládaná volební účast by podle STEM dosáhla 67 procent.
Strany chystají poslední ofenzívu
V posledních dnech před sněmovními volbami chtějí strany v souboji o hlasy zatím nerozhodnutých voličů přitvrdit, kterých může být podle některých průzkumů až pětina. Partaje zintenzivní kampaň, posílí reklamu i aktivity na sociálních sítích. A pořádají poslední předvolební akce.
Například TOP 09 uspořádá v úterý v podvečer koncert na vltavské náplavce v Praze, podél níž budou kotvit parníky s agenty TOP 009. Lídr SZ Ondřej Liška bude o den dříve jezdit po hlavním městě rikšou a vozit voliče. KDU-ČSL naplánovala na středu akci Jsme slunečnice, při níž chce na historicky významná místa v metropoli umístit květiny, které si zvolila za volební symbol.
O zintenzivnění kampaně hovoří třeba zástupci ČSSD, ODS, hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše nebo SPOZ. Zároveň ale říkají, že nějaké bombastické tečky předvolebního boje například v podobě koncertů nechystají. Boj se povede zejména o dosud nerozhodnuté voliče
ČSSD chce detaily poslední fáze kampaně zveřejnit v neděli, už se ale objevily informace, že v "Oranžovém týdnu" pozmění heslo na sdělení, že fungující stát potřebuje silnou vládu.
TOP 09 nasadí už v sobotu masivně do inzerce dopis lídra Karla Schwarzenberga voličům. Jedno z hlavních témat strany pro vrcholící kampaň prý bude o tom, že jedna vláda nynějšího prezidenta Miloše Zemana stačila.
Hnutí ANO se bude snažit v posledním týdnu vystupňovat svoji aktivitu například na sociálních sítích, řekla mluvčí Radka Burketová. Také od ANO mohou lidé očekávat ve schránce dopis, v němž je bude Babiš společně s hercem Martinem Stropnickým vyzývat, aby přišli k volbám.
ODS chce v úterý odpoledne zahájit na pražském Náměstí republiky aktivizační kampaň "96 hodin pro pravici - každá minuta se počítá". Strana vyzývá své podporovatele a příznivce, aby například vyvěšovali plakáty na svá okna, výlohy, vrata nebo ploty a podporovali ODS na sociálních sítích.
Žádnou zvláštní akci na poslední týden před volbami nechystá Strana práv občanů - zemanovci. Podle místopředsedy Vladimíra Kruliše chce SPOZ pouze "zintenzivnit kontaktní kampaň".
Server IHNED.cz sestavil manuál, jak se vyznat v předvolebních průzkumech. Přečtěte si, proč se výsledky jednotlivých výzkumů tak liší.
Podívejte se, jak se vyvíjely výsledky stran v posledních modelech Medianu i v předvolebních průzkumech dalších agentur:
(V horní nabídce můžete zvolit agenturu i strany, jejichž výsledky chcete zobrazit. Pod otazníkem najdete metody, které agentura použila.)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist