Státní zástupce Petr Jirát chce rozcupovat obhajobu exposlance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha hned v zárodku.

Když si Rath, obžalovaný spolu s dalšími deseti lidmi z korupce při zadávání středočeských veřejných zakázek, ve čtvrtek po přehrání videa z jeho loňského květnového zatčení postěžoval, že zhruba na devět minut ztratil z dohledu krabici se sedmi miliony korun (podle policie úplatek) a policie mu peníze mohla do kartonového zavazadla podstrčit, vytáhl Jirát hned v pátek další videozáznam ze zatýkací akce.

Hodlá tak dokázat, že jakákoliv manipulace s krabicí od vína je vyloučena.

Kamera na těle policisty

KDO JE OBŽALOVÁN
David Rath – poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje

Kateřina Pancová – bývalá ředitelka kladenské nemocnice a Rathova blízká přítelkyně

Petr Kott – exposlanec, životní partner Pancové a Rathův přítel

Lucia Novanská – jednatelka firmy ML Compet, která organizovala pro Středočeský kraj tendry

Ivana Salačová – jednatelka stavební firmy FISA (jako jediná má statut spolupracující obviněné)

Pavel Drážďanský – bývalý generální ředitel stavební firmy Konstruktiva Branko

Tomáš Mladý – bývalý obchodní ředitel Konstruktivy Branko

Martin Jireš – šéf zdravotnické firmy PURO-KLIMA

Václav Kovanda - ředitel odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ

Jindřich Řehák – šéf zdravotnické firmy Hospimed

Jan Hájek – manažer zdravotnické firmy B Braun Medical

Na nahrávce, která byla snímaná z jiného úhlu minikamerou umístěnou na oblečení jednoho ze zasahujících policistů, je vidět, že Rathovi krabice s miliony zmizet z dohledu mohla jen velmi těžko. Z videozáznamu je zřejmé, že policie krabici otevřela krátce po zadržení a i dále byly zabavené věci v Rathově blízkosti.

Navíc byla zatýkání a otevírání kartonu přítomna i třetí nezúčastněná osoba. Ani ona, ani Rath přitom přímo při zásahu neprotestovali, že by se dělo něco nestandardního.

"Tato nahrávka byla pořízena především pro případnou potřebu Generální inspekce bezpečnostních sborů, kdyby si někdo stěžoval," řekl Petr Jirát.

Advokát: Někdo retušoval obličeje

Odráží tak útoky Rathových advokátů, kteří si okamžitě po přehrání druhé nahrávky ze zatýkání stěžovali, že ve spisu není o tomto důkazu ani zmínka.

Jeden z obhájců navíc tvrdí, že nahrávka není originální. "Někdo retušoval tváře policistů," řekl. Sám Rath znovu zopakoval, že krabici nesledoval soustavně. "Prostě jsem se na ni nedíval pořád. Je to patrné i z tohoto záznamu," uvedl.

Záznam zachycuje situaci krátce poté, co Ratha kriminalisté zadrželi loni 14. května v Rudné u Prahy. Tehdy odešel z domu své dobré známé, bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, kde měl schůzku s ní a jejím přítelem, manažerem středočeských nemocnic a exposlancem Petrem Kottem.

Na záběrech stojí u dveří garáže a vedle něj stojí dva policisté. Mezi Rathem a dalšími policisty leží jeho věci - brašna a igelitová taška, ve které je kartonová krabice. Kriminalistka, která vede zásah, sděluje Rathovi podezření z korupce, Rath ji místy sleduje očima, občas se dívá stranou.

Jak zatkli Ratha: Jdeme na to, už jde, vystartovali detektivové. Víte, že mám imunitu? bránil se poslanec - čtěte ZDE

Jak Rath k vínu v krabici přišel: Vyměňoval si s Pancovou lahve, zaznělo u soudu - čtěte ZDE

Ačkoliv politik občas popochází, své věci má před sebou na dohled. Ruce má v kapsách, je opřený o dveře garáže. Na záznamu je vidět, že se Rath dívá na krabici, kterou policista shora rozřezává. "Víno to nebude," řekl kriminalista, když viděl uvnitř samé bankovky. "Ježíš, to je zajímavé," reagoval Rath a zakroutil hlavou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.