Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) od středečního rána zatýkali a prováděli domovní prohlídky v souvislosti s podezřením z korupčního jednání ve fotbalovém prostředí, možného ovlivňování zápasů v rámci různých fotbalových soutěží a s tím související sázkařskou činností.  

"Na různých místech České republiky došlo prozatím k zadržení 12 osob a dalších více než 20 osob bylo vyzváno k podání vysvětlení. Zároveň kriminalisté provedli 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Celá akce se rozjela na základě podnětu Fotbalové asociace ČR. "Asociace měla zhruba před jedenácti měsíci podezření, že se zde takové věci dějí, a upozornila na to policii," řekl serveru IHNED.cz tiskový mluvčí asociace Jaroslav Kolář.

"Už v lednu jsme prezentovali, že je to směr, kterým chceme postupovat. Předat záležitost policii, ta může vyšetřovat a shromáždit důkazy. Potom mohou naše disciplinárky konat a mají se o co opřít – o pádné důkazy," komentuje Kolář posun v dosavadní praxi, kdy svazu neustále chyběl důkazní materiál pro potrestání kauz.

O tom, pozornost sázkařskému problému na Strahově věnovali a jak obezřetně se k němu fotbalová generalita stavěla, svědčí stupeň utajení. "Na asociaci o celé věci věděli jenom čtyři lidi," potvrzuje Kolář.

Zadržené osoby byly následně obviněny z „korupčních“ trestných činů podplácení a přijetí úplatku. "K osobám můžeme uvést, že se jedná o fotbalisty či bývalé fotbalisty různých výkonnostních úrovní," doplnil. Z jakých klubů hráči jsou, odmítl komentovat.

Zda některý z fotbalistů skončí ve vazbě, není zatím jasné. "Jsou stále zadržení, máme na to 48 hodin," dodal pro server IHNED.cz Ibehej.

Kriminalisté spolupracují i se slovenskými kolegy v rámci společného mezinárodního vyšetřovacího týmu.

Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Strakonicích.

Teplice, Roudnice nad Labem a dál?

Mezi obviněnými hráči jsou pravděpodobně i fotbalisté ligových Teplic. Kriminalisté vyslýchali tři hráče ze širšího kádru A-týmu. "Výslech proběhl v prostorách stadionu, policie odjela. Momentálně nevíme vůbec nic. V případě, že by se prokázala jejich vina, tak to pro ně, řekl bych, znamená fatální následky v našem klubu. Ale nepředbíhejme," řekl Radiožurnálu teplický ředitel František Hrdlička.

Podle serveru isport.cz je dalším potvrzeným klubem, jehož hráči jsou v aféře zapleteni, třetiligová Roudnice nad Labem. "Ano, vzali nám čtyři hráče. Nevím ale, jestli jsou ve vazbě, nebo jsou vyšetřováni na svobodě. Něco tam ale probíhá. Nevím, o co jde a v jaké fázi to je. Slyšel jsem ale, že se jedná o sázení a ovlivňování zápasů," uvedl předseda klubu Pavel Dohnal.

České firmy podezřelé sázky nezaznamenaly

Představitelé českých sázkových kanceláří shodně prohlašují, že žádné podezřelé zápasy neregistrují. "Pro nás to byla úplně nová informace, nic podezřelého jsme v poslední době neregistrovali," reagoval na policejní vyšetřování mluvčí Fortuny Petr Šrain. V podobném duchu se vyjadřuje i Chance a Tipsport.

"Žádné podezřelé sázky jsme v poslední době nezaznamenali," říká Markéta Světlíková z Chance. "Máme poměrně sofistikované nástroje, jak zmanipulované sázky odhalit. O jakékoliv pochybnosti se hned dozví naši bookmakeři, kteří mohou například změnit kurzy či zápas z nabídky úplně vyřadit," dodala s tím, že v nabídce mají jen 1. a 2. fotbalovou ligu.

Dané manipulace české sázkové kanceláře ostře odsuzují a označují je za podvod na všechny zúčastněné. "Je to podraz na fanoušky, podraz na sázkové kanceláře a v neposlední řadě i podraz na ostatní poctivé sázkaře," odmítá nekalé praktiky Šrain. České sázkovky nevylučují, že podvodníci mohli sázet u zahraničních společností, nejspíše z Asie.

Sázky hlídá mezinárodní Sportradar

Sázky na sportovní utkání hlídá mezinárodní monitorovací systém Sportradar, který sídlí ve Švýcarsku a má pobočky v mnoha zemích světa včetně České republiky. Vyhodnocuje nejrůznější data a upozorňuje na podezřelé zápasy a sázky.

Pokud například padne nestandardně vysoký počet branek v prvním poločase, nebo rozhodčí udělí nezvykle mnoho červených karet, systém na to dokáže upozornit. Varuje také v případě, kdy je na zápas podáno větší množství podivných sázek. Sportradar tři roky využívá i FAČR. Vloni na jaře systém informoval o jednom podezřelém zápase v první lize, asociace ale po vyhodnocení dospěla k závěru, že duel proběhl v pořádku.

Tresty pro hráče: Až pět let stopka a půlmilionová pokuta

Hráčům usvědčeným z účasti na nelegálním sázení může disciplinární komise FAČR zastavit činnost na dva až pět let. Novelizovaný disciplinární řád pamatuje i na finanční sankce: pokud by se provinil hráč z první či druhé ligy, hrozí mu pokuta až do 500 tisíc korun. Výše pokuty je odstupňována podle úrovně souteže.

"Pro příklad: kdyby byl trestán hráč, který se provinil na úrovni první ligy, ale nyní působí třeba ve třetí lize, přihlížela by komise samozřejmě k tomu, ve které soutěži k nelegálnímu sázení došlo," podotkl Jan Obst z legislativně-právního oddělení asociace.

Obst také upozornil, že hráči nesmějí sázet nejen na výsledky utkání, ale ani na konkrétní události se zápasy spojenými. Některé sázkové kanceláře totiž nabízejí možnost sázek například na první získaný rohový kop, první faul a podobně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist