Miroslava Němcová oznámila, že o rozpuštění sněmovny se bude hlasovat v pátek 16. srpna. Tento termín už ale neplatí. Řada poslanců totiž nemá čas.
V pátek tak začne rozprava a samotné hlasování se uskuteční až následující úterý 20. srpna.
"Z TOP 09 budou v pátek chybět dva nebo tři poslanci. Jeden má dlouhodobě plánovaný zdravotní zákrok, jiný má závažné rodinné důvody. Jsou věci, které nemůžete odložit. A to se sešlo ve více klubech. Chceme mít naprostou jistotu," řekl serveru IHNED.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.
V ostatních klubech, jak tvrdí Gazdík, ale se špatnou docházkou komplikace nemají.
"Problém není na naší straně, na pátek bylo připraveno všech 54 poslanců. Překládání termínu nám komplikuje situaci, nicméně jsme i přespříští týden připraveni dorazit v plném počtu," řekl serveru IHNED.cz šéf poslanců Jeroným Tejc.
To samé tvrdí i komunisté. “Poslanci KSČM jsou připraveni v pátek hlasovat. Pro stranu je to naprostá priorita," sdělila tajemnice poslaneckého klubu Vědunka Stuchlíková.
A překvapená je také šéfka poslanců Věcí veřejných. "Popravdě, tu informaci o posunutí termínu jsem se dozvěděla z médií. Poslanci VV byli připraveni se v pátek zúčastnit hlasování," řekla.
Gazdík nicméně tvrdí, že většina klubů v Poslanecké sněmovně s návrhem na přeložení hlasování souhlasí.
Rozpuštění sněmovny oficiálně podporuje 126 poslanců
K rozpuštění sněmovny je potřeba 120 hlasů. Pod návrh se jich ve čtvrtek podepsalo 126 – všichni zástupci ČSSD, TOP 09, KSČM a čtyři členové Věcí veřejných.
Kdyby tak kromě tří poslanců TOP 09 chyběl ještě někdo, může se stát, že návrh neprojde. "Po konzultacích jsme zjistili, že většina by byla křehká. A nechceme se spoléhat na hlasy VV, z nichž se zatím připojila jen část," přiznal poté Gazdík z TOP 09.
Oficiálně ale zatím nikdo omluvu nepodal. "Je příliš brzy, poslanci se většinou omlouvají s dvoudenním i jednodenním předstihem," upřesnila tajemnice předsedkyně sněmovny Eva Šmerdová.
Proti rozpuštění razantně vystupuje ODS, LIDEM dosud váhá. Hlasovat pro něj zatím plánuje jen jedna jejich členka – bývalá šéfka strany Karolína Peake.
Pokud sněmovna návrh schválí, dostane ho na stůl prezident. Ten pak komoru rozpustí. Ústava mu ale neříká, za jak dlouho to musí udělat.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.