Kolem poledne bylo podle údajů meteorologů a vodohospodářů celkem na 60 úseků, které dosáhly povodňových stupňů. Voda v postižených regionech už zaplavila zahrady, pole, silnice, případně sklepy a garáže domů, dostala se i do bioplynové stanice na Pardubicku nebo památníku v Ležákách na Chrudimsku.

Na Pardubicku a Chrudimsku rozvodněné toky a přívalové deště uzavřely 17 úseků silnic. Provoz některých vlaků zastavily spadlé stromy.

Rychle se zvedají i další řeky. "Vzhledem k předpokládaným srážkám očekáváme vzestupy hladin na všech tocích s dosažením stupňů povodňové aktivity zejména ve vodních tocích na Českomoravské vrchovině a dále na horním Labi a Jizeře," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Dosažení třetího stupně povodňové aktivity předpokládají meteorologové na Nežárce, dolní Lužnici, Malši nad Římovem, dolním toku Sázavy, Novohradce, Chrudimce, dolní Cidlině a horním Labi, Kamenici, v povodí Lužické Nisy a Smědé. Druhý až třetí stupeň by se mohl objevit i na Moravské Dyji v Janově, Jihlavě v Třebíči či na Dyji v Podhradí. Na Vltavě v Praze by mohl být odpoledne překročen nejnižší, první povodňový stupeň.

Třetí stupeň povodňové aktivity sledujte na interaktivní mapě


"Jak se zvýšená hladina bude posouvat směrem do nižších poloh, kde jsou širší řečiště, nebude to tak dramatické. Zvednutí hladin je nejvýraznější tam, kde jsou úzká koryta," řekl pro IHNED.cz Petr Dvořák, tiskový mluvčí úseku meteorologie a klimatologie na ČHMÚ. "V žádném případě by neměly následovat takové povodně jako počátkem měsíce," dodal Dvořák.

Před vylitím řek z koryt, bleskovými povodněmi varovala už v pondělí večer Ústřední povodňová komise. Ta zároveň aktivovala krizové linky 267 122 998 a 267 122 462. Hasiči museli už v noci na úterý vyjíždět k čerpání vody z desítek zatopených sklepů a dalších prostor.

Podle meteorologů bude oblačnosti postupně ubývat a v druhé polovině tohoto týdne by se mělo už mírně vyjasnit. O víkendu by pak teploty měly vystoupat až na 23 stupňů.

Poslední záplavy přitom udeřily na začátku června. Odstupující premiér Petr Nečas (ODS) před časem informoval o tom, že celkové škody dosáhnou desítek miliard korun.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:25
První povodňové stupně na jihu Moravy

Jemný, ale vytrvalý déšť pomalu zvyšuje hladiny řek na jižní Moravě. Na několika místech regionu platí první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, a to zejména pod přehradami, v nichž vodohospodáři z preventivních důvodů snižují hladiny. Vyplývá to z informací státního podniku Povodí Moravy.

Snižování hladin nádrží začalo už v pondělí. Cílem je uvolnit retenční prostor přehrad, které budou při vytrvalých deštích schopny zachytit více vody. Někde jdou vodohospodáři i pod tuto úroveň, protože meteorologové očekávají na Moravě extrémní déšť.

07:32
V Jihočeském kraji stouplo šest toků

V Jihočeském kraji, kde platí výstraha meteorologů před vydatnými dešti, bylo ráno na prvním, tedy nejnižším stupni povodňové aktivity, šest toků, a to Malše v Roudném, Nežárka v Lásenicích, Černá v Ličově, Svinenský potok v Trhových Svinách, Stropnice v Pašinovicích a Hamerský potok v Oldřiši. Také hladiny ostatních řek a potoků stoupají. Na jihu Čech dnes podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude zataženo, hlavně na východě kraje bude vydatně pršet.

Největší úhrny srážek byly v noci na dnešek v oblasti Českomoravské vysočiny a v Novohradských horách. "V Nové Bystřici na Jindřichohradecku napadlo přes noc 59,6 milimetru srážek, v Jindřichově Hradci 46 milimetrů a v Novohradských horách v Pohorské Vsi 33 milimetrů. Pršet bude i během dneška, už však s menší intenzitou a úhrny do 20 milimetrů," řekla meteoroložka Markéta Augustinová.

