Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta věří, že se situace v Egyptě, kde armáda krvavě potlačila odpůrce svržení prezidenta Muhammada Mursího, co nejdříve uklidní. Během září by totiž v zemi měl znovu pokračovat český archeologický průzkum, který tam má dlouholetou tradici.

O zničení vzácných nalezišť se ale Bárta nebojí.

"Alespoň ty u pyramidových polí jsou hlídány mnohem lépe, než tomu bylo při revoluci v roce 2011. Mnohem víc je ohroženo financování české egyptologie, to je nyní náš největší nepřítel," svěřil se v rozhovoru pro IHNED.cz odborník, který v severoafrické zemi strávil s přestávkami 25 let.

Kdy jste byl v Egyptě naposledy a kolik českých archeologů tam nyní pobývá?

Byl jsem tam letos v dubnu, připravujeme expedici do Abúsíru, což je velké pyramidové pole poblíž Káhiry, a ta by měla začít kolem 13. září, pokud to tedy poměry dovolí. V létě archeologické výzkumy neprobíhají, takže tam žádní kolegové teď nejsou.

Jak byste situaci popsal z vašeho pohledu?

Problémy jsou tu už od roku 2011 a my je tím pádem máme také, protože to zasahuje i do naší práce. U toho, co se děje teď, jde hlavně o lidskou stránku, protože počty mrtvých jsou vysoké.

Ohrožuje vládní krize nějak výzkumy?

Když to vezmu od toho nejdůležitějšího, že střety ohrožují spoustu lidí na životě a na majetku, tak to samozřejmě neprospívá kulturnímu dědictví, které v Egyptě spočívá téměř na každém kroku. Památky trpí už teď.

Existují zprávy o tom, že se některé radikální skupiny obyvatel obrátily právě proti pamětihodnostem. Bylo třeba částečně vyloupeno muzeum v Malawi, což je provinciální muzeum, ale jsou tam světově proslulé nálezy z faraonské doby, množí se také útoky na sakrální stavby. To jsou všechno škody, které nepůjde nahradit.

Nemyslím si ale, že by hrozilo zničení výzkumných lokalit. Alespoň ty u pyramidových polí jsou hlídány mnohem lépe, než tomu bylo při revoluci v roce 2011. Mnohem víc je ohroženo financování české egyptologie, to je nyní náš největší nepřítel.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se