O rozpuštění sněmovny se sociální demokraté už jednou neúspěšně pokusili. Tentokrát se ale k ČSSD kromě komunistů zřejmě přidá i TOP 09, takže dají dohromady potřebných 120 hlasů. Jenže pak dostane odhlasovaný návrh na stůl Miloš Zeman. A děkan Právnické fakulty Karlovy univerzity Aleš Gerloch upozorňuje, že prezidentovi ústava nevymezuje čas, do kdy ho musí podepsat, a fakticky tak činnost sněmovny ukončit.

Poslanci příští týden zřejmě odhlasují rozpuštění sněmovny. Za jak dlouho pak jejich rozhodnutí musí potvrdit prezident?
Prezident republiky je povinen v takovém případě sněmovnu rozpustit. Ústava ale nestanoví termín, kdy tak má učinit. V takových případech se má za to, že tak má učinit bez zbytečného odkladu, to znamená, že v podstatě ve lhůtě několika dnů, pokud nejsou žádné mimořádné důvody. Může to být velmi krátká lhůta, dva tři dny, víc asi těžko. Není důvod, aby to byla delší doba. 

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Co mohou dělat poslanci v případě, že by s rozhodnutím prezident otálel?
Senát by mohl podat žalobu pro velezradu. Ale ono by to asi samo o sobě intenzity velezrady nedosahovalo. Dnes by se to dalo charakterizovat jako hrubé porušení ústavy a tam ústavní žalobu podává nadále Senát, ale kvalifikovanou většinou s tím musí souhlasit i Poslanecká sněmovna. Celkem to ale vylučuji, protože vycházím z toho, že je převládající zájem na předčasných volbách, a to nakonec i ze strany prezidenta republiky. 

Za jak dlouho poté půjdou lidé k volbám?
Prezident republiky pak společně s předsedou vlády vyhlásí volby a v tomto případě, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, se musí konat do 60 dnů po rozpuštění. Nikoli ale od hlasování sněmovny, ale až ode dne, kdy prezident republiky rozhodne o rozpuštění a vyhlásí se to ve Sbírce zákonů. 

Mohou poslanci ještě v čase od schválení rozpuštění do potvrzení prezidentem schvalovat zákony?
V tomto období stále sněmovna pracuje a funguje. Až okamžikem rozpuštění, tedy rozhodnutím prezidenta republiky o rozpuštění, přestává vykonávat své funkce. Poslanci od té doby samozřejmě také už nepobírají mzdu ani náhrady.

Celý rozhovor s Alešem Gerlochem čtěte v HN.ctete patek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist