Pás silných bouřek, který v noci postupoval od jihozápadu k severovýchodu Čech, na mnoha místech ztížil dopravu. Spadlé stromy a sesuv zeminy omezily provoz na asi šesti železničních tratích. Hodinu byla kvůli padlému stromu neprůjezdná na 14. kilometru rychlostní silnice R10 ve směru na Prahu.

Pád stromu také zastavil provoz na jedné pražské tramvajové trati. Oproti bouřkám v neděli a noci na pondělí, které zastavily přes 20 tratí, teď počasí ovlivnilo dopravu mnohem méně.

Z Karlovarského a Ústeckého kraje se bouřky během noci přesunuly do jižních a středních Čech a do Prahy. Později zasáhly i Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a také Vysočinu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bouřky mohl provázet nárazový vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, přívalový déšť a ojediněle také kroupy.

Střední Čechy zasáhly bouřky nejvíce

Ve středních Čechách, kde byla bouře nejintenzivnější, je opět bez proudu asi pět tisíc domácností.

"Nejvíce postižené oblasti jsou tentokrát Kladensko a Berounsko. Berounsko už bylo zasaženo v neděli a některá místa tam byla napájena náhradním zdrojem, takže nyní jsou odříznuté také od náhradního zdroje," řekl ČTK Sobotka. V celé ČR je bez proudu asi 10.000 domácností.

Z Čech se bouřka přesunula na Vysočinu. Tam museli hasiči řešit požár střechy novostavby v Rynárci, kterou zřejmě zapálil blesk, a vznícení trávy po pádu elektrického vedení. Obě události se obešly bez zranění.

Spadlé stromy nebo sesuv půdy zastavily provoz v západních Čechách mezi zastávkami Plzeň-Valcha a Dobřany, Plzeň-Jižní předměstí a Nýřany a také v úseku Perštejn - Vojkovice nad Ohří.

Před 07:00 byla mimo provoz už jen trať mezi Plzní a Českými Budějovicemi v úseku České Budějovice - Zliv. Padající stromy tam při bouřce poškodily elektrické vedení. Provoz bude podle Českých drah zastaven zřejmě až do 08:50.

Děti z tábora v Plzeňském kraji se musely evakuovat

Strom spadlý na tramvajovou trolej pak kolem úterních 22:00 uzavřel úsek mezi Smíchovským nádražím a Andělem. Pražský dopravní podnik tramvaje odkláněl, mezi Smíchovským nádražím a Sídlištěm Barrandov jezdily kyvadlově. Dopravu se podařilo obnovit až po téměř šesti hodinách.

Bouřka zkomplikovala také dopravu na silnicích. Řidiči od zhruba 22:45 do 23:30 neprojeli kvůli spadlému stromu po rychlostní silnici R10 ve směru na Prahu mezi Starou Boleslaví a Brandýsem nad Labem. U obce Svor na Českolipsku najel do spadlého stromu osobní automobil, stromy spadly třeba také na silnici Řevnice - Mníšek pod Brdy vedoucí přes brdský hřeben a poblíž Mníšku také na rychlostní R4.

Zhruba 90 dětí museli v noci evakuovat kvůli velmi silné bouřce hasiči z tábora v Plzeňském kraji. Kromě toho vyjížděli k desítkám dalších případů. Vítr lámal stromy, které padaly na koleje, silnice, ale i domy.

Například v Hromnicích, části obce Plané na severním Plzeňsku, poškodila vzrostlá lípa místní kostel. Jednotky zasahovaly nepřetržitě od úterních zhruba 09:00 do dnešních ranních 05:00.

Hasiči evidují desítky zásahů

"Konečný počet událostí jsme ještě nedopočítali, jde ale o desítky, a to zejména v okresech Tachov, Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany. Ve většině případů jsme museli uvolňovat komunikaci po pádu stromu nebo jeho části," uvedl velící důstojník směny hasičů.

Mezi nejvážnější události patřila evakuace letního tábora v obci Lhota pod Radčem na Rokycansku, v této obci také museli hasiči zajistit dodávku elektřiny do čtyř kravínů.

"Děti jsme během noci převezli do areálu hasičského záchranného útvaru ve Zbiroze, který má dostatečné ubytovací kapacity. Tábor je na kraji lesa, byla tam kalamita, hrozilo, že stromy do tábora popadají," dodal důstojník.

V regionu během přechodu studené fronty také popadalo několik stromů na železniční trať, podle hasičů se ale nejednalo o vážné události, během chvíle se podařilo tratě zprůjezdnit. Zaplavených objektů bylo tentokrát minimálně.

Související