Manažeři stavebních a zdravotnických firem, kteří sedí společně s poslancem a bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem na lavici obžalovaných kvůli korupci, i ve středu před Krajským soudem v Praze tvrdí, že neupláceli.

Podporují tak Rathovu verzi, který opakovaně říká, že žádné úplatky v souvislosti se středočeskými zakázkami nevzal a neovlivňoval žádné tendry, jak píše obžaloba.

Ve středu jako první vypovídal Jindřich Řehák, šéf zdravotnické firmy Hospimed. Řehák podle obžaloby podplácel při zakázkách na vybavení nemocnic ve Středočeském kraji, vinu ale odmítl. Ničeho se prý nedopustil a soudu předkládal dokumenty, které podle něj dokazují zákonný průběh tendrů. Popisoval také schůzky s některými aktéry kauzy, na kterých se podle spisu předávaly úplatky.

"Nedopustil jsem se podplácení, nepoškozoval jsem vědomě ani nevědomě zájmy Evropské unie," řekl Řehák.

KDO JE OBŽALOVÁN
David Rath – poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje

Kateřina Pancová – bývalá ředitelka kladenské nemocnice a Rathova blízká přítelkyně

Petr Kott – exposlanec, životní partner Pancové a Rathův přítel

Lucia Novanská – jednatelka firmy ML Compet, která organizovala pro Středočeský kraj tendry

Ivana Salačová – jednatelka stavební firmy FISA (jako jediná má statut spolupracující obviněné)

Pavel Drážďanský – bývalý generální ředitel stavební firmy Konstruktiva Branko

Tomáš Mladý – bývalý obchodní ředitel Konstruktivy Branko

Martin Jireš – šéf zdravotnické firmy PURO-KLIMA

Václav Kovanda - ředitel odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ

Jindřich Řehák – šéf zdravotnické firmy Hospimed

Jan Hájek – manažer zdravotnické firmy B Braun Medical

Podle žalobce Petra Jiráta se podnikatele týká případ technologických zakázek pro nemocnice v Kutné Hoře a Kolíně. Celou akci prý organizovali další obžalovaní – někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, manažer v nemocnicích a exposlanec Petr Kott. Bývalý hejtman Rath údajně o všem věděl a dostával z úplatků podíl.

Řehák dal soudci několik dokumentů, které podle něj dokazují, že vybavování těchto nemocnic bylo standardní. Nikdy se prý s Kottem na úplatcích nedomlouval. "Považoval bych to za osobní urážku a skončil bych s takovým člověkem komunikaci," řekl soudci.

Na schůzkách si prý nic zvláštního nepředávali. V kufříku, jehož předávku detektivové zaznamenali, tak údajně dal Kottovi jen cédéčka a propagační materiály. 

Podle Jiráta ale šéf firmy předal Kottovi celkem 12 milionů korun, o které se údajně Kott rozdělil s Pancovou a Rathem. Čistý zisk Hospimedu na zakázkách byl podle spisu nejméně čtyři miliony korun.

Aféra na firmu tvrdě dopadla

Po Řehákovi přišel na řadu Jan Hájek, manažer zdravotnické společnosti B. Braun Medical. Také on popírá jakoukoliv vinu. A pozastavil se nad přílišnou medializací kauzy. Respektive nad rychlými úniky informací na zpravodajské webové servery.

"Vyslechl jsem si od policie obvinění a než jsem přijel domů, viselo na internetu," uvedl Hájek jeden z příkladů. Podle Hájka korupční aféra tvrdě na jeho firmu dopadla. Přišly prý potíže se zahraničními obchodními partnery, kteří odmítali dodávat zdravotnický materiál a díly k přístrojům.

Hájek je obžalován za údajné uplácení při zakázce na vybavení mladoboleslavské nemocnice. Firma B. Braun Medical si podle policejního spisu koupila více než osmdesátimilionovou zakázku za třímilionové "všimné".

Po Hájkově výpovědi soudce Robert Pacovský líčení přerušil do čtvrtečního rána, kdy se začne výpovědí posledního obžalovaného - manažera stavební firmy POHL CZ Václava Kovandy. Poté by měl na řadu přijít policejní videozáznam ze zatčení Ratha a spol.

Obžaloba viní skupinu 11 lidí z manipulace se zakázkami ve stavebnictví a zdravotnictví ve Středočeském kraji.

Údajně upravovali tendry tak, aby vyhovovaly předem vybrané firmě. Ostatní účastníci soutěží dělali prý "křoví", aby výběrová řízení vypadala navenek jako podle pravidel.

Zatímco 10 obžalovaných vinu popírá, stavařka Ivana Salačová se policii jako jediná přiznala a také u soudu popsala celý úplatkářský mechanismus včetně falešných faktur a tím i legalizaci špinavých peněz. Státní zástupce jí za to udělil status takzvané spolupracující obviněné a Salačová hraje o nižší trest. 

Nejvyšší trestní sazba nyní hrozí Davidu Rathovi - může dostat až dvanáct let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun, dostat měl ale ze zmanipulovaných tendrů ještě o šest milionů více.

Ty už si ale nestihl převzít, vloni 14. května jej zatklo policejní komando, když si z domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta v Rudné u Prahy odnášel sedm milionů korun v krabici od vína.