Ministr kultury v demisi Jiří Balvín může být podle odborů České televize jeden z těch, kdo stojí za odvoláním moderátorky pořadu Události, komentáře Daniely Drtinové. Právě v jejím pořadu začátkem srpna nedokázal vysvětlit důvody odvolání nově jmenovaného šéfa Národního divadla Jana Buriana. Za svá slova se následně omlouval.

Jiné vysvětlení, než že za jejím odchodem jsou politické tlaky, podle nich není. Časovou souslednost, ve které ke stažení moderátorky z prestižního pořadu došlo, nelze považovat za náhodu. Odbory chtějí, aby se k moderování pořadu vrátila.

Ministr kultury Balvín tvrdí, že si na moderátorku nestěžoval.

"Nabídku na převzetí pořadu Interview ČT24 jsem rozhodně nebrala jako povýšení, spíš jako ztrátu důvěry vedení televize. Když jsem se ptala na výhrady, tak žádné nebyly," popisuje IHNED.cz své odvolání z pořadu Události, komentáře Daniela Drtinová.

"Události, komentáře jsou vedením ČT vnímány jako vlajková loď ČT24. Generální ředitel televize Petr Dvořák je v tisku opakovaně označil za hlavní pořad ČT24 a jmenovitě Danielu  Drtinovou za jednoho ze dvou nejlepších moderátorů stanice. To je ostatně v souladu i s průzkumy názorů diváků. Proto není pochopitelné náhlé a nezdůvodněné odvolání  moderátorky, která je tváří pořadu mnoho let a jejíž příprava a výkony na obrazovce byly  nejen editorským týmem, ale i vedením zpravodajství ČT vždy velice kladně hodnoceny. Její rychlé přeřazení bez seriózní diskuse je z tohoto hlediska značně nelogické," píše se v prohlášení odborů.
Vedení ČT ale pohled odborů odmítá. „Mít pořad, který nese vaše vlastní jméno, a který se navíc vysílá před nejsledovanější zpravodajskou relací, považuji za jednoznačný profesní růst. Naprosto tak nerozumím tomu, proč se odbory proti takové nabídce vymezují,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Šéf zpravodajství Zdeněk Šámal tvrdí, že cílem změny je vtisknout pořadům jednoznačnou tvář. "Rozhodli jsme se proto, že omezíme počet moderátorů Událostí, komentářů na dva a že nabídneme pořad Interview ČT24 jediné osobnosti," konstatoval.

Situaci v České televizi kritizují i tvůrci Událostí, komentářů. "Na řadě schůzek vedení zpravodajství a redakce Událostí, komentářů k pořadu a jeho směřování, které se za poslední téměř dva roky uskutečnily, nebyla nikdy zpochybněna profesionalita či objektivita Daniely Drtinové při vedení rozhovorů a diskusí. Naopak byl její výkon hodnocen kladně, a to nejen vedením ČT24, ale i diváky: i kvůli jejím výkonům roste sledovanost pořadu, která dosahuje v tomto roce rekordních hodnot po přesunu na digitální kanál ČT24, i velmi vysoká divácká spokojenost s pořadem podle interního měření České televize," uvedli ve společném prohlášení moderátor Martin Veselovský a editoři Událostí, komentářů Jan Ouředník a Jan Rozkošný.

"Pokud byla Daniela Drtinová odvolána z moderace Událostí, komentářů bez uvedení konkrétních důvodů, a navíc v době před pravděpodobnými mimořádnými volbami do Poslanecké sněmovny, vyvolává to vážné obavy ze snahy otupit hlavní večerní zpravodajskou relaci ČT24 během předvolební kampaně. V takovém případě by byla fatálně oslabena důvěryhodnost nejen Událostí, komentářů, ale i celého zpravodajství České televize," dodali Veselovský, Ouředník a Rozkošný.

Odešla Drtinová dobrovolně?

Jenže o tom, že by měla oblíbené Události, komentáře opustit, se moderátorka dozvěděla až den před vyhlášením nového schématu, v němž ředitel zpravodajství Šámal oznámil, že pořad bude místo Drtinové a Klepetka nově moderovat Lukáš Dolanský s Martinem Veselovským. 

„Dozvěděla jsem se to tento týden v úterý ráno," potvrdila serveru IHNED.cz Drtinová. V pátek má oznámit, jak se rozmyslela.

Jak dlouho o svém přechodu z televizního zpravodajství do Událostí, komentářů věděl Lukáš Dolanský, nechtěl redaktor komentovat.

Odbory tvrdí, že Drtinová odchází z prestižního pořadu proti své vůli a bez jakékoliv diskuse s celým tvůrčím týmem.

Balvín: Neměl jsem jedinou výhradu

Balvín jakoukoliv souvislost odmítá, na Drtinovou si prý nestěžoval. Otázka, zda za přesunem Drtinové z Událostí, komentářů nemůže být jeho komunikace s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, ho udivila. "Nemám s paní Drtinovou žádný problém. Dělal jsem s ní všechna svá tři vystoupení a neměl jsem jedinou výhradu. Poslechněte si poslední větu mého vystoupení, kde jsem říkal: Děkuji vám za objektivitu," dodal Balvín.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Související články