Více než čtyři miliony korun dostal Jan Fischer na svoji prezidentskou kampaň v hotovosti a z jeho transparentního účtu není zřejmé, kdo bankovky přinesl. Zjistily to Hospodářské noviny. Zákon o praní špinavých peněz sice Fischer neporušil, ale neprůhledné vklady jdou zcela proti logice transparentního financování prezidentských kampaní.

Ministerstvo financí, jehož analytici na podezřelé vklady dohlížejí, tak povede muž, který sází na mezery v zákoně o přímé volbě. Ten porušil, když vzal peníze bez jasně identifikovaného dárce a po termínu, kdy měli kandidáti uzavřít účetnictví. Jenže norma nemá žádnou sankci.

Neprůhledný vklad hotovosti se v koncovce Fischerova splácení dluhů objevil dvakrát. Celkem jde o 4,24 milionu korun. „Obě platby proběhly vkladem hotovosti,“ potvrdil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank, kde má Fischer volební účet. K daru se přihlásil podnikatel a dosavadní Fischerův zaměstnavatel Ladislav Dráb ze společnosti České plynovody. Nejdřív přinesl 2,9 milionu, podruhé 1,34 milionu korun. Jeho identita však není z účtu zřejmá.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se