07:43
Hladiny dosáhly na 28 místech povodňového stupně

Před 07:30 už hladina toků podle údajů ČHMÚ na 28 místech dosáhla povodňového stupně, Novohradka v Luži na Chrudimsku dokonce nejvyššího, tedy ohrožení, a Doubrava na Havlíčkobrodsku druhého stupně, pohotovosti. Na třetím stupni je také Doubrava v Pařížově na Chrudimsku. Voda místy zaplavila zahrady, silnice, ale i bioplynovou stanici na Pardubicku. Tři železniční tratě uzavřely spadlé stromy.

07:52
Zasedá povodňová komise

Dopoledne bude zasedat také Ústřední povodňová komise. Ministr životního prostředí a předseda komise Tomáš Chalupa vystoupí po zasedání a vyjádří se k aktuální hydrometeorologické situaci.

08:10
Hladiny řek v Královéhradeckém kraji stoupají

Vinou dešťů se vzedmuly hladiny řek v Královéhradeckém kraji. Na první povodňový stupeň, bdělost, se dnes ráno dostaly řeka Bystřice v Rohoznici na Jičínsku a Labe ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších.

Úhrny srážek za posledních 24 hodin se v Královéhradeckém kraji počítají na desítky litrů na metr čtvereční. Největší srážky zasáhly hřebeny Krkonoš, kde spadlo kolem 95 litrů vody na metr čtvereční.

08:25
Povodňová komise Prahy bude jednat

V 9:30 zasedne na pražském magistrátu k jednání pracovní skupina Povodňové komise hlavního města Prahy. Jednání svolal pražský primátor Tomáš Hudeček.

08:39
ČHMÚ předpovídá další déšť

ČHMÚ na úterý předpovídá zataženo a na většině území trvalý a místy vydatný déšť. Odpoledne budou na jihu území srážky zvolna slábnout. Nejvyšší teploty budou 11 až 15 °C, v 1000 metrech na horách kolem 9 °C. V noci má na většině území déšť pokračovat a zataženo s přeháňkami nebo deštěm očekáváme i na středu.

08:53
Pohotovost je na dvou místech na Vysočině

Na Doubravě v Bílku a Sázavě ve Žďáru nad Sázavou platí druhý stupeň povodňové aktivity – pohotovost. První stupeň vyžadující bdělost je na Vysočině k 08:00 na dalších 11 místech.

09:12
Ve středních Čechách platí čtyři první stupně povodňové aktivity

Hladiny řek se zvedají i ve Středočeském kraji. První stupeň povodňové aktivity zatím platí na Doubravě ve Žlebech, Želivce v Souticích, Sázavě v Kácově a Blanici v Louňovicích po Blaníkem. Řeky by měly stoupat i na dalších místech.

Hasiči od půlnoci do 7:00 zaznamenali kvůli dešti 30 výjezdů. Většinou šlo o popadané stromy, ale hlídali i vodní toky, rybníky nebo odčerpávali vodu ze sklepů. Problémy hasiči zatím zaznamenali hlavně na malých potocích.

09:26
Hladina Nežárky je na druhém povodňovém stupni

Hladiny jihočeských řek stále stoupají. Kolem 08:00 se hladina Nežárky dostala z prvního na druhý povodňový stupeň, na dalších pěti tocích platí zatím nejnižší stupeň – bdělost. Překročení třetího stupně povodňové aktivity hydrologové očekávají v povodí Nežárky, Lužnice a Malše.

09:45
Mapa meteorologických výstrah pro Česko

Server Meteo alarm ukazuje projevy počasí v rámci Evropy. Červená barva představuje velmi nebezpečné počasí, oranžová ukazuje na nebezpečné a neobvyklé meteorologické jevy. Žlutá představuje potenciální nebezpečí a zelená nevyžaduje zvláštní pozornost. Na jihu území vidíme nebezpečí povodně a na severu varování před silným deštěm.

Zdroj: Meteoalarm.eu

10:10
Památník Ležáky zalila voda

Dva dny po připomenutí 71. výročí vyhlazení osady Ležáky na Chrudimsku nacisty zalila památník velká voda. Záplavy, které přišly dnes ráno, zřejmě zanechají značné škody na porostech a některých stavbách. Většina hrobů a objektů v areálu je ale na vyšších místech, takže by mohla zůstat ušetřena. Záplavy postihly Ležáky už podruhé od rozsáhlé rekonstrukce z roku 2008.

10:24
V Podkrkonoší Labe překročilo třetí stupeň povodňové aktivity

Povodňové ohrožení platí pro Královéhradecký kraj, speciálně Hradec Králové a Turnov, kde je extrémní stupeň nebezpečí. „Těsně v Podkrkonoší teď Labe překročilo třetí stupeň povodňové aktivity," řekl pro IHNED.cz Petr Dvořák, tiskový mluvčí úseku meteorologie a klimatologie na ČHMÚ.

Hladina Labe na odtoku z přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších dnes dopoledne stoupla na třetí stupeň povodňové aktivity. Na Labi ve Špindlerově Mlýně v 10:00 platil druhý povodňový stupeň.

10:29
V Ronově hrozí zřícení mostu

V Ronově nad Sázavou hrozí zřícení historického mostu. Na místě podle České televize zasahují hasiči.

10:49
Ústřední povodňová komise doporučila prodloužit povolání vojáků

Členové Ústřední povodňové komise po jednání upozornili na intenzivní srážky, které potrvají do zítřejšího večera. Upozornili také na možnost výskytu nárazového větru o rychlosti až 15 m/s. Ve středu očekávají srážky zejména na severu a severovýchodu Česka.

Kvůli dešťům hrozí také sesuvy geologicky labilních svahů v místech se srážkami a existuje také zvýšené riziko vyvracení stromů v podmáčených územích. Komise také ústy svého předsedy Tomáše Chalupy (ODS), ministra životního prostředí v demisi, vládě doporučila prodloužit povolání vojáků do povodněmi ohrožených oblastí o dva týdny.

10:55
Pořadatelé dětských táborů musejí být opatrní

Vltavská kaskáda má nyní kapacitu 200 mil. kubíků vody, kterou může ještě zadržet. Zaznělo to dnes na briefingu po jednání Ústřední povodňové komise. Komise také upozornila na rizika pro pořadatele dětských táborů. Přes 150 tisíc dětí ročně zamíří na tábory, pořadatelé by měli vzít povodňové ohrožení v úvahu.

Foto: HN - René Volfík

11:20
Úhrny srážek jsou menší než začátkem měsíce

„Začátkem měsíce při povodních v regionu západních Čech, odkud pak pocházely zvýšené hladiny, napršelo hodně přes 100 milimetrů vody na metr čtvereční. Teď v oblasti Krkonoš a Vysočiny, kde by mělo napadnout nejvíce srážek, by to mělo být 40–60 milimetrů. V západních Čechách pak očekáváme jenom kolem 15–20 milimetrů. Množství vody, které k nám teď spadne, je daleko menší než před třemi týdny," řekl pro IHNED.cz Petr Dvořák, tiskový mluvčího úseku meteorologie a klimatologie na ČHMÚ.

11:21
Srážky budou hrozit na severu a severovýchodě

"Srážky a bouřky budou na našem území pokračovat až do zítřejšího večera. Zítra večer hrozí na severu a severovýchodě ještě velmi intenzivní srážky. Plavba je zakázána na všech tocích, na kterých je vyhlášen druhý a třetí stupeň povodňové aktivity. Třetí stupně hrozí aktuálně v oblasti Českomoravské vrchoviny a na severu Čech," prohlásil po jednání Ústřední povodňové komise její předseda a ministr životního prostředí v demisi Tomáš Chalupa (ODS).

11:35
Praha uzavírá náplavky

"Z pozdně večerních a ranních jednání pracovní skupiny Povodňové komise hl. m. Prahy vyplynulo, že je třeba ještě dnes uzavřít náplavky. Vyzývám proto řidiče, aby do 14:00 svá auta z náplavek odvezli. Déšť by měl ustat zítra večer, nicméně příroda je vrtkavá a musíme být připraveni na nejhorší," informoval primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09).

Pražský magistrát dnes ve 14:00 uzavře protipovodňová vrata na Čertovce. Vltavou v Praze v 10:00 protékalo 368 metrů krychlových vody za vteřinu. První povodňový stupeň je v Praze vyhlášen, když Vltavou protéká 450 m3/s.

11:46
V Miroslavi déšť uvolnil svah, který zčásti zavalil dům

Při nočním vydatném dešti se v Miroslavi na Znojemsku utrhl kus svahu nad rodinným domem a jeho zadní část zasypala hlína. V objektu bydlí tříčlenná rodina, nikdo nebyl zraněn. Město jí zajistilo náhradní ubytování.

Za domem je svah, na němž je místní komunikace. Voda v noci uvolnila kus svahu, masu dlouhou deset a vysokou 1,5 metru. Dům sice zůstal po sesuvu stát, jeho stav ale budou muset po úklidu posoudit odborníci.

Foto: ČTK

11:57
Na Liberecku vyhlásili stav ohrožení

Intenzivní deště rychle zvedají hladiny řek v Libereckém kraji. Na Smědé v Předláncích vyhlásili dnes po 10:00 stav ohrožení, když hladina přesáhla úroveň dvou metrů a dál rychle stoupá. Druhý povodňový stupeň platí na Jizeře v Jablonci nad Jizerou a na Smědé v Bílém Potoce. Lužická Nisa v Liberci a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem jsou na prvním povodňovém stupni. Za posledních 24 hodin napršelo v kraji místy 95 milimetrů srážek, nejvíc prší podle informací z ČHMÚ v Jizerských horách.

12:10
Na východě Čech a jihu Moravy je extrémní riziko záplav

Ve východní polovině Čech a na jihu Moravy bude podle meteorologů až do čtvrtka extrémní riziko záplav. Novou výstrahu před povodněmi dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Počasí se naopak zatím nemusejí obávat obyvatelé většiny moravských regionů, pro které meteorologové zrušili výstrahu před vydatnými dešti.

12:22
Ohrožení vyhlásil Dobronín na Jihlavsku, voda zaplavuje silnice

Třetí stupeň povodňové aktivity, znamenající ohrožení, vyhlásil dnes dopoledne starosta Dobronína na Jihlavsku. Zlatý a Mlýnský potok v obci zaplavují silnice. Na Doubravě v Bílku, Sázavě ve Žďáru nad Sázavou a Borovském potoku ve Stříbrných Horách platí druhý stupeň povodňové aktivity – pohotovost. První stupeň vyžadující bdělost je na Vysočině k 10:30 na dalších 14 místech.

12:48
ČHMÚ vydává výstrahu před povodněmi

Povodňové ohrožení, extrémní stupeň nebezpečí, platí v krajích: Středočeský (BN, KO, KH, ME, MB, NB, PV); Jihočeský (CB, CK, JH, PI, TA); Pardubický; Královéhradecký; Liberecký; Ústecký (DC); Vysočina a Jihomoravský (BK, BM, BI, BV, ZN). Výstraha platí od úterý 25. 06. 2013 11:00 do čtvrtka 27. 06. 2013 15:00.

13:01
Hladiny řek v Ústeckém kraji stoupají

Hladiny řek v Ústeckém kraji stoupají. Mandava ve Varnsdorfu se dostala na první stupeň povodňové aktivity, blíží se k němu i Flájský potok v Českém Jiřetíně. Na vzestupu je i Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí a Kamenice Hřensku.

Hladina Mandavy ve Varnsdorfu dosáhla v 9:40 výšky 72 centimetrů, stav bdělosti se tu vyhlašuje při 70 centimetrech. Od půlnoci do zhruba 11:00 tu řeka stoupla o 25 centimetrů a dál stoupá, v poledne byla na 76 centimetrech. Flájský potok byl v 12:20 na 67 centimetrech, do vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity chyběly tři centimetry. Jeho hladina od půlnoci vzrostla o 27 centimetrů.

13:15
Nezbytná opatření v případě ohrožení

ČHMÚ doporučuje sledovat vývoj situace a další prognózu. Pokud by se okolnosti zhoršily, je nutné podniknout v postižených oblastech některá opatření – například přestěhovat zvířata, automobily, cennosti a další věci do bezpečí; připravit se na náhlé vypnutí elektřiny a plynu; připravit se na možnou evakuaci nebo se vyvarovat chůze, plavání nebo jízdy přes povodňovou vodu.

13:28
V Luži na Chrudimsku staví hráze z pytlů

Obyvatelé obce Luže na Chrudimsku staví hráze z pytlů s pískem kvůli hrozícím záplavám. Řeka Novohradka ve vesnici dosáhla časně ráno třetího stupně povodňové aktivity, ohrožení, kvůli ní meteorologové vydali výstrahu před extrémním nebezpečím záplav.

Foto: ČTK

13:49
Voda zaplavila menší silnice na Pardubicku a Chrudimsku

Rozvodněné potoky, řeky a přívalové deště uzavřely několik úseků silnic v Pardubickém kraji. Postiženy jsou zvláště komunikace na Pardubicku a Chrudimsku.

Na Pardubicku jsou kvůli záplavám neprůjezdné úseky Dolní Roveň – Vysoká u Holic, Dašice – Dolní Roveň, Komárov – Horní Ředice, Opatovice nad Labem Vysoká nad Labem a ulice Jasenská v Přelouči. Uzavřen je železniční podjezd Opočno na silnici III/30520, vozovku do půl metru zaplavila řeka Loučná. Projet se nedá ani úsek z Dříteče přes Zástavu do Újezda u Sezemic.

14:15
V Jihočeském kraji stouplo osm toků na povodňový stupeň

Na jihu Čech stále prší a hladiny řek stoupají. Aktuálně platí některý z povodňových stupňů ve 12 měřicích stanicích, od rána se počet ztrojnásobil. Z prvního na druhý stupeň během dne vystoupaly čtyři toky: Nežárka v Lásenici, Černá v Ličově, Svinenský potok v Trhových Svinech a Černovický potok v Tučapech. Překročení třetího stupně povodňové aktivity hydrologové očekávají v povodí Nežárky a Lužnice.

14:30
Labe stouplo na třetí stupeň

Hladina horního Labe v profilu Vestřev u Hostinného na Trutnovsku během dnešního dopoledne vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity. Třetí, tedy nejvyšší stupeň od dopoledne trvá i na odtoku z přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších. První stupně po poledni platily na Labi na přehradě Les Království, na Úpě ve Zlíči, Stěnavě v Meziměstí na Náchodsku a na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku.

14:45
Vltavská kaskáda je na srážky připravena

Vltavská kaskáda je v tuto chvíli připravena na očekávané srážky. Vydatné deště v noci na úterý rozvodnily řeky po celém Česku. Proto dnes zasedala Ústřední povodňová komise, která doporučila povodím pokračovat v manipulaci na vodních dílech, aby bylo možné využít jejich zásobní potenciál.

15:14
V Praze uzavřeli Čertovku, v Ronově odstranili bednění z mostu

Pracovníci Povodí Vltavy preventivně uzavřeli po 14. hodině protipovodňová vrata v Praze na Čertovce. Důvodem je opět velké množství srážek, které začaly zvedat hladiny řek.

Foto: ČTK

Hasiči také odstranili v Ronově nad Sázavou u Přibyslavi dřevěné bednění z opravovaného středního oblouku mostu z 16. století kvůli prudce stoupající hladině Sázavy. Bednění bránilo většímu průtoku vody.

Foto: ČTK

15:36
Velká voda hrozí i v Polsku a Rakousku, déšť zaplavil ulice Varšavy

S povodněmi zápolí také sousední země. Ulice v mnoha oblastech na jihu a jihozápadě Polska jsou pod vodou kvůli nočním bouřkám a průtržím mračen. Silné deště způsobily potíže také v Dolních Rakousích.

Ve slezském městě Goczalkowice-Zdrój bylo kvůli neprůjezdným komunikacím zrušeno vyučování. V dalším slezském městě Czechowice-Dziedzice byly zaplaveny koleje, což si vynutilo přesměrování vlaků. Silné deště zaplavily také některé ulice v polském hlavním městě Varšavě, což vedlo k částečnému narušení dopravy během ranní špičky.

V rakouském okrese Melk museli kvůli dešťům zasahovat hasiči, kteří například odčerpávali vodu ze zaplavených sklepů. Znepokojení vyvolává řeka Melk, jejíž hladina se přiblížila výstražné úrovni a stále stoupá. Některé menší potoky již vystoupily ze svých břehů.

16:03
Chalupa žádá o prodloužení termínu nasazení armády

V Česku bude vydatně pršet až do středy, déšť se bude postupně přesouvat na sever republiky, sdělil to po zasedání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle něj komise proto mimo jiné doporučila vládě, aby prodloužila své nařízení o povolání vojáků k záchranným pracím o dva týdny do poloviny července. "Toto usnesení má platnost do 28. června, my doporučujeme vládě, aby prodloužila tuto možnost o dalších 14 dnů," řekl Chalupa. Zopakoval pondělní doporučení komise, aby lidé vyklidili techniku používanou při likvidaci následků po předchozích povodních z koryt rizikových vodních toků a jejich bezprostřední blízkosti.

16:26
Výstraha platí v devíti krajích, riziko bude hrozit až do čtvrtka

Nejvážnější povodňová situace je na východě Čech a na jihu Moravy, kde bude vzhledem k dalším srážkám podle meteorologů extrémní riziko až do čtvrtka. Nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení, nyní platí na devíti místech, tedy pro většinu Jihočeského a Jihomoravského kraje, východní polovinu Středočeského, Děčínsko v Ústeckém kraji a pro Pardubický, Královéhradecký, Liberecký kraj a Vysočinu. Pro Prahu platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Třetí stupeň povodňové aktivity je na Zlatém a Mlýnském potoce v Dobroníně na Jihlavsku, na Doubravě v Bílku a v Pařížově, Smědé v Předláncích, na Stružnici na Českolipsku, Novohradce v Luži, na potoku Výrovka na Kutnohorsku. K ohrožení vystoupla i hladina Labe v profilu Vestřev u Hostinného na Trutnovsku a na odtoku z přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších.

Rozvodněný Ochozský potok 25. června v Polné na Jihlavsku

Foto: ČTK

17:20
Na Vysočině staví hráze z pytlů, třetí stupeň tam platí na dvou místech

Třetí stupeň povodňové aktivity, znamenající ohrožení, platí odpoledne na Vysočině na řece Doubravě v Bílku na Havlíčkobrodsku a v Dobroníně na Jihlavsku. Na osmi místech v kraji platí druhý stupeň vyžadující pohotovost. Na 13 místech je nutná bdělost, odpovídající prvnímu stupni. Zlatý a Mlýnský potok v Dobroníně zaplavují silnice v okolí sportovního areálu a několik domů v blízkosti obou toků. "Dobrovolní hasiči tam plní pytle pískem a budou z nich stavět protipovodňovou hráz, která by měla od vody ochránit areál místní soukromé firmy," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Pohotovost vyžaduje výška hladin na Sázavě ve Žďáru nad Sázavou, ve Světlé nad Sázavou, Chlístově a Pohledských Dvořácích, na Borovském potoku ve Stříbrných Horách, Jihlavě v Bransouzích, Trnavě v Hořepníku a na Šlapance v Mírovce.

17:29
V Praze staví zábrany, hladinu Vltavy zvyšuje Sázava

Hladina Vltavy v Praze mírně stoupá, v 17:00 by měla dosáhnout prvního povodňového stupně. V 16:30 protékalo Vltavou 417 metrů krychlových za sekundu, ve středu ráno by Prahou mělo protékat 600 metrů. V Praze již platí první povodňový stupeň podle stupnice Českého hydrometeorologického ústavu. "Ta situace je podle předpovědi relativně dobrá," řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Hladinu Vltavy v Praze zvyšuje podle Hudečka především Sázava. Pražský magistrát uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce. Zároveň byla odtažena všechna zaparkovaná auta z vltavských náplavek, pro pěší jsou stále otevřeny. "Postaveny byly protipovodňové stěny v Divadelní ulici a do 18:00 by měly být dokončeny na Zbraslavi," řekl Hudeček.

Pracovníci Správy služeb hlavního města Prahy instalují protipovodňové zábrany na Smetanově nábřeží.

Foto: ČTK

18:05
V Libereckém kraji zasahuje 13 jednotek hasičů, většinou ve Višňové

V Libereckém kraji už sice srážky nejsou tak vydatné a někde již neprší, stav ohrožení ale zůstává na Smědé v Předláncích a na dalších třech řekách mají bdělost. Od pondělního rána do dnešního podvečera spadlo na některých místech přes 120 milimetrů srážek, nejvíc v Jizerských horách. Vyplývá to z informací z Českého hydrometeorologického ústavu. Po poledni se sešla krajská povodňová komise, žádná zásadní opatření zatím nepřijala. "V kraji zasahuje 13 hasičských jednotek, z toho většina je ve Višňové, kde je situace nejvážnější," řekl po jednání hejtman Martin Půta. Hasiči ve Višňové čerpají vodu u nedokončené protipovodňové hráze, kde zatím funguje jen jedno ze tří čerpadel. Kvůli vodě jsou už také v okolí Višňové uzavřené tři silnice, na místě hlídkuje policie.

18:24
Na jihu Moravy je nejohroženější Podhradí na Znojemsku

Na jižní Moravě platí druhý stupeň povodňové aktivity na odtoku z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku a na řece Jihlavě v Ivančicích. Vyhlášen byl i na řece Svratce ve Veverské Bítýšce a na odtoku z Brněnské přehrady. Vyplývá to z informací dispečinku státního podniku Povodí Moravy. Problémy mohou nastat na horním toku Dyje nad Vranovskou přehradou, kde se brzy očekává třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. První stupně platí na Dyji pod Vranovskou a Znojemskou přehradou, v nedalekém Hevlíně i v Jevišovce. Nejrizikovějším místem je patrně Podhradí na Znojemsku, tedy prostor nad Vranovskou přehradou. Tam průtoky při jarním tání a letních bouřích stoupají až na třetí stupeň povodňové aktivity. V minulosti se při něm řeka rozlévala do okolí. Před pěti lety bylo ale její koryto vybagrováno. Nyní se už i při třetím stupni, tedy ohrožení, drží Dyje v obci v korytě.

19:11
Na most v Ronově dohlíží hasiči, zatím vodě odolává

S ochranou poničeného historického mostu v Ronově u Přibyslavi před velkou vodou v řece Sázavě pomáhají hasiči. Před polednem odstranili dřevěné bednění pod opravovaným středním obloukem a uvolnili průtok. Na řeku stále dohlížejí, aby ji neucpaly větve a jiné naplaveniny. Most pocházející asi z 16. století patří mezi desítku nejstarších v zemi, od loňska je v havarijním stavu. Kvůli opravám, které začaly zjara, je napůl rozebraný. Podle přibyslavského starosty Jana Štefáčka mu povodeň zatím neuškodila.

Foto: ČTK

19:24
Pod vodou skončilo už 17 silnic, nejvíce na východě Čech

V souvislosti s vytrvalými dešti, které Česko trápí už druhý den, byla zaplaveno několik silnic. Dnes kolem 18:00 bylo neprůjezdných 17 komunikací, zejména silnic druhé a třetí třídy. Nejvíce uzavřených úseků je na východě Čech, kde řidiči neprojedou čtyři silnice v Pardubickém a dvě v Královéhradeckém kraji. Problémy jsou i na železnici, na Vysočině najel vlak do stromu, který zřejmě kvůli podmáčené půdě spadl na trať.

Ve východních Čechách jsou podle ŘSD uzavřeny dvě silnic u obce Dolní Roveň a úsek mezi Komárovem a Horními Ředicemi na Pardubicku, zaplavena je také Jasenská ulice v Přelouči. V Královéhradeckém kraji je pod vodou silnice u Doudleb nad Orlicí a úsek z Petrovic do Lodína.

20:09
Děkujeme za pozornost, situaci kolem rozvodněných řek budeme nadále sledovat.