Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta věří, že se situace v Egyptě, kde armáda krvavě potlačila odpůrce svržení prezidenta Muhammada Mursího, co nejdříve uklidní. Během září by totiž v zemi měl znovu pokračovat český archeologický průzkum, který tam má dlouholetou tradici.

O zničení vzácných nalezišť se ale Bárta nebojí.

"Alespoň ty u pyramidových polí jsou hlídány mnohem lépe, než tomu bylo při revoluci v roce 2011. Mnohem víc je ohroženo financování české egyptologie, to je nyní náš největší nepřítel," svěřil se v rozhovoru pro IHNED.cz odborník, který v severoafrické zemi strávil s přestávkami 25 let.

Kdy jste byl v Egyptě naposledy a kolik českých archeologů tam nyní pobývá?

Byl jsem tam letos v dubnu, připravujeme expedici do Abúsíru, což je velké pyramidové pole poblíž Káhiry, a ta by měla začít kolem 13. září, pokud to tedy poměry dovolí. V létě archeologické výzkumy neprobíhají, takže tam žádní kolegové teď nejsou.

Jak byste situaci popsal z vašeho pohledu?

Problémy jsou tu už od roku 2011 a my je tím pádem máme také, protože to zasahuje i do naší práce. U toho, co se děje teď, jde hlavně o lidskou stránku, protože počty mrtvých jsou vysoké.

Ohrožuje vládní krize nějak výzkumy?

Když to vezmu od toho nejdůležitějšího, že střety ohrožují spoustu lidí na životě a na majetku, tak to samozřejmě neprospívá kulturnímu dědictví, které v Egyptě spočívá téměř na každém kroku. Památky trpí už teď.

Existují zprávy o tom, že se některé radikální skupiny obyvatel obrátily právě proti pamětihodnostem. Bylo třeba částečně vyloupeno muzeum v Malawi, což je provinciální muzeum, ale jsou tam světově proslulé nálezy z faraonské doby, množí se také útoky na sakrální stavby. To jsou všechno škody, které nepůjde nahradit.

Nemyslím si ale, že by hrozilo zničení výzkumných lokalit. Alespoň ty u pyramidových polí jsou hlídány mnohem lépe, než tomu bylo při revoluci v roce 2011. Mnohem víc je ohroženo financování české egyptologie, to je nyní náš největší nepřítel.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.