Ministr financí v demisi Jan Fischer obvinil svého předchůdce ve funkci Miroslava Kalouska z toho, že resort za jeho fungování záměrně porušoval zákony. Ministerstvo financí pod vedením Fischera nechalo prošetřit oddělení mezinárodní ochrany investic a zahraniční pohledávky. Toto oddělení prý nefungovalo, porušovalo některé zákony.

"Na jedné straně kabinet exministra Kalouska vědomě zakrýval u některých protežovaných zaměstnanců například jejich docházku, a to tak, že jim propisoval služební cesty, ke kterým nikdy nedošlo. Služební cesty například měly probíhat celý měsíc. Na straně druhé zakrýval šikanu na pracovišti MF tím, že nekonal, když se o těchto věcech dozvěděl, čímž porušil pracovněprávní povinnosti zaměstnavatele," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Ministr v demisi Fischer dodal: "Jsem naprosto přesvědčen, že Kalousek o tomto systému musel vědět, otázkou zůstává, proč resort záměrně takto vedl."

Kalousek se proti svému nástupci ostře ohradil. "Doufám, že to bude v historii dehonestačních pokusů pouze jeden jediný případ, kdy člen vlády obviní svého předchůdce, že nekontroloval pracovní docházku," reagoval Kalousek.

Zároveň uvedl, že pracovní docházku nikdy zaměstnancům ministerstva financí nekontroloval, protože to není náplní práce ministra. "Velmi náročně jsem ale kontroloval pracovní výsledky. Naprosto odmítám, že bych komukoli vědomě podepsal neuskutečněnou služební cestu nebo že bych snad někoho šikanoval," uvedl Kalousek.

Fischer před nedávnem ukončil pracovní poměr vedoucímu oddělení mezinárodní ochrany investic a zahraničních pohledávek Radku Šnáblovi. Šnábl údajně nedoložil i přes opakovaná vyzvání zaměstnavatele součinnost k převzetí agendy oddělení, porušoval zákoník práce a také uvedl výroky směřující na vedení ministerstva.

 

"Za mého působení ve státní správě jsem neviděl resort, který by fungoval v mnoha aspektech tak netransparentně jako Kalouskovo ministerstvo financí," doplnil Fischer. Dílčí závěry interního šetření podle něj ukazují nejen na systémové chyby v řízení ministerstva, ale i na osobní pochybení vedoucích úředníků MF. V tomto případě prý jde o silné pochybení na straně personálního útvaru. Fischer zvažuje i personální obměnu a je možné, že se dotkne právě vedení personálního útvaru.