Kauzu exministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS), který před manželkou při rozvodu "odklonil" 16 milionů, rozhodne vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Středočeští krajští státní zástupci ani jejich kolegové z Prahy ji totiž dozorovat nechtějí.

"Věc jsme postoupili městskému státnímu zastupitelství," uvedla žalobkyně Krajského státního zastupitelství v Praze Tamara Kaiserová.

Podle ní by se totiž případ měl spojit s vyšetřováním původu Kocourkova majetku, které vede protikorupční policie pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze.

S tím ale nesouhlasí městští žalobci. "Obrátili se proto na nadřízené vrchní státní zastupitelství v čele s Lenkou Bradáčovou," potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Rozhodnutí by mohlo padnout zhruba do měsíce.

Martina Kocourka a jeho matku obvinili policisté loni v květnu z poškození věřitele kvůli zatajení 16 milionů korun při Kocourkově rozvodu.

Letos v květnu ale žalobkyně Tamara Kaiserová stíhání zrušila. Vrátila případ policistům, aby ověřili například to, zda nebylo nutné získat od Kocourkovy exmanželky souhlas se stíháním politika i jeho matky.

Kvůli "odklonění" milionů před bývalou manželkou, jak Kocourek transakci nazval, se o exministra zajímá také protikorupční policie. Detektivové se zabývají samotným původem peněz, případ ale zatím stále prověřují.

Kauza, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, začala odhalením, že ministrova matka uzavřela v březnu 2008 smlouvu se společností Key Investments. Týden po uzavření smlouvy se na jejím účtu objevily dluhopisy firmy v hodnotě 16 milionů korun. Ty později Kocourkova matka prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Vynořily se proto spekulace o původu peněz.

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci řekl, že uvedené peníze byly jak jeho osobní, tak také "historické rodinné prostředky". Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků ohrozily problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je svěřil do správy Key Investments.

Exministrova bývalá manželka na něj podala žalobu. Domáhala se poloviny z 16 milionů korun, které její Martina Kocourek před rozvodem skryl. Nakonec však žalobu stáhla.

Související