V kauze údajného uplácení poslanců ODS je uměle rozšiřován seznam svědků a prodlužována vazba obviněných. Novinářům to v pátek odpoledne řekl expremiér Petr Nečas (ODS). Zkritizoval postup policie, která ho prý předvolala k podání vysvětlení, což později změnila na výslech svědka. Podle Nečase přitom nebylo advokátům obviněných umožněno klást mu dotazy. Postup státního zastupitelství je velmi podivný, dodal.

Případ se týká někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a podezření z údajného podplácení trojice exposlanců z ODS. Nečase doprovodil advokát Josef Lžičař.

Bývalý premiér označil kauzu kolem své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové za vykonstruovaný politický proces.

"Jedná se o politický proces. Jedná se jednoznačně o svévoli státního zastupitelství, jedná se o vykonstruovanou záležitost," prohlásil.

Na dotaz, zda je připraven požádat sněmovnu o své vydání, odpověděl, že nevidí jediný důvod, proč by to měl orgánům činným v trestním řízení usnadňovat. "Já jsem stíhán za své politické kroky, ne za nějakou kriminální činnost. A to je podstata imunity," podotkl.

Vazba podle něj zničila společenský status obžalovaných v kauze uplácení poslanců ODS. Pokud jim zničí i zdraví, bude za to zodpovědný vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, řekl Nečas po svém výslechu.

Expremiér dnes zopakoval, že se jednoznačně necítí být vinen. "Nikdy nebyla uzavřena žádná dohoda o tom, že poslanci za odstoupení dostanou pozice. To jsou absurdní konstrukce státního zastupitelství," uvedl.

Vše podle něj nasvědčuje tomu, že vyšetřovatelé kauzu uměle natahují, protože chtějí všechny obviněné držet co nejdéle pod tlakem ve vazbě. Připomněl, že všichni obvinění jsou živitelé rodin, někteří prý mají závažné zdravotní problémy.

"Pod fyzickými a psychickými strázněmi déletrvající vazby se jim můžou tyto zdravotní problémy velmi závažným způsobem zkomplikovat," varoval. Pokud vazba začne obviněné ničit i zdravotně, bude prý ze strany Ištvana překročen Rubikon.

"Takovou informaci o vážných zdravotních potížích nemám, ale samozřejmě pokud někdo zdravotní potíže má, v rámci výkonu vazby jsou nastaveny mechanismy, jak tyto problémy řešit," řekl Ištvan v České televizi. Připomněl, že vazbu nařídil soud, a uvedl, že jde o standardní postup. Odmítl, že by policie kauzu záměrně zdržovala - vyslechla prý už 28 lidí a výslechy dalších neustále pokračují.

Ištvan následně v České televizi reagoval tak, že policie změnila podání vysvětlení na výslech proto, aby mohli být výslechu přítomni obhájci obviněných. Ke kladení otázek prý policisté nepřistoupili proto, že smyslem dnešního výslechu bylo dát Nečasovi prostor, aby se vyjádřil k věci a sdělil vyšetřujícímu státnímu zástupci "všechno, co má na srdci". Pokud budou mít vyšetřovatelé na Nečase nějaké dotazy, předvolají ho prý znovu.

Expremiér při výslechu upozornil na to, že čeští státní zástupci podobné politické jednání dříve nestíhali. "Je-li právní názor úzké skupinky státních zástupců z Vrchního státního zastupitelství Olomouc správný, (...) proč není postupováno naprosto stejně vůči celé řadě případů obecně známých a v médiích propíraných?" ptal se.

Dále zkritizoval policejní odposlechy telefonů. "Rozdíl proti minulosti je v existenci operativních odposlechů, v čemž já spatřuji ono mávnutí kouzelného proutku, na základě kterého dosavadní politické jednání, které nikdy nebylo trestné a není trestné nikde v demokratické Evropě, je zničehonic označeno za korupční," uvedl. Dodal, že chce věřit tomu, že operativní technika nezahálí ani ohledně procesu sestavování současné Rusnokovy vlády.

Podle Nečase orgány činné v trestním řízení účelově vytvářejí absurdní korupční skandál, kterým matou veřejnost. Po tomto výroku ho státní zástupce upozornil, že za urážlivé chování může dostat pořádkovou pokutu. Nečas odvětil, že je opětovně zastrašován žalobcem a že na něj žalobce zvedá prst, přičemž toto gesto prý Nečas nezaznamenal od skončení základní školní docházky.

Pražský advokát Jaroslav Ortman považuje změnu postupu policie a státního zastupitelství za netradiční, nicméně možnou. "Pokud je klíčový svědek, tak má být vyslechnut jako svědek, a ne na podání vysvětlení," řekl ČTK.

Nečas dorazil k budově Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu před jednou hodinou odpoledne. Jeho příchod sledovaly desítky novináři. Nečas se však předem nechtěl k ničemu vyjadřovat.

Situace se změnila o dvě hodiny později, kdy výslech skončil. Nečas v úvodu svého prohlášení řekl, že dříve jej při vyjádřeních vázala funkce předsedy vlády. Toto břímě od úterý nemám, a můžu tedy mluvit naprosto otevřeně," uvedl Nečas, který následně kauzu kolem Nagyové a údajného uplácení tří exposlanců z ODS označil za vykonstruovaný politický proces.

Nečase před zástupci médií podpořil i jeho právník. "Já bych chtěl říct, že jediným hmatatelným důkazem v té monstrózní akci, kterou provedla policie a státní zástupci, je demise vlády, která vzešla z řádných voleb. Vlády, která šestkrát dostala důvěru. Máme teď úřednickou vládu a uvidíme, jestli tu důvěru dostane," řekl Lžičař.

Advokáti obviněných se neshodli na tom v jaké náladě se páteční Nečasův výslech uskutečnil. Zatímco Tomáš Sokol označil atmosféru za "trochu vzrušenou", Nečasův právník Josef Lžičař novinářům řekl, že výslech "probíhal v naprosto korektní formě".

Před Nečasem vypovídal dopoledne na policii poslanec Boris Šťastný (ODS). Jeho návštěva policie se také týkala údajného podplácení exposlanců. Šťastný novinářům řekl, že otázky policistů mířily k okolnostem schvalování daňových zákonů.

Policie vyslechla také místopředsedu pražské ODS a náměstka ministra financí Zdeňka Zajíčka (ODS). Odpovídal prý na otázky spojené s působením na ministerstvu a hospodařením s majetkem státu. Zajíček nechtěl být ohledně výslechu konkrétnější, protože podepsal závazek mlčenlivosti.

Podle policistů se poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa před hlasováním o vládním daňovém balíčku, s nímž nesouhlasili, vzdali poslaneckých mandátů výměnou za příslib výhodných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu.

Zákon, s nímž Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry, byl poté přijat. Fuksa se následně stal členem představenstva Českého Aeroholdingu, Šnajdr předsedou dozorčí rady Čepra.

Nečas již dříve prohlásil, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho má být obviněn.

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové, které se týkají také údajného nezákonného sledování, odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.