Norská policie zatkla dva řidiče české společnosti Student Agency a zároveň už více než týden zadržují žlutý firemní autobus. Pro IHNED.cz to potvrdil majitel společnosti Radim Jančura.

"Neznáme ale důvody, proč řidiče policie zadržela. Nemáme žádné oficiální vyjádření," řekl Jančura.

Podle neoficiálních zdrojů místní úřady zadržené podezírají z drogového zločinu, řekl ČTK český velvyslanec v Norsku Milan Dufek.

"Máme potvrzeno zadržení dvou českých občanů. Jsou v norské vazbě," uvedl český velvyslanec. "Jsou vyšetřováni. Každý z nich má svého norského advokáta, je pro ně zajištěn také tlumočník," dodal Dufek.

Česká ambasáda sdělila, že autobus byl zadržen v oblasti Osla a případ řeší policie v okrese Follo, kam byli dotyční převezeni. Okres Follo se nachází jižně od norské metropole.

Jančura: Je to jejich odpovědnost

Šéf Student Agency Radim Jančura zdůraznil, že policie šoféry zatkla v době jejich volna. Zopakoval však, že o podrobnostech nic neví.

"Nezajímá mě, co dělají v době volna. Zajímají mě hlavně cestující a o ty bylo postaráno. Zbytek je soukromá věc řidičů a musí si za své chování nést odpovědnost," dodal Jančura, jehož firma poslala cestující zpět do Prahy letadlem. Díky krátké době letu se lidé dostali zpět téměř bez zpoždění.

Student Agency už požádala norskou stranu o uvolnění autobusu. "Z našeho pohledu už není důvod, aby ho norská policie zadržovala," řekl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj pro server iDnes.cz, který na případ jako první upozornil.

Čeká řidiče vyhazov?

Zatčení řidiči se zatím neobrátili s prosbou o pomoc na české velvyslanectví v Norsku. Pokud se zjistí, že u zadržených řidičů byla droga, půjde podle Ondrůje o fatální selhání.

"Společnost zakazuje posádkám převážení čehokoli, co by nebylo součástí přepravy a tedy řádně odbaveným zavazadlem. Máme přísná pravidla, děláme i namátkové kontroly a za takové případné úmyslné pochybení budou zaměstnanci přísně potrestáni," uvedl Ondrůj.

Zda je čeká vyhazov, ale Radim Jančura neřekl.