On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:30
Chorvatsko se úderem půlnoci stalo formálně členem Evropské unie, která se tak rozrostla na 28 států. Chorvatsko je po Slovinsku druhou bývalou jugoslávskou republikou, která splnila podmínky unijního členství.
06:38
Ministryně práce Müllerová odvolala z funkce ředitele odboru rodiny na ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslava Macelu. Ten je autorem novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která měla dostat děti z ústavů do pěstounských rodin. Píše to MFD.
06:40
Egyptský prezident Mursí si je vědom toho, že udělal chyby, a pracuje na jejich nápravě. Řekl to Mursího mluvčí po nedělních mohutných demonstracích, které byly největšími protesty v zemi od bouří "arabského jara" v roce 2011.
06:48
Vlna veder, která v neděli znovu sužovala západ a jihozápad USA, vytlačila teplotu v Las Vegas na místní rekordní maximum 48 stupňů Celsia. Ve městě už v sobotu na následky přehřátí zemřel jeden člověk.
06:55
Litva dnes po Irsku na půl roku přebírá předsednictví v Evropské unii. Je to vůbec poprvé, co se některá z pobaltských republik ujímá vedení EU.
07:02
V boji proti rychle se šířícímu požáru v americkém státě Arizona zahynulo v neděli 19 hasičů. Je to nejhorší případ smrti hasičů v důsledku přírodního požáru za nejméně tři desetiletí.
07:18
Armáda má oficiálně dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil. Sídlí v pražské budově generálního štábu. Nahradila velké velitelství společných sil v Olomouci. Vlivem změn ozbrojené síly opustí zhruba 800 lidí.
08:00
Newyorský finanční regulátor požádal evropské společnosti Lloyd's Banking Group a Swiss Re o detaily jejich dohod spojených s dodávkami do Íránu. Žádost je součástí vyšetřování aktivit 20 neamerických zajišťovacích firem souvisejících s Íránem.
08:35
Až 99 procent nebezpečného odpadu končí na skládkách podle Nejvyššího kontrolního úřadu bez poplatku. Skládkaři totiž využívají měkkého zákona a odpad vykazují jako materiál na úpravy skládky.
09:06
Čínská státní média obvinila syrskou vládu a tamní opoziční síly za podíl na nedávných násilnostech v neklidné západočínské provincii Sin-ťiang. V uplynulém týdnu při nepokojích mezi čínským etnikem Chany a muslimskou menšinou Ujgury zahynulo téměř 40 lidí.
09:32
Afghánské bezpečnostní síly zabily dnes ráno u sídla tajné služby NDS v Kábulu muže oblečeného do armádní uniformy, pod níž skrýval vestu sebevražedného atentátníka naplněnou výbušninami.
09:35
Ministrem práce a sociálních věcí ve vládě Jiřího Rusnoka bude bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček. Řekl to po setkání s Rusnokem v Kramářově vile. Rusnok dnes pokračuje v jednání o složení nového kabinetu. Jasné je zatím obsazení míst ministra vnitra, spravedlnosti, zemědělství a kultury.
10:21
Protesty, které otřásají Brazílií již třetí týden a provázely celý fotbalový Pohár FIFA, pokračovaly i v neděli během finále turnaje v Rio de Janeiru. Tisíce demonstrantů se shromáždily u stadionu Maracaná.
10:30
Ústavní soud v úterý vyhlásí nález důležitý pro budoucnost českého zdravotnictví. Soudci oznámí, jak pohlížejí na zavedení základu a nadstandardu ve zdravotní péči. Vyjádří se též ke zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun.
10:37
Íránské úřady zadržely skupinu slovenských paraglidistů kvůli údajně protiprávnímu focení a kvůli tomu, že prý používali nelegální vysílačky. Vyplývá to ze vzkazu, který Slováci poslali rodině.
11:02
Ministrem zahraničních věcí bude někdejší diplomat Jan Kohout (ČSSD). ČTK napsal, že přijal nabídku na působení ve vládě Jiřího Rusnoka. Kohout už byl ministrem v úřednické vládě Jana Fischera. Kromě ministerstva zahraničí je už jasné obsazení dalších pěti resortů.
11:15
Egyptská opozice dnes dala prezidentovi Muhammadu Mursímu lhůtu do úterního odpoledne, aby odstoupil. Pokud neodejde, hrozí totální občanskou neposlušností.
11:33
Spojené státy brání svůj výzvědný program před zahraniční kritikou. Podle amerického úřadu Národního ředitele tajných služeb, který rozvědky zastřešuje, sbírá Washington stejné informace, jako činí kvůli hrozbě terorismu i další státy.
11:45
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu vzrostla na rekordních 12,1%, v celé sedmadvacítce zůstala na stejné hodnotě 10,9%. Podle Eurostatu v EU přibylo oproti loňsku 1,3 milionu nezaměstnaných.
12:00
Indie dnes zahájí první fázi svého domácího satelitního navigačního systému podobného americkému GPS. Služby má poskytovat civilistům i tak armádě Raketa nesoucí družici odstartuje dnes v 19:41.
12:14
Slovenský rozpočet za prvních šest měsíců tohoto roku dosáhl deficitu 1,66 miliard euro. Oproti stejnému období v loňsku je tento deficit o téměř 700 milionů euro nižší.
12:34
Polovina ze šesti oznámených ministrů vznikající Rusnokovy vlády je členem ČSSD. Jejich domovská strana nadále trvá na tom, aby se v případě vstupu do zmiňované vlády vzdali svého členství v sociální demokracii.
12:46
Průmyslový sektor eurozóny se stabilizuje, v červnu si vedl nejlépe za posledních 16 měsíců a ještě letos by mohl začít růst. Zlepšení vykazují i problémové země eurozóny, hlavně Španělsko.
13:00
Více než polovina Rusů by neměla námitek proti vystoupení autonomního Čečenska z Ruské federace, zatímco opačný názor vyjádřila necelá čtvrtina Rusů. Uvedl to dnes ruský list Kommersant.
13:15
Papež František vydá v pátek svou první encykliku, Světlo víry, která je výsledkem společné práce s jeho předchůdcem Benediktem XVI. O vydání encykliky informoval Vatikán.
13:30
Plzeňská Škoda Electric dodá do Bulharska a na Slovensko 130 trolejbusů za 1,8 miliardy korun. Jedná se o dva z největších kontraktů v novodobé historii firmy.
14:06
Horští záchranáři z Polska, České republiky a Slovenska chtějí zřídit společnou záchrannou službu, která bude v příhraničních horách zasahovat bez ohledu na hranice. V jihopolském Zakopaném dnes záchranářské organizace podepsaly příslušné prohlášení.
14:11
V Číně vstoupila v platnost úprava zákona, na jehož základě jsou děti povinny navštěvovat své stárnoucí rodiče nebo s nimi alespoň být v kontaktu, jinak jim hrozí soud.
14:25
Somálská vláda chce, aby mezinárodní společenství nahradilo keňské vojáky na jihu země opravdu neutrálními silami. Keňany obviňuje z podpory jedné z místních frakcí v boji proti ostatním klanům.
14:45
Zhruba 46 milionů korun dali loni čeští pacienti za nadstandardní služby. Zájem měli hlavně o měkké čočky, dali za ně přes 40 milionů. Za očkování dali čtyři miliony a za sádru 1,5 milionu korun.
14:55
Americký prezident Barack Obama chce vybudovat nové ekonomické vazby s Afrikou. Oznámil to při své návštěvěTanzánie, která byla poslední zastávkou na jeho cestě po Africe.
15:05
Čeští architekti by se mohli více podílet na rychlém stavebním rozvoji Číny. Umožnit by jim to mělo Memorandum o porozumění. To umožní každoroční výměnu 15 až 20 architektů.
15:55
Koncipientovi Borisu Šteflovi nebyl pozastaven výkon právní praxe, přestože byl společně se soudcem Ondřejem Havlínem obviněn z korupce. Štefl měl žádat soudce, aby v určité trestní věci ustanovil obhájcem ex offo Šteflova zaměstnavatele.
16:10
Vůdci egyptských protestů volají po nové vlně demonstrací a vyzývají prezidenta Mursího, aby do úterního odpoledne odstoupil ze svého úřadu. Podporovatelé prezidenta, ale toto řešení považují za vyloučené.
16:25
Soud zamítl žalobu Andreje Babiše na vydavatele deníku Blesk, který měl o Babišovi zveřejnit 15 nepravdivých tvrzení. Babiš proto požadoval zveřejnění svých odpovědí. To soudkyně zamítla, podle ní odpovědi neodpovídaly tiskovému zákonu.
16:44
Místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl dostal nabídku na post ve vládě Jiřího Rusnoka. Mohl by zastávat funkci ministra pro místní rozvoj. Lukl si vzal do středy čas na rozmyšlenou.
17:05
V Mali dnes začala působit mírová mise OSN. Zatím je v ní asi 6 tisíc vojáků, do konce roku by se měl počet zdvojnásobit. Úkolem mise bude udržet mír na severu Mali, který se loni snažili ovládnout islámští radikálové.
17:24
Ruští komunisté se rozhodli vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva. Vládní stranu Jednotné Rusko hrozba podle ruských médií nijak neděsí, protože má ve Státní dumě většinu.
18:04
Novým ministrem školství bude Dalibor Štys, přírodovědec a zaměstnanec ministerstva školství. Štys to řekl serveru Česká pozice, jméno nového ministra poté potvrdil i mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.
18:23
Rusko nevydá Edwarda Snowdena prchajícího před americkou spravedlností. Američan může v Rusku zůstat, pokud zastaví svou činnost zaměřenou na to, aby způsobil škody Spojeným státům.
19:07
Novým ministrem zdravotnictví bude Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Nabídku na ministerský post dostal Holcát od Rusnoka ve čtvrtek a dnes ji potvrdil.
07:07
U brněnského městského soudu dnes začne proces s bývalým šéfem kopřivnické automobilky Tatra Ronaldem Adamsem. Je podezřelý z korupce. Za údajnou nabáídku úplatku 20 milionů mu hrozí až 5 let.
07:35
Za účasti prezidenta Miloše Zemana začíná dnes v polské Visle dvoudenní setkání hlav států zemí visegrádské čtyřky. Zabývat se budou tématy jako energetika, doprava či bezpečnost, ale také partnerstvím Ukrajiny a EU.
07:50
V Hradci Králové dnes začíná 19. ročník festivalu Rock for People. Vytoupit mají dvě stovky kapel, dýdžejů a umělců včetně amerických Queens of the Stone Age, ale i Karela Gotta.
08:05
Soud s bývalými majiteli a manažery Mostecké uhelné společnosti dnes pokračuje ve švýcarském městě Bellinzona závěrečnými řečmi obhájců jednotlivých obžalovaných.
08:33
Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden rozšířil svou žádost o azyl na dvacítku dalších zemí, mezi nimiž jsou kromě Ekvádoru a Ruska i Čína, Indie, Kuba a četné evropské země.
09:29
Soud ve Spojených arabských emirátech dnes v procesu s téměř stovkou islamistů poslal většinu z nich na několik let za mříže. Jde o první zásadní krok emirátů proti vlivu islamistických kruhů.
09:51
Ruský vrtulník Mi-8 s 28 lidmi na palubě, včetně 11 dětí, se dnes zřítil v sibiřském Jakutsku na východě země. Počet obětí zůstává nejasný, některé úřední zdroje hovoří o 19, jiné o 23 mrtvých.
10:11
Navýšení rozpočtu na vědu a výzkum má ve středu projednat vláda v demisi. V příštím roce by měl vzrůst o 1,5 miliardy korun, z toho miliarda by měla putovat přímo na excelentní výzkum.
10:29
Edward Snowden zveřejněním podrobností o špionážním programu poškodil Spojené státy. V rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN to prohlásil někdejší americký prezident George Bush mladší.
10:46
Krajský soud v Ostravě zatím v kauze Nagyová dostal jen jednu stížnost na vzetí do vazby bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra. Čekají tam ještě na dalších pět stížností. Dorazit by měly v nejbližších dnech.
10:55
Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák vzal zpět žalobu kvůli policejní prohlídce. Jeho advokát Petr Kočí soudnímu senátu těsně před zahájením jednání sdělil, že se jeho klient rozhodl žalobu stáhnout.
11:30
Designovaný premiér Jiří Rusnok od rána jedná s Martinem Pecinou, kterého si vybral na post ministra vnitra. Novinářům řekl, že je pozván na konzultaci, ale neví o jakých tématech se bude jednat s Rusnokem jednat.
11:45
Čína dnes oznámila, že se koncem tohoto týdne připojí k Rusku v rámci největšího vojenského námořního cvičení, jaké země kdy uspořádala s nějakým zahraničním partnerem. Informovala o tom agentura AP.
12:00
V kauze Jany Nagyové by dnes v Praze měli vypovídat řidič úřadu vlády a jeho přítelkyně, které podle státního zastupitelství nechala Nagyová nezákoně sledovat.
12:26
Kolona kamionů dlouhá kolem deseti kilometrů se utvořila na srbské straně hraničního přechodu Batrovci s Chorvatskem. Zácpu způsobily procedurální změny po vstupu Chorvatska do EU. Osobní auta ale prý problémy nemají.
12:40
Podle senátora a stínového ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) byl výběr ministra školství trapný, nový šéf resortu Dalibor Štys nemá ucelenou koncepci a není jisté, zda funkci zvládne.
12:57
Severokorejský ministr Pak Ui-džon dnes v rámci fóra ASEAN a dalších velmocí vyzval USA k přijetí nabídky o zahájení dialogu, pokud chtějí dosáhnout zmírnění napětí na Korejském poloostrově.
13:21
Senát bude mít zřejmě ve shodě s vládou výhrady k návrhu směrnice EU, která má usnadnit vyřízení pobytu k práci a studiu některým přistěhovalcům ze třetích zemí. Doporučil mu to jeho výbor pro EU.
13:35
Německý soud ve Stuttgartu dnes uložil manželům Andreasovi a Heidrun Anschlagovým za špionáž pro Rusko šest a půl, respektive pět a půl roku vězení. Informovala o tom agentura DPA.
13:50
Jeden měsíc od záplav se na sbírkových kontech českých humanitárních organizací shromáždilo kolem 60 milionů korun, řekl to dnes novinářům koordinátor humanitární pomoci společnosti ADRA Josef Koláček.
14:10
Kladenská ČSSD se postavila za svou členku Marii Benešovou. Sociální demokraté na Kladensku, stejně jako v jižních Čechách, odmítají zneužívání politické situace k vypořádání s vnitrostranickými oponenty.
14:15
Obhájci exmanažerů Mostecké uhelné společnosti kritizovali obžalobu a její spis, vinící jejich klienty z podvodů a praní špinavých peněz. Obhájci Petra Krause a Marka Čmejly označovali obžalobu za zmatenou manipulaci a za "malou tragédii".
14:51
Vatikánská kongregace pro otázky svatořečení dnes schválila druhý zázrak bývalého papeže Jana Pavla II. Podlle agentury ANSA je tak velmi pravděpodobné svatořečení Jana Pavla II. do konce roku.
15:13
Rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala dnes od Jiřího Rusnoka obdržel nabídku na post ministra průmyslu v dočasné vládě. Do čtvrtka se musí rozhodnout, zda nabídku přijme.
15:21
Prezident Miloš Zeman by měl úřednický kabinet v čele s Jiřím Rusnokem jmenovat příští týden ve středu. Novinářům to dnes před Kramářovou vilou řekl designovaný premiér Rusnok.
15:39
Edward Snowden stáhl svou žádost o udělení azylu v Rusku, když se dozvěděl o podmínce prezidenta Putina, že by musel ukončit protiamerickou činnost. V jiných zemích ho zatím nechtějí.
15:55
Ostatky zemřelých dětí exprezidenta Nelsona Mandely se vrátí zpět do vesnice Qunu, v níž Mandela strávil dětství. Ostatky zde byly pohřbeny do roku 2011, kdy je exprezidentův vnuk Mandla nechal exhumovat a převézt do Mandelova rodného Mveza.
16:13
Rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala od Jiřího Rusnoka obdržel nabídku na post ministra průmyslu v dočasné vládě. Do čtvrtka se musí rozhodnout, zda nabídku přijme.
16:36
V Brně začal soud s bývalým šéfem automobilky Tatra Ronaldem Adamsem, který je obžalovaný z korupce. Podle obžaloby nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Martinu Bartákovi úplatek 20 milionů korun.
16:55
Moskevský soud odsoudil miliardáře a kritika Kremlu Alexandra Lebeděva ke 150 hodinám veřejných prací za předloňskou rvačku v živém televizním vysílání. Za výtržnictví mu hrozilo až pět let vězení.
17:11
Dolní komora ruského parlamentu schválila amnestii pro poprvé odsouzené za ekonomické trestné činy. Odhaduje se, že z ruských věznic vyjde na svobodu několik tisíc podnikatelů.
17:32
Muhammad Baradej se stal mluvčím opozičního hnutí, které usiluje o svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Baradej má jako hlavní vyjednávač zabránit tomu, aby se hnutí roztříštilo na frakce.
17:55
Na karlovarský festival přijel americký režisér a trojnásobný držitel Oscara Oliver Stone. Na konci festivalu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
18:18
Egyptská armáda předložila plán na předání moci, jestliže se prezident Muhammad Mursí do středy nedohodne s opozicí. V návrhu se počítá s rozpuštěním parlamentu, změnou ústavy a uspořádáním voleb do několika měsíců.
18:34
V Senegalu obvinili bývalého čadského prezidenta Hisseneho Habrého a rozhodli o jeho uvěznění. Politik dlouhodobě čelí obviněním z politických vražd a mučení v době svého působení v úřadu.
18:48
Odstupující premiér Petr Nečas vyzval státního zástupce, aby byl vyslechnut v souvislosti s kauzami kolem Jany Nagyové. V dopise uvedl, že je kdykoliv plně k dispozici a může poskytnout relevantní informace.
19:40
Oskarový scénárista Rustam Ibragimbekov se dnes stal kandidátem ázerbájdžánské opozice na prezidentský úřad. V říjnových volbách se umělec postaví prezidentu Ilhamu Alijevovi.
19:55
Rezignoval portugalský ministr zahraničí Paulo Portas, který je zároveň šéfem koaliční Lidové strany. Odchod politika z vlády ohrožuje vládu usilující o fiskální ozdravení Portugalska.
20:10
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka navrhne grémiu občanských demokratů, aby vyzvalo odstupujícího premiéra Petra Nečase k omluvě voličům. Nečas se již za své osobní problémy omluvil klubu senátorů ODS.
20:23
V jihopolské Visle začalo dvoudenní setkání prezidentů zemí visegrádské skupiny. Diskuse má být zaměřena na energetiku, bezpečnost a dopravu. Projednávat se bude i partnerství Ukrajiny a Evropské unie.
22:41
V káhirských ulicích se i dnes sešly davy Mursího oponentů a stoupenců. Nad městem přelétávaly vojenské vrtulníky, ambasády USA a Kanady zůstaly zavřeny. Ve srážkách mezi demonstranty zahynulo sedm osob.
22:59
New York získal vlastní internetovou geografickou doménu, tedy jednoznačný identifikační kód vyhrazený dosud jenom státům. O tom, jak se bude atraktivní doména "nyc" využívat, radní teprve rozhodnou.
07:06
Jiří Rusnok dnes bude jednat s kyjovským starostou Františkem Luklem, který by se mohl stát novým ministrem pro místní rozvoj. Do Rusnokovy vlády se zatím chystá vstoupit osm lidí.
07:23
Kardinál Dominik Duka dnes předá ocenění herci Viktoru Preissovi a Miloš Doležal. První dostane ocenění za ztvrárnění role faráře Josefa Toufaru, druhý za knihu pojhednávající o jeho životě.
07:38
Dnes v 17:00 vyprší ultimátum, které dala egyptskému pezidentovi armáda na dohodu s opozicí. Pokud k ní nedojde hrozí, že rozpustí parlament a do několika měsíců uspořádá nové volby.
07:48
Cestující v amerických letadlech se stále častěji snaží proprašovat zbraně. Jen za poslední půlrok zabavily tamní letištní kontroly 894 střelných zbraní, což je o 30% víc oproti loňsku.
07:48
Letadlo bolivijského prezident a Moralese při jeho zpáteční cestě z Moskvy donutily evropské úřady neplánovaně přistát ve Vídni. Důvodem bylo podezření, že by se na palubě mohl ukrývat Edward Snowden.
08:46
Kriminalisté obvinili bývalého ředitele Letecké služby Hradec Králové Romana Zindulku. Viní ho ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.
09:00
Většina krajských organizací ČSSD oslovených ČTK se domnívá, že by si sociální demokraté, kteří vstoupí do vlády Jiřího Rusnoka, měli pozastavit členství.
09:10
Egyptský prezident Muhammad Mursí dnes odstoupí, nebo ho armáda podle svého ultimáta sesadí. Uvedl to provládní egyptský list Al-Ahrám. Podle deníku se má následně ujmout neutrální vláda pod vedením armády.
09:15
Do druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvním pololetí celkem 74.573 lidí. Čísla vycházejí z údajů všech penzijních společností, které tento produkt nabízejí.
09:25
Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek navrhuje změny v zákonu o důchodovém spoření, jež umožňují lidem z druhého pilíře po pěti letech vystoupit. Věk pro vstup do něj zvyšuje nad 40 let
09:42
Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Jde o konečné stanovisko, sdělila ČTK.
09:55
Vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov považovaný za úhlavního nepřítele Kremlu dnes ve videonahrávce vyzval k útokům proti zimní olympiádě. Ta se příští rok v únoru uskuteční v Soči na jihu Ruska.
10:27
Senát schválil vládou navržený zákon o investičních společnostech a investičních fondech. Má vytvořit systém pobídek, které by zatraktivnili české právní prostředí pro podnikání domácích i zahraničních fondů.
11:35
Maloobchodní tržby se v eurozóně i celé EU v květnu vrátily k růstu. V eurozóně se orptoi předchozímu měsíci zvýšily o procento po dubnovém propadu o 0,2%. V celé EU vzrostly o 1,2 procenta
11:41
Vláda v demisi na svém zřejmě posledním zasedání rozhodla o zvýšení rozpočtu na vědu a výzkum. Příští rok by měl vzrůst o 1,5 miliardy korun. Novinářům to sdělil končící premiér Petr Nečas.
12:16
Vláda odstupujícího premiéra Petra Nečase dnes schválila navýšení základního jmění pardubické firmy Explosia o 250 milionů korun. Rozhodnutí má společnosti vyrábějící trhaviny pomoci do doby, než bude privatizována.
12:44
Ministerstvo obrany chce uzavřít smlouvu s firmou Airbus Military na servis letadel CASA v hodnotě 331 milionů. S Omnipolem zas dohodu na servis letounu vládní letky Challenger za 195 milionů korun.
12:56
Europoslanci schválili kompromisní návrh dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020. Rozpočet počítá s výdaji kolem bilionu eur (25,8 bilionu korun).
13:31
Francie chce kvůli nynější špionážní aféře o několik týdnů odložit rozhovory se Spojenými státy o vytvoření zóny volného obchodu. Německo v souladu s postojem EU žádá jednat podle plánu.
13:53
Prezident Miloš Zeman navštíví v říjnu Ukrajinu, aby tak podpořil její integraci do Evropské unie. Pozvání od Viktora Janukovyče přijal dnes v polské Visle v rámci setkání prezidentů zemí visegrádské skupiny.
14:20
Dosavadní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM se chce i po skončení vládního angažmá zasadit o to, aby začal platit nový občanský zákoník, který koalice připravila.
14:55
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon zakazující osvojování ruských sirotků a opuštěných dětí homosexuálními páry či svobodnými gayi a lesbami. Oznámil to dnes Kreml
15:14
Kyjovský starosta František Lukl se stane novým ministrem pro místní rozvoj. Po dvoudenním zvažování přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka.
15:30
Další portugalští ministři se chystají následovat ministra zahraničí, který v úterý podal demisi. Odejít chce ministr sociálních věcí Pedro Mota Soares a ministryně zemědělství Assunçao Cristasová.
15:46
Miloš Zeman navštíví v říjnu Ukrajinu. Chce podpořit její integraci do Evropské unie. Asociační dohoda mezi Bruselem a Ukrajinou by měla být podepsána na listopadovém summitu Východního partnerství ve Vilniusu.
16:05
Vladimir Putin podepsal zákon zakazující osvojování ruských sirotků homosexuály. Zákon má také povzbudit osvojování opuštěných dětí uvnitř Ruska, a to zjednodušením a zrychlením byrokratických procedur.
16:20
Volgogradský soud propustil z vězení podnikatele Alexeje Torubarova, kterého v květnu Česká republika vydala k trestnímu stíhání do Ruska. Důvodem bylo překročení doby, po kterou lze v Rusku stíhaného držet ve vazbě bez soudu.
16:30
Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje změny v zákonu o důchodovém spoření, jež mají například umožnit lidem z druhého pilíře po pěti letech vystoupit.
16:45
Vláda souhlasí s tím, aby peněžité spory, které mezi sebou vedou spotřebitelé a mobilní operátoři, nadále řešil Český telekomunikační úřad. Novela zákona o elektronické komunikací měla přenést rozhodování účastnických sporů na soudy.
17:01
Europoslanci schválili odložení aukce stovek milionů povolenek na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší. Evropská komise doufá, že se tímto způsobem podaří zvýšit ceny povolenek a oživit stagnující trh s nimi.
17:17
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii předčasně propustí z vězení Momčila Krajišnika, který si odpykává dvacetiletý trest za nucené vysídlování a perzekuce nesrbského obyvatelstva v devadesátých letech.
17:41
Egyptskému prezidentovi Muhammadu Mursímu vypršelo dnes odpoledne armádní ultimátum. Znovu odmítl odstoupit a k řešení nynější krize v zemi navrhl vytvořit novou koaliční vládu.
17:57
Bulharsko zahájilo rozsáhlé kontroly na hranicích s cílem zamezit pašování zeleniny z Turecka, Řecka a Makedonie. Nelegální dovoz zeleniny snižuje ceny domácí produkce, a to se nelíbí místním zemědělcům.
18:12
Tomáš Roith dobrovolně nastoupil do vězení. V roce 2007 byl jako uprchlý odsouzen za podíl na tunelování CS Fondů na čtyři roky. Roith zároveň požádal o nové projednání případu.
18:28
Ruský žalobce žádá devět let pro šéfa investičního fondu Hermitage Capital Williama Browdera, kterého v Rusku v nepřítomnosti soudí za nezákonné skupování akcií polostátního koncernu Gazprom a za daňové úniky.
18:43
Belgický král Albert II. oznámil, že 21. července odstoupí a trůn přenechá svému nejstaršímu synovi Philippovi. Jako důvod uvedl, že v jeho věku 79 let už nemůže povinnosti panovníka vykonávat podle svých představ.
18:59
Počet lidí zatčených na Kubě z politických důvodů klesl meziročně téměř o polovinu. Zásluhu na tom má snaha prezidenta Raúla Castra vylepšit pověst kubánského komunistického režimu.
19:13
Evropský parlament zvýšil tlak na maďarskou vládu, která je kritizována za porušování demokratických principů. Europoslanci schválili zprávu, která pranýřuje četné prohřešky proti těmto zásadám v Maďarsku a žádá nápravu.
19:29
Egyptský prezident Muhammad Mursí už nemůže zasahovat do rozhodování v Egyptě. Tvrdí to podle americké stanice CNN vládní list Al-Ahrám. Armáda to ještě neoznámila. Mursího lidé situaci označují za puč.
20:06
Středočeská ČSSD doporučila svým členům Marii Benešové a Františkovi Koníčkovi, aby přerušili členství ve straně na dobu, kdy budou v úřednické vládě premiéra Jiřího Rusnoka.
20:22
Keňské úřady zadržely v přístavu Mombasa 1,5 tuny slonoviny, která měla být propašována do Malajsie. Odhadovaná cena zabavené zásilky je 2,25 milionu eur (téměř 60 milionů korun).
20:35
Turecký soud zrušil projekt stavby obchodního centra v Istanbulu, který před více než měsícem spustil masové demonstrace. Rozhodnutí je dílčím vítězstvím odpůrců vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, která projekt podporuje.
20:51
Evropské státy vynaloží na boj proti nezaměstnanosti mladých lidí dalších osm miliard eur (téměř 209 miliard korun). Oznámila to německá kancléřka Angela Merkelová na summitu o zaměstnanosti mladých lidí v Evropě.
21:07
Europoslanci schválili návrh dlouhodobého rozpočtu EU na období 2014 až 2020. Rozpočet počítá s výdaji kolem bilionu eur (26 bilionů korun).
21:24
Šéf egyptské armády oznámil plán politické transformace, který by měl pomoci vyvést zemi z nynější krize. Pozastaví se platnost ústavy a vznikne úřednická vláda. Dočasným egyptským prezidentem se stane předseda ústavního soudu.
07:16
USA a EU vyzývají Egypt k rychlému návratu k demokratické vládě. Nad současným vývojem vyjádřil znepokojení prezident Barack Obama i ministrině zahraničních věcí EU Catherine Ashtonová.
07:19
Předsedkyně Poslanecké sněmovny a kandidátka ODS na premiérku Miroslava Němcová bude dnes odpoledne na policii vypovídat v souvislosti s kauzou Jany Nagyové.
07:28
Úřady ve čtyřech středoamerických státech varují před nárůstem počtu případů tropické horečky dengue. Nemoc přenášená komáry už v letošním roce nakazila 30.000 lidí a vyžádala si 17 obětí.
07:39
Návštěvníci Rock for People, kterých se do areálu Festivalparku zatím sjelo kolem 20.000, se dnes dočkají vystoupení amerických Qeens of the Stone Age, britských Klaxons, ale i Karla Gotta.
07:46
Dálnici D1 dnes ráno u Velké Bíteše uzavřela nehoda kamionu. Nehoda se stala na 157. kilometru ve směru na Brno v místě obousměrného provozu. Dálnice je uzavřena v obou směrech.
07:56
Velehrad hostí ode dneška jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Poutníci si letos připomenou 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
08:45
Ministrem průmyslu ve vládě Jiřího Rusnoka bude ostravský rektor Jiří Cienciala. Ministerstvo dopravy povede bývalý generální inspektor Českých drah Zdeněk Žák. Rusnok to řekl České televizi.
08:54
Novým prozatímním prezidentem Egypta je Adlí Mansúr. Dva sny byl šéfem Nejvyššího ústavního soudu, než ho armáda jmenovala vůdcem nejlidnatějšího státu arabského světa.
09:00
Ve švýcarské Bellinzoně vstupuje do závěrečné fáze soud s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti. Obžalovaní budou mít právo na poslední slova, pak soud oznámí datum vyhlášení rozsudku.
09:10
Rusko pozastavilo přípravy ke startu dalších raket Proton z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, a to až do vyjasnění příčin úterní nehody rakety stejného typu.
09:10
Barack Obama se pokusil v telefonickém rozhovoru uklidnit obavy německé kancléřky Angely Merkelové ohledně špehování evropských spojenců USA. Shodli se, že v příštích dnech problém projednají bezpečnostní složky obou zemí.
09:47
Spojené státy údajně sledují veškerý vnitrostátní poštovní provoz, za loňský rok ze zásilek okopírovaly na 160 miliard údajů o adresátech a odesílatelích. Informoval o tom deník The New York Times.
09:52
Krajský soud v Ostravě obdržel už všech 6 stížností na vazbu v kauze Jany Nagyová.
10:04
Europoslanci schválili nová pravidla, díky kterým chce EU čelit přeshraničním zdravotním hrozbám. Předpis zřizuje systém včasného varování, usnadňuje společný nákup léků, umožní vyhlášení mimořádných situací na úrovni EU.
10:15
Ve školství se do zdárného konce dotáhly státní maturity i novela vysokoškolského zákona, zhodnotil odstupující ministr školství Petr Fiala své 14 měsíců trvající působení v čele úřadu
10:40
Bývalý předseda egyptského ústavního soudu Adlí Mansúr složil prezidentskou přísahu. Stal se tak prozatímní hlavou státu.
11:20
Američan korejského původu, kterého v KLDR odsoudili k 15 letům nucených prací, vyzval Spojené státy k většímu úsilí dostat jej na svobodu. Stěžuje si, že se mu po uvěznění zhoršil zdravotní stav.
11:40
Ministr dopravy ve vznikající Rusnokově vládě Zdeněk Žák se chce zaměřit na kontrolu hospodaření v Českých drahách, změnit tarify mýtného pro kamiony. propustit chce lidi co posty vnímají jako trafiky
12:04
Egyptská armáda po úterním sesazení prezidenta Mursího zadržuje představitele islamistického Muslimského bratrstva v téže věznici, kde už pobývá svržený autoritářský prezident Husní Mubarak.
12:10
Ministr obrany vlády v demisi Vlastimil Picek přijal nabídku na pokračování na stejném postu v úřednickém kabinetu designovaného premiéra Jiřího Rusnoka. ČTK o tom informovala Pickova mluvčí Mira Třebická.
12:13
Egyptská prokuratura nařídila zadržet šéfa Muslimského bratrstva Muhammada Badího a jeho zástupce Chajráta Šatira. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vojenské a soudní zdroje.
12:23
Europoslanci se na plenárním zasedání ve Štrasburku vyslovili pro zrevidování celého systému vnitřní kontroly hospodaření s evropskými penězi.
12:40
Roztříštěná slovenská opozice se nedohodla na společném postupu pro nadcházející krajské volby a přímou volbu hlavy státu. Podle politologů i medií tak nahrávají vládním sociálním demokratům.
12:50
Prezident Miloš Zeman přijme v pondělí večer na Pražském hradě odstupujícího předseda vlády Petra Nečase (ODS) a členy jeho vlády v demisi. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Hradu Hana Burianová.
12:59
Na zasedání ve Štrasburku europoslanci podpořili zavedení daně z finančních transakcí. Daň by měla mít sazbu 0,1 procenta u obchodů s akciemi a dluhopisy a 0,01 procenta pro finanční deriváty
13:13
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová přišla vypovídat v souvislosti s kauzou Jany Nagyové. Své pocity ale nechtěla přítomným novinářům předem komentovat.
13:25
Přes 750 radnic, což představuje více než třetinu měst a obcí na Moravě, vyvěsí tento pátek při oslavách věrozvěstů a moravských duchovních patronů sv. Cyrila a Metoděje její vlajku.
13:48
S ministrem zdravotnictví Hegerem (TOP 09) končí i jeho náměstek Ženíšek, rezignuje k 1. srpnu. "Neumím si představit, že bych jako místopředseda TOP09 tuto pozici mohl dále zastávat," sdělil.
13:58
Zatímco americký prezident Obama a EU prozatím sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího za převrat neoznačili, Turecko krok egyptské armády za "vojenský převrat" považuje.
14:11
Chystaná vláda Jiřího Rusnoka je už téměř kompletní. Obsadit zbývá už jen post ministra financí a životního prostředí.
14:18
Miloš Zeman pozval ministry odstupující Nečasovy vlády k setkání na Pražském hradě. Dojít by k němu mělo v pondělí večer. Podle informací ČTK, ale většina z nich pozvání odmítla.
14:24
Riziko kousnutí klíštětem stoupne o prodlouženém víkendu kvůli příznivějšímu počasí na osmý z deseti stupňů. Vzroste i nebezpečí nákazy klíšťovým zánětem mozku. Naočkováno je jen 20 % Čechů.
14:34
Novými soudci Nejvyššího správního soudu by se mohli stát někdejší ústavní soudce Miloslav Výborný a advokát Petr Mikeš. Navrhuje je předseda soudu Josef Baxa.
14:48
Francouzské tajné služby mají údajně přístup k údajům o telefonické a internetové komunikaci milionů lidí. Odhalení o neveřejném monitorovacím systému, přinesl dnes tamní list Le Monde.
15:10
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dnes vypovídala zhruba hodinu na policii v souvislosti s kauzou Jany Nagyové. Novinářům oznámila, že policii zřejmě příliš nepomohla.
15:29
V Británii zahájila provoz největší větrná elektrárna na moři. Zařízení leží v ústí řeky Temže. Elektrárna má 175 turbín a výrobní kapacitu 630 megawattů.
15:46
Slovenští veterináři zakázali prodej a distribuci čerstvého drůbežího masa od polské firmy BB Marcin Borowicz. Opatření následuje poté, co inspektoři počátkem týdne oznámili, že v masu odhalili vysoký obsah antibiotik.
16:00
Předseda egyptského ústavního soudu Adlí Mansúr složil prezidentskou přísahu. Oficiálně se tak stal prozatímní hlavou Egypta. Svrženého prezidenta Muhammada Mursího armáda zadržuje na neznámém místě.
16:14
Mezinárodní filmový festival v Benátkách letos zahájí americký vědecko-fantastický film Gravitace mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Hlavní role v něm hrají Sandra Bullocková a George Clooney.
16:28
Severní a Jižní Korea se dohodly na uspořádání rozhovorů o znovuotevření společné průmyslové zóny Kesong. S nabídkou nejdřív přišla Jižní Korea a KLDR nabídku přijala.
16:40
Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková jmenovala generálním ředitelem Národní galerie historika umění Jiřího Fajta, který se funkce ujme od září.
16:50
Nastupující ministryně spravedlnosti Marie Benešová by chtěla navázat na práci Otakara Motejla. Ráda by řešila koncepci stížností pro porušení zákona, které pokládá za přežitek, a zajímat se bude i o problematiku vězeňství.
17:02
Europoslanci schválili nová pravidla, díky kterým chce EU lépe čelit přeshraničním zdravotním hrozbám. Předpis usnadňuje členským státům společný nákup léků a vakcín a umožní vyhlášení mimořádných situací na úrovni EU.
17:16
Česká automobilka Škoda Auto se po třech letech znovu stala nejlepším výrobcem aut ve Velké Británii. Škoda zaujala především poměrem ceny, užitné hodnoty a spolehlivosti.
17:29
Egyptský prokurátor nařídil zadržet šéfa Muslimského bratrstva Muhammada Badího. Bezpečnostní složky po středečním sesazení prezidenta Mursího již zadržely 250 představitelů bratrstva, které Egyptu dosud vládlo.
17:40
Odborníci z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR se postavili proti odstranění domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. O tom, že nebude památkově chráněn, rozhodla ministryně kultury v demisi Alena Hanáková.
17:52
Pákistán uzavřel s Mezinárodním měnovým fondem předběžnou dohodu o poskytnutí nového záchranného úvěru v sumě 5,3 miliardy dolarů (106 miliard korun).
18:03
Jiří Diviš, obžalovaný v rámci kauzy Mostecké uhelné společnosti, přirovnal prostředky švýcarské prokuratury k počínání komunistických prokurátorů v 50. letech.
18:16
O přízeň voličů se v rakouských parlamentních volbách chce ucházet strana usilující o obnovení habsburské monarchie. Černožlutá aliance sbírá hlasy, které by jí umožnily ve volbách kandidovat.
18:33
Rusko zablokovalo v Radě bezpečnosti OSN prohlášení o humanitární pomoci syrskému městu Homs. Dává tak najevo, že jakákoli dohoda o Sýrii je nemožná. Moskva je od začátku syrského konfliktu trvale na straně Damašku.
18:50
Nový ministr zemědělství Miroslav Toman se bude snažit prosadit do zákona o potravinách, aby obchodníci při pultovém prodeji nebalených potravin museli povinně označovat podíl hlavní složky výrobku.
19:07
Egyptské Muslimské bratrstvo svolalo na pátek protesty svých příznivců a odsoudilo středeční sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Armáda podle něj nastolila policejní stát.
19:22
Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal na karlovarském festivalu akademický malíř a oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.
19:38
Nový ministr dopravy Zdeněk Žák se chce zaměřit na kontrolu hospodaření v Českých drahách, změny tarifů výkonového mýtného pro kamiony a prevenci v dopravě.
20:02
Rozsudek v kauze Mostecké uhelné společnosti bude vynesen 10. října. Oznámil to soudce ve švýcarském městě Bellinzona na závěr soudního přelíčení.
20:24
Vatikán hospodařil v loňském roce s přebytkem 2,2 milionu eur (56,9 milionu korun). Z dnešních údajů, které Vatikán zveřejnil, ale vyplývá, že objem darů od věřících se v minulém roce snížil.
20:41
Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdě kritizoval Evropský parlament, který ve středu obvinil maďarskou vládu z porušování základních principů demokracie. Orbán prohlásil, že europarlament překročil své pravomoci a zneužil svou moc.
21:04
Světové ceny ropy klesly a zastavil se tak jejich růst z minulých dní. Trhy reagovaly na vývoj v Egyptě, investoři se obávali, že politická krize naruší dodávky suroviny na Blízkém východě.
21:20
Portugalský premiér Pedro Passos Coelho našel cestu ke stabilizaci vlády, kterou oslabila rezignace dvou důležitých ministrů. Podrobnosti navrhovaného řešení však nevysvětlil.
21:37
Prezident Miloš Zeman pozval na pondělní večer na Pražský hrad odstupujícího premiéra Petra Nečase a členy jeho vlády v demisi. Účast zatím potvrdilo jen šest ministrů.
07:00
Tradice, kulturu a historii Moravy si dnes vyvěšením její vlajky připomíná přes 750 radnic, tedy zhruba třetina moravských měst a obcí. Akce se koná při příležitosti dnešního svátku, který je věnován věrozvěstům a také duchovním patronům Moravy sv. Cyrilu a Metoději.