Papež František se při svém návratu ze setkání mladých křesťanů v Brazílii nechal slyšet, že nepovažuje za správné odsuzovat homosexuály za jejich orientaci, a to ani v případě, že jde o kněží.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner s názorem hlavy katolické církve souhlasí, velký názorový posun oproti Benediktu XVI. v něm ale nespatřuje.

"Církev nikdy nezakazovala homosexuální zaměření, ale nemůžeme přijímat jeho praxi," řekl IHNED.cz jeden z nejvyšších církevních představitelů v Česku. Podle něj gay komunita propaguje nemanželský sex, s čímž se církev nikdy neztotožní.

Jak hodnotíte výroky papeže Františka ohledně homosexuálů, ztotožňujete se s nimi?

Nemůžeme každý výrok vytrhnout z kontextu, nicméně s tím názorem souhlasím. Církev nikdy nezakazovala homosexuální zaměření, ale nemůže přijímat jeho praxi. Za to, jak je kdo orientován, nemůže být nikdo souzen. Ale nelze schvalovat předmanželský sex, ať už mezi homosexuály, tak heterosexuály.

Jde u papeže o názorový posun oproti jeho předchůdci Benediktovi?

Nemyslím si, že by došlo k velkému posunu. V jeho odpovědi je především snaha všímat si všech lidí na okraji, ať jde o homosexuály nebo sociálně vyloučené, které papež poznal v rodné zemi. Chce jim dát pocítit svoji blízkost. Neznamená to ale, že souhlasí se vším.

Co se týče homosexuálních kněží, proti nim čeští katolíci nic nemají?

Každý kněz slibuje celibát, tedy zříká se sexu. Pokud ho dodržuje, je jedno, jakou má orientaci.

A co třeba ti, kteří dávají svou orientaci najevo? Například Martin C. Putna, i když to není přímo kněz, se účastnil pochodu Prague Pride…

U kněze by byla taková propagace špatná. Průvody a podobné akce se totiž nestaví za menšinu jako takovou, ale za praktikování sexu stejného pohlaví a s tím souhlasit nemůžeme.

Myslíte si, že církev může tento přístup v budoucnu změnit?

Jsou věci, které jsou dané. V bibli se píše, jak to má být, jinak bychom svaté písmo zradili. Nemáme právo měnit jeho výklad.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.