Premiér v demisi Jiří Rusnok si předvolá generálního ředitele státní firmy Čepro Jana Duspěvu kvůli údajně netransparentním nákupům firmy. Rusnok to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle nevládní protikorupční organizace Transparency International zadalo Čepro v minulosti zakázky o celkové hodnotě přes čtyři miliardy korun firmě P3Chem, která neobchoduje s nikým jiným a jejíž většinový vlastník sídlí na Kypru.

"Jedná se o naprosto nenápadné s.r.o. sídlící v rodinném domku někde v Ústí nad Labem, jeho jediným odběratelem je firma Čepro," řekl České televizi o firmě P3Chem Stanislav Beránek z Transparency International. "Z veřejných údajů o ní nejde zjistit skoro nic," dodal.

"Tato firma funguje jako zprostředkovatel. A je otázka, proč tedy státní podnik Čepro nakupuje ty pohonné hmoty přes zprostředkovatele, a ne napřímo," uvedl dále Beránek.

Společnost P3Chem podle obchodního rejstříku funguje od roku 2005 a sídlí v Ústí nad Labem. Jejím vlastníkem je z 99 procent kyperská firma FS Konratitz Limited.

Matka: To si vyřiďte s Petrem

Zbývající jedno procento vlastní jistý Petr Houška, který má trvalé bydliště hlášené právě v ústeckém firemním sídle.

P3Chem nemá ani vlastní internetové stránky, dohledat lze jen kontaktní email a dva mobilní telefony, z nichž jeden byl v neděli odpoledne nedostupný a na druhém se reportérovi serveru IHNED.cz ozvala Houškova matka. Odmítla přitom cokoliv komentovat. "To si musíte vyřídit s Petrem," řekla jen a okamžitě zavěsila.

Ministerský předseda Rusnok prohlásil, že ho informace od Transparency International trápí. "Já si nedovedu představit, že bych byl ředitelem nějaké státní firmy a uzavíral kontrakty s takovými společnostmi. Mě to prostě děsí," řekl Rusnok. "Zavolám si pana generálního ředitele a budu chtít slyšet vysvětlení," dodal.

Čepro: Jde o minoritního vlastníka

Mluvčí Čepra Lenka Svobodová České televizi sdělila, že P3Chem patří mezi minoritní dodavatele Čepra. V letošním roce by měla dodat méně než pět procent všech pohonných hmot, které Čepro nakupuje. Obchodní vztah obou firem trvá už pět let a dodávky od P3Chem jsou podle Svobodové plněny podle požadavků Čepra.

Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47 000 metrů krychlových. K dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejich kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost rovněž provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil. Loni byl hrubý zisk Čepra 642 milionů korun.