Orgány činné v trestním řízení v loňském roce zabavily v Česku rekordních 563 kilogramů marihuany a téměř 32 kilogramů pervitinu. Uvádí to výroční zpráva Národní protidrogové centrály (NPC). Podle zjištění policie nadále přibývá vnitřních pěstíren konopí a varny metamfetaminu (pervitinu) hlavně v příhraničních oblastech zvětšují objem své produkce. Vedle toho stále stoupá i množství nových drog.

Policisté loni odhalili 199 pěstíren konopí a zajistili v nich přes 90 000 rostlin. Odhadovaná roční produkce těchto pěstíren byla zhruba sedm tun, uvádí zpráva NPC. Podle ní většina vypěstované marihuany měla jít na domácí trh, vedle toho se však ve velkém vyvážela i do sousedních států a na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států.

Produkce konopí v Česku je podle kriminalistů dobře organizována a velký podíl na tom mají vietnamské skupiny.

Také výroba a obchod s pervitinem pokrývá celé území Česka, nejvýraznější je u hranic s Německem a Rakouskem, a to hlavně kvůli zvětšující se poptávce zahraničních uživatelů, tvrdí policisté. Hlavní roli v příhraničním obchodu s pervitinem mají podle nich vietnamské tržnice u státních hranic. Kvůli kontrole ze strany státních orgánů se však distribuce drogy přesouvá například do heren nebo barů.

"Do výroby a obchodu s metamfetaminem jsou stále masivněji zapojovány organizovaná zločinecká uskupení původem především z Vietnamu a západního Balkánu," píše ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Syntetických drog přibývá

Podle něj vedle známých drog na českém trhu stále přibývají nové látky, které vznikají úpravou molekulární struktury existujících zakázaných drog. U většiny těchto nových syntetických drog tak nejsou známy farmakologické ani toxikologické účinky na člověka, varuje policie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist