Hlavní favorit voleb - sociální demokraté - dnes na programovém shromáždění představili, co chtějí dělat v prvních sto dnech své budoucí vlády. Pokud ČSSD vyhraje volby a sestaví vládu, bude jejím nejdůležitějším úkolem rozhýbat ekonomiku a bojovat s nezaměstnaností, řekl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Opatření ČSSD pro prvních 100 dní její vlády:

  • změnami rozpočtu posílit veřejné investice v oblasti dopravy, sociálního bydlení, energetických úspor nebo výstavby mateřských škol, dočerpání prostředků z fondů EU
  • rozhýbání aktivní politiky zaměstnanosti, akční plán zaměstnanosti pro severní Moravu
  • stabilizovat finanční situaci krajských a fakultních nemocnic zvýšením odvodů za státní pojištěnce, půjčkou VZP a změnou úhradové vyhlášky
  • předložení zákonů o zrušení poplatků ve zdravotnictví, o majetkových přiznáních, o valorizaci důchodů a o obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci.
  • lepší zdanění velkých firem a daňová progrese pro nejbohatší
  • jednání s církvemi o snížení finančních nároků církví na vyplácení náhrady za nevydaný majetek
  • spuštění zákona o státní službě

Vláda ČSSD podle Sobotky kvůli finanční stabilizaci nemocnic znovu zvýší odvody za státní pojištěnce a poskytne půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně. Slíbil také, že ČSSD nebude zvyšovat daně a odvody lidem ze středních vrstev, zaměstnancům s nízkými příjmy ani živnostníkům.

"Jeden z nejpalčivějších problémů představuje situace na severní Moravě a ve Slezsku," řekl Sobotka. Chce proto, aby vláda během prvních sto dnů připravila akční plán zaměstnanosti. Prvním krokem bude zřízení vládního zmocněnce a ustavení pracovní skupiny odpovědných ministrů. "Zvážíme také návrat slevy na dani pro pracující důchodce," uvedl. Slevu na dani zrušil loňský daňový balíček bývalé koaliční vlády Petra Nečase (ODS).

Pokud ČSSD vyhraje volby a sestaví vládu, chce prosadit zrušení všech poplatků ve zdravotnictví. Jedinou výjimku tvoří příplatek za stravu v nemocnici. Rovněž plánuje zlevnit léky snížením daně z přidané hodnoty. Další změnou v oblasti zdravotní péče má být vyplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci.

Úkolem vlády bude podle Sobotky rozhýbání ekonomiky, změny ve struktuře rozpočtu a boj s nezaměstnaností. Strana chce, aby byly posíleny veřejné investice do sociálního bydlení či výstavby mateřských školek. Zdůraznil, že prioritou a jedním z prvních zákonů nové vlády bude zákon o majetkových přiznáních.

ČSSD, která je považována za favorita voleb, i když podle posledních průzkumů se přízeň voličů snižuje, si do voleb zvolila heslo "Prosadíme dobře fungující stát". Chce například opatření proti lichvě nebo vyšší zdanění bohatých lidí. Proti daňovým únikům chce bojovat také povinným zavedením registračních pokladen. Do roku 2018 by chtěla také zvýšit minimální mzdu na 12.000 korun. Odmítavě se staví k zavedení školného.

Nechceme pokračování pana Nečase v sukních

ČSSD bude mít asi s ohledem na poslední průzkumy problém sestavit vládu, jejímž prostřednictvím by mohla své sliby naplnit. Její podpora se totiž podle agentur snížila z jarní třetiny na aktuální čtvrtinu hlasů, přičemž hlasy jí, stejně jako dalším zavedeným stranám, prý ubírají nová uskupení.

Místopředseda ČSSD Michal Hašek se poté soustředil hlavně na kritiku kroků exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a varoval před návratem pravicových stran do vlády, neboť by "vedly tento stát k jeho totální likvidaci". "Nechceme pokračování pana Nečase v sukních - nechceme paní Němcovou," uvedl také Hašek. Vyzval k tomu, aby lidé dali hlas "sociální demokracii a české levici".

Na programovém shromáždění se poté u řečniště prostřídali spříznění zástupci Senátu, vědců, seniorů, sportovců či herec Ivan Vyskočil. Na závěr dvouhodinového shromáždění zástupci regionů vyplnili na tabuli oranžovými obrysy krajů mapu republiky, což připomínalo grafické znázornění mapy volebních výsledků.