Jak chtějí naložit s časem do předchozích voleb jednotliví ministři kabinetu Jiřího Rusnoka? Podle zjištění IHNED.cz plánují pokračování razantních personálních změn ve státem vlastněných podnicích, kterých od svého jmenování stihli provést už přes sto.

Skončit by mohl například šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák, kterého Žák v poslední době kritizuje za průtahy v opravách dálnice D1. K podobným krokům nejspíš přistoupí i ministr zemědělství Miroslav Toman, ten navíc hodlá vybírat nového ředitele Lesů ČR.

Podle všeho navíc i přes premiérova ujištění, že vláda využije zákonných opatření Senátu co nejméně, budou až čtyři ministři prosazovat změnu legislativy právě touto formou. Kromě ministra zdravotnictví Martin Holcáta, který již avizoval, že tím prosadí snížení poplatku za hospitalizaci v nemocnicích, by k takovému kroku mohl přistoupit i ministr financí Jan Fischer, šéf zemědělství Toman a ministr obrany Vlastimil Picek.

Fischer se totiž dohodl se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), že resort dodatečně odstraní snížené zdanění investičních fondů a zavedení nulové daně z dividend z novely daňových zákonů, u nichž musí horní komora potvrdit schválení sněmovnou, aby došlo k zavedení nového občanského zákoníku. Změny by se schvalovaly právě senátním opatřením.

Na personální změny na ministerstvech a ve státních podnicích se podívejte v interaktivní grafice:

Mapa moci

 


Ministerstvo dopravy - Zdeněk Žák

Ministr plánuje navrhnout vládě změny v účtování mýtného na zpoplatněných úsecích dálnic a silnic. Reaguje tak na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které na provoz systému stát vynakládá výrazně víc, než je tomu v západoevropských zemích.

Podle mluvčího Martina Nováka se resort chystá předložit vládě návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož jdou peníze na stavbu silnic a dálnic, a to do 31. srpna. "Je pak na rozhodnutí vlády, zda rozpočet bude schválen zákonným opatřením či bude schválen klasickou procedurou. Jiné právní předpisy nebudeme k zákonným opatřením navrhovat," dodal.

Zároveň Novák uvedl, že nekončí personální změny, s nimiž začal Žák začal krátce po nástupu do funkce. Zatím museli odejít například šéf Českých drah Petr Žaluda a většina členů jejich dozorčí rady. Vyhazov čekal také lidi z představenstva společnosti napojené na ODS jako například Romana Bočka. V médiích se objevily informace, že by ministr mohl ještě odvolat mimo jiné ředitele ŘSD Davida Čermáka.


Ministerstvo financí – Jan Fischer

Senát by měl druhý týden v září schvalovat změny v zákonech o daních, které souvisí se zavedením nového občanského zákoníku. Fischer bude čekat, jestli je horní komora přijme. Součástí novely je totiž i snížené zdanění investičních fondů a zavedení nulové daně z dividend, což je podle předsedy Senátu Milana Štěcha pro ČSSD programově nepřijatelné. Novelu podle všeho senátoři přijmou, aby neohrozili zavedení občanského zákoníku, budou ale trvat na následné úpravě změn Fischerovým ministerstvem, které by je mělo vrátilo horní komoře právě v podobě zákonného opatření.

Ministerstvo financí také připravuje návrh státního rozpočtu pro rok 2014. První návrh, který Fischer předloží vládě, počítá pro příští rok se schodkem 110 miliard korun. Výdaje na dopravu by se podle něj měly snížit o deset miliard korun, u školství klesnout o pět miliard korun.


Ministerstvo kultury – Jiří Balvín

Ministr Balvín na sebe upozornil především odvoláním a opětovným jmenováním nového ředitele Národního divadla Jana Buriana. Na dotazy ohledně další personálních rošád mluvčí resortu Anna Ješátková neodpověděla.

Po schválení statutu Státního fondu kinematografie vládou, které má zajistit jeho fungování v dalších letech, prý o předložení žádného zákona tak, aby byl schvalován jako zákonné opatření Senátu, neuvažuje.


Ministerstvo pro místní rozvoj – František Lukl

Resort řeší kromě peněz na likvidaci následků povodní především dotační programy z evropských fondů. Ministerstvo pracuje na schválení Dohody o partnerství, na základě které by mělo Česko čerpat od roku 2014 až 500 miliard z evropských fondů.

K získání prostředků z EU bude třeba projednat spuštění nových operačních programů a zlepšit kontrolu čerpání dotací, která selhávala při řadě pochybení například v ROP Severozápad.


Ministerstvo obrany - Vlastimil Picek

V Senátu chce Picek skrze zákonné opatření prosadit novelu zákon o vojácích z povolání. Díky ní by měly skončit různé příplatky zavedené kdysi exministrem za ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem a mělo by dojít k vyrovnání platů vojáků stejných hodností. Zákon schválila už v květnu Nečasova vláda, sněmovna už ale novelu nestihla projednat. Ministerstvo také pokračuje ve vyjednávání se švédskou vládou o prodloužení pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. Podle posledních informací chce dohodu dotáhnout, ale rozhodnutí by měla učinit až nová vláda vzešlá z předčasných voleb. Premiér Rusnok uvedl, že smlouva by měla být připravena k podpisu na přelomu roku.


Ministerstvo práce a sociálních věcí - František Koníček

"Ministr práce a sociálních věcí František Koníček v současné době nechce volit cestu zákonných opatření u žádného zákona," tvrdí jeho mluvčí Štěpánka Filipová. Šéf resortu chce hlavně dotáhnout agendu zděděnou po vládě Petra Nečase, což avizoval už při nástupu do funkce. O osudu sKaret rozhodne v září Senát, který by měl potvrdit jejich zrušení, s nímž souhlasili už poslanci ve sněmovně. Koníček s podřízenými ale už nyní pracuje na technickém řešení postupného návratu ke složenkám.

Ministerstva práce a vnitra také chystají odvolání proti rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zakázal používání systému pro vyřizování sociálních dávek. Ten zavedlo ministerstvo práce pod vedením tehdejšího šéfa Jaromíra Drábka (TOP 09). Nevybralo ho v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě se společností Fujitsu Technology Solutions.


Ministerstvo průmyslu a obchodu - Jiří Cienciala

Ministr bude muset počkat, jak dopadne projednávání novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který má ukončit příjem státních dotací firmami s anonymní vlastnickou strukturou. Pokud ji Senát odmítne, bude ministr chtít poslat přepracovanou novelu znovu do horní komory. " V tuto chvíli ministr neplánuje žádné personální změny," uvedla mluvčí resortu Jana Dronská s tím, že Cienciala zároveň nebude předkládat ostatní legislativu formou zákonných opatření. Resort také řeší, jak naložit s návrhem Nečasovy vlády, aby se spory mezi telefonními operátory a jejich zákazníky už nezabýval telekomunikační úřad, ale soudy. 


Ministerstvo spravedlnosti - Marie Benešová

Na ministerstvo se vrátil zákon o státních zastupitelstvích, který Benešová stáhla z projednávání ve sněmovně. Kvůli předloze, která měla zřizovat i zvláštní protikorupční úřad, chce jet na Slovensko, kde si má poslechnout tamní zkušenosti. Poté chce připravit nové znění novely, podle něhož by měly mít zastupitelství rozpočet nezávislý na ministerstvu. O tom, že by novelu prosadila pomocí Senátu ale neuvažuje, stejně jako o personálních změnách ve svém úřadu.


Ministerstvo školství - Dalibor Štys

K řešení zbývá ministrovi školství doladění vysokoškolského zákona, který ale půjde standardní cestou do sněmovny po volbách. Novela se zabývá především změnou financování vzdělávacích institucí, které mají získat více autonomie při rozhodování, do čeho budou investovat, ale i jmenováním profesorů a řízením vysokých škol. Práce pokračují také na školském zákonu, který má připravit definitivní podobu státních maturit a zpřesnit činnost školní inspekce. "Neplánujeme žádné mimořádné zakázky, ani další personální změny. Pokračujeme v tom, co bylo zahájeno za ministra Fialy," doplnil mluvčí Marek Zeman.


Ministerstvo vnitra - Martin Pecina

Ministr Pecina už personální změny provádět nebude, stejně tak by neměl přes Senát tlačit žádné návrhy zákonů. Prioritu vidí v doplnění počtu policistů podle tabulkových počtů a řešení bezpečnostní situace v sociálně vyloučených lokalitách. "Chceme posílit počet asistentů prevence kriminality, což jsou převážně romští pracovníci, kteří pracují v těchto lokalitách. Dnes jich máme kolem 130, a protože se drtivá většina z nich osvědčila, plánujeme zvýšení tohoto počtu až na 200," řekl k tomu Pecina.


Ministerstvo zdravotnictví - Martin Holcát

Ze všech resortů chce nejvíce využít zákonných opatření ministr zdravotnictví. Holcát se bude jejich prostřednictvím snažit realizovat hned tři změny. Jednak jde o navýšení plateb zdravotního pojištění u lidí, za které jej platí stát, mělo by jít o částku od 77 do 100 korun. Dále se jedná o změnu poplatků za pobyt v nemocnici, která by poklesla ze současné stovky na 60 korun a zároveň s tím by je přestali platit pacienti do 18 let, a konečně o dořešení přeshraniční péče v souvislosti s přijetím nové evropské směrnice.


Ministerstvo zahraničí - Jan Kohout

Ministr neplánuje žádné zákony prosazovat formou senátních opatření, stejně tak se nechystá na další výměny úředníků. Podle mluvčího Karla Šrola se chce zaměřit na posilování ekonomické spolupráce v rámci zahraničních návštěv. v resortu nadále probíhá dolaďování dohody s ministerstvem průmyslu o obchodních zastupování. "Probíhají jednání na pracovní úrovni ohledně technických detailů," uvedl mluvčí Karel Šrol.


Ministerstvo zemědělství - Miroslav Toman

V současné chvíli Ministerstvo zemědělství prověřuje, jestli by pozdější přijetí zákona o zemědělství nepoškodilo Českou republiky poté, co vstoupí v Evropské unii v platnost nová pravidla Společné zemědělské politiky. "Pokud by to mohlo způsobit problémy našim zemědělcům, navrhl by ministr schválení zákona o zemědělství prostřednictvím zákonného opatření," informovala jeho mluvčí Dana Večeřová.

Nevyloučila ani, že nepřijdou další vyhazovy u státních podniků. "V současné době není možné říci, k jakým konkrétním změnám a kdy dojde, protože analýzy ještě nejsou dokončeny," dodala. Ministr již dříve avizoval, že by rád jmenoval nového generálního ředitele Lesů ČR, kterého podnik nemá od loňského prosince.


Ministerstvo životního prostředí - Tomáš Podivínský

Zástupce resortu životního prostředí se vyjádřil pouze k plánům ohledně zákonných opatření, otázky spojeném s investicemi a personálními změnami zůstaly bez odpovědi. "V současné situaci nic takového neplánujeme, pokud bychom nějaký zákon plánovali vládě předkládat ve formě návrhu zákonného opatření, budeme o tom včas informovat," uvedl mluvčí Matyáš Vitík.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se