On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:04
Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta a symbolu boje proti apartheidu Nelsona Mandely se v posledních 24 hodinách zhoršil a exprezident je nyní v kritickém stavu.
07:15
Před soudem ve švýcarské Bellinzoně dnes začne klíčová část procesu s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří jsou obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce.
07:25
Zástupci odstupující vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes sejdou, aby jednali o čerpání peněz z evropských fondů, podpoře výzkumu či o sociálním bydlení a minimální mzdě. Tripartity by se měl zúčastnit také prezident.
07:33
Americký kaskadér a provazochodec Nik Wallenda v brzy ráno SELČ úspěšně přešel po laně dlouhém více než 400 metrů přes Velký kaňon v Arizoně.
07:48
Protestní hnutí v Brazílii za lepší veřejné služby a proti korupci v neděli poněkud zesláblo. Bude však i dnes pokračovat a 1. července by měla dokonce zemi ochromit generální stávka.
08:11
Pokud prezident jmenuje úřednickou vládu, nic to nemění na odhodlání ČSSD prosadit předčasné volby, napsala strana ve svém prohlášení.
08:48
V poušti v Saúdské Arábii zemřel žízní pár Katarců, kterým se porouchal automobil. Policie po nich vyhlásila rozsáhlé a s pomocí vrtulníku našla ženu poblíž automobilu a muže asi deset kilometrů od ní.
09:24
V Bellinzoně začala klíčová část procesu s bývalými manažery Mostecké uhelné společnost. K soudu se dopoledne dostavili Antonín Koláček a belgický obchodník Jacqes de Groote.
09:59
Počet obětí nehody rumunského autobusu v Černé Hoře vzrostl na 18. Dalších 7 turistů je ve velmi těžkém stavu v nemocnici, kde bojují o život. Jde o jednu z nejhorších dopravních nehod v historii této země.
10:32
USA nemají důvod očekávat, že jim Rusko vydá bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který v Moskvě čeká na letadlo do zámoří. Řekl to šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov.
11:09
Němečtí kriminalisté zadrželi muže, který od roku 2008 střílel na dálnicích po celém Německu převážně po kamionech. Postrach německých dálnic zaútočil více než sedmsetkrát a dva lidi vážně zranil.
11:47
Poslanec David Rath zůstává ve vazba. Vrchní soud zamítl stížnost Ratha proti rozhodnutí krajského soudu o uvalení vazby.
12:20
Rusko se s Kyprem dohodlo na využití vojenské letecké základny v Pafosu na západě země. Součástí ujednání, jehož bylo dosaženo při nedávné návštěvě kyperského ministra zahraničí v Petrohradu.
13:02
Do středy může spadnout až 120 milimetrů srážek, od úterý hrozí povodně na většině území republiky. Třetí stupeň povodňové aktivity očekávají meteorologové například na Nežárce, Malši, Sázavě či Lužnici.
13:34
V sídle kabinetu začala jednat tripartita. Na zasedání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů přijel poprvé také prezident Miloš Zeman.
14:05
Sněmovna bude v zítra jednat ve znamení očekávání vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, jak hodlá řešit nynější vládní krizi po demisi premiéra Petra Nečase (ODS).
14:36
Správní rada VZP schválila dnes návrh ředitele Kabátka na postup při převzetí Portálu od společnosti IZIP. Nyní platí za provozování portálu IZIPu 72 milionů korun ročně, chce ho provozovat sama.
14:43
Jeroným Tejc (ČSSD): Máme už 91 hlasů pro rozpuštění sněmovny. Potřeba je ale 120 poslanců.
14:58
Slovenská policie obvinila bývalého šéfa armádní rozvědky a jeho přítelkyni, rovněž někdejší agentku, kvůli úniku tajných informací.
15:12
Skupina 142 švédských transsexuálů se domáhá u státu odškodnění ve výši 880 000 korun českých pro každého a oficiální omluvy kvůli nuceným sterilizacím v letech 1972-2012.
15:30
Pákistánské úřady identifikovaly těla deseti zahraničních turistů a místního průvodce, které o víkendu zabila skupina ozbrojených islamistů. Mezi usmrcenými cizinci jsou údajně i dva slovenští horolezci.
15:45
Osm obviněných, kteří byli ve vazbě kvůli vyšetřování zakázky na obnovu hřebčína v Kladrubech nad Labem, z ní bude propuštěno. Rozhodl o tom dnes pardubický soud.
16:00
Odstupující Nečasova vláda minimální mzdu zvyšovat nebude. Návrh ministryně práce, aby se od srpna nejnižší výdělek zvedl o 500 korun na 8500 korun, kabinet neprojedná. Nečas to uvedl po jednání tripartity.
16:20
ODS nepodpoří případnou úřednickou vládu, která by měla nahradit končící kabinet premiéra Petra Nečase. Sestavení takového kabinetu je podle ODS snahou obejít parlament. Shodlo se na tom grémium strany.
16:44
Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Šiška a někdejší ředitel odboru informatiky Hojer, které policie vinila z podplácení, jsou nově stíháni také kvůli zneužití pravomoci úřední osoby.
16:58
Podle předsedy KSČM Filipa je vláda odborníků, jak ji chce ustanovit prezident Zeman, nyní legitimní, ale krátkodobé řešení. Východiskem jsou podle něj předčasné volby v co nejbližším termínu.
17:34
Italský soud uložil 7 let vězení bývalému premiérovi Berlusconimu v aféře Rubygate, ve které byl obviněn z pohlavního styku s nezletilou prostitutkou. Nesmí také vykonávat veřejnou funkci. Může se však odvolat.
17:55
Německá vláda vyzvala Londýn, aby se vyjádřil ke zprávám o svém údajném odposlechovém programu Tempora, v rámci kterého britská zpravodajská služba GCHQ může kontrolovat až 600 milionů telefonních spojení denně.
18:15
Zeman by se chtěl po své dnešní návštěvě na jednání tripartity, účastnit zasedání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů i v budoucnu. Podle svých slov je prý prvním prezidentem, který na tripartitu zavítal.
18:36
Zatčená bývalá šéfka kanceláře premiéra Jana Nagyová se prý scházela s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem na příkaz premiéra Petra Nečase. Serveru Lidovky.cz to sdělil sám Nečas.
19:10
Nejvyšší představitