Okresní soud v Liberci v pátek zprostil obžaloby exposlance KSČM Josefa Vondrušku. Podle obžaloby na začátku 80. let, kdy působil ve věznici v Minkovicích u Liberce jako vychovatel, týral politického vězně Jiřího Wolfa. Za zneužití pravomoci veřejného činitele Vondruškovi hrozilo deset let, státní zástupce požadoval podmíněný trest. Na místě se proti rozsudku odvolal.

"Nesouhlasím s argumentací soudu, s hodnocením důkazů. Mám za to, že skutky byly prokázány v hlavním líčení," uvedl státní zástupce Miroslav Mareš.

Podle soudce Pavla Pachnera ale mohou vycházet jen z výpovědi Wolfa. "Žádný jiný důkaz není, sám Wolf říká, že u toho nikdo nebyl," konstatoval soudce. Wolf tehdy napadení nikde nehlásil ani nevyhledal lékařské ošetření. Vondrušku by podle soudce mohli odsoudit jen v případě, pokud by byli o jeho vině stoprocentně přesvědčeni. "Pochybnosti nelze vykládat v neprospěch obžalovaného,“ zdůraznil soudce.

Bývalý dozorce Vondruška souzený za týrání vězně zasedl v krajském zastupitelstvu - čtěte ZDE

Vondruška byl s verdiktem spokojen. "Jsem rád, že soud byl natolik uvážlivý, že z procesu právního neudělal proces chemicko-biologický," řekl. Wolf se kvůli nemoci dnešního líčení nezúčastnil.

Liberecký soud Vondrušku už jednou obžaloby zprostil. Hradecký krajský soud však osvobozující verdikt zrušil, mimo jiné pro nedostatky v hodnocení důkazů.

Při prvním procesu vězni sice popisovali otřesné podmínky v nápravném zařízení i trestání za neplnění náročných pracovních norem v závodu národního podniku Preciosa, nikdo ale nemohl přímo dosvědčit, že by Vondruška Wolfa bil. V opakovaném procesu to ale tvrdil bývalý vězeň z Minkovic Pavel Skramlík odsouzený za loupež. Podle něj byl Vondruška pověstný tím, že měl za opaskem kožené rukavice a obušek, který prý často používal.

Obhájce Kolja Kubíček jeho výpověď v dnešní závěrečné řeči označil za nevěrohodnou. Podle něj ji aranžovala Skramlíkova manželka, advokátka Klára Samková, aby "se mohla předvádět". Ani soud k této výpovědi nepřihlédl, podle Pachnera vypovídal Skramlík v rozporu s Wolfem.

Bachař a politik KSČM Vondruška za mříže nepůjde. Týrání mu neprokázali - čtěte ZDE

O fyzických útocích Vondrušky vůči vězňům ale u soudu vypovídali i další. Vondruška údajně zmlátil obuškem Antonína Langa poté, co se dozvěděl, že byl odsouzený za pokus o útěk do zahraničí. A když od zmláceného vězně odcházel, tak si prý zpíval: "Já jsem pes Filipes (přezdívka Vondrušky), každý kopečkář se mě bojí." I to je ale podle Pachnera v rozporu s dalšími výpověďmi. Lang totiž uvedl, že byl v umývárně sám, podle jiných se vězni koupali společně.

U soudu také vypovídal někdejší vězeň Josef Bek, který napadl spolu s dalšími Vondrušku v roce 1974 při pokusu o útěk. Za pokus o vraždu byl Bek následně odsouzen k trestu 11 let vězení. Podle Beka si vybrali Vondrušku kvůli tomu, že byl z bachařů "nejzlejší". Pamatoval si ho hlavně kvůli tomu, že ho v poutech nechal přivázaného venku za katr, když nechtěl jít do práce. Stát tam musel v zimě po dobu celé směny, obvyklý trest prý býval umístění do takzvané díry. Někdejší zaměstnanci věznice se naopak postavili na stranu Vondrušky, o fyzickém týrání vězňů údajně nikdo z nich nic nevěděl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist