Po Galileu se v Česku otevře další instituce, která se zabývá byznysovým využitím vesmírných technologií. Do pařížské centrály Evropské kosmické agentury odejde za několik týdnů z Česka důležitý dopis. Ministerstvo dopravy v něm sdělí, komu doporučuje udělit právo k provozování nově vzniklého podnikatelského inkubátoru, který má pomáhat zdejším firmám proniknout do byznysu kosmických projektů.

„Sešly se nám celkem tři nabídky,“ říká Václav Kobera, ředitel odboru kosmických technologií ministerstva dopravy. Inkubátor vznikne na začátku příštího roku. Firmám bude poskytovat nejenom potřebné rady, ale pomůže jim také s penězi – na jejich rozjezd. Každé z nich může být podle informací HN k dispozici až 100 tisíc eur, které budou částečně pocházet z mezivládní kosmické agentury a částečně z českých veřejných rozpočtů a bank.
Jednu z nabídek poslalo i zájmové sdružení GNSS Centre of Excellence, které vede exministr dopravy Pavel Dobeš. „Nápad, že bychom se mohli přihlásit, byl do značné míry můj,“ tvrdí Dobeš.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se