Krajský soud v Ostravě nařídil propustit z vazby bývalou šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou, kterou policie podezírá z korupce. Vazební věznici opustila v pátek kolem půl jedné, přijel si pro ni expremiér a její přítel Petr Nečas.

Ten poděkoval vězeňské službě za slušné chování. „V prvé řadě se potvrdila má slova, že vazba v tuto chvíli už byla jednoznačně nátlakovým prostředkem státních zástupců. Za druhé chtěl bych poděkovat členům vězeňské služby za slušné a korektní chování, které je velmi v konfrontaci s neuvěřitelným chováním policie v zadržení a po zadržení,“ řekl Nečas. Nagyová nepromluvila vůbec.

Vazbu během pátku opustili také další obvinění v této kauze – bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, vojenský zpravodajec Jan Pohůnek a někdejší ministerský náměstek Roman Boček.

Podle soudu už nebyl pro vazbu důvod. „Krajský soud v Ostravě z podnětu stížností obviněných zrušil rozhodnutí Okresního soudu v Ostravě o vzetí do vazby a nově rozhodl tak, že se obvinění Jana Nagyová, Roman Boček a generálporučík Ondrej Páleník z vazby propouštějí, neboť důvod koluzní vazby pominul,“ stojí v rozhodnutí, které má server IHNED.cz k dispozici.

V kauze Nagyové je Páleník kvůli nelegálnímu sledování obviněn ze neužití pravomoci úřední osoby. "Trvám na tom, že jsem nic nespáchal a nepřekročil jsem zákon. Věřím, že to dokážu a že očistím své jméno i jméno Vojenského zpravodajství u řádného, nezávislého soudu," řekl po svém propuštění.

Všichni čtyři obvinění skončili za mřížemi po červnové policejní razii. Nagyová coby zaměstnankyně Úřadu vlády měla využívat vojenskou rozvědku ke sledování Nečasovy ženy a také nabízet úplatky třem vzpurným poslancům ODS, kteří nechtěli podpořit vládní koalici.

Exposlanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, kteří čelili stíhání pro korupci, se z vazby dostali již ve středu. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že se na jejich stíhání vztahuje poslanecká imunita.

K rozhodnutí soudu se pro server IHNED.cz vyjádřil také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Rozhodnutí soudu je nutno respektovat. Jen mě mrzí, že déle než rok vazebně stíhaného poslance Ratha soud nepustil ani na schůzi týkající se rozpuštění sněmovny,“ vzpomněl na bývalého spolustraníka.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který proti stíhání poslanců i držení Nagyové ve vazbě vystupoval, vidí v rozhodnutí soudu potvrzení svých výroků o nezávislosti státních zástupců.

„Je to rozhodnutí nezávislého soudu. A začíná být nad slunce jasné, že by se někdo odpovědný měl zamyslet nad tím, zda žalobci svým postupem neohrozili důvěru veřejnosti v nestranný a odborný výkon působnosti,“ prohlásil.

V důsledku skandálu podal Nečas demisi bývalého koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a LIDEM. Nečasovu vládu ve středu vystřídal ministerský tým premiéra Jiřího Rusnoka.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se