Vláda ve středu schválila zvýšení rozpočtu na platy policistů bojujících s korupcí o 15 milionů korun. Výdaje na platy i se souvisejícími výdaji budou činit více než 20 milionů korun. Řekl to dnes premiér Jiří Rusnok.

Peníze by měly plynout na personální posílení protikorupční složky policie, včetně zřízení nové služebny ve Zlíně. Rusnokův kabinet tak dokončil proces, který zahájila předchozí vláda.

Nyní již neexistující vláda premiéra Petra Nečase (ODS) v květnu schválila navýšení rozpočtu protikorupční policie o téměř 69 milionů korun. Velká část peněz měla sloužit k nákupu potřebné techniky. Přibližně 20 milionů pak Nečasův kabinet schválil jako navýšení rozpočtu na platy.

Podle vyjádření ministerstva financí ale rozhodnutí předchozího kabinetu nestačí ke změně systemizace policie. Tu tak prý nyní dokončil až Rusnokův kabinet.

 

Původní návrh na navýšení rozpočtu protikorupční policie předložila na jaře tehdejší vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Podle její předkládací zprávy přitom dřívější finanční požadavky související s vládní protikorupční strategií přesahovaly 328 milionů korun, nakonec ale byly výrazně redukovány.

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina po svém nástupu do funkce avizoval, že by chtěl v příštím roce nabrat zhruba tisíc policistů, slíbil policii a hasičům také zvýšit platy.

Sbor má nyní necelých 39 000 tabulkových míst, reálný stav je asi o pět set lidí méně. Ministr již dříve označil současný početní stav za katastrofu. Podle loňské zprávy vnitra ale má ČR v evropském srovnání pátý nejvyšší počet policistů v přepočtu na obyvatele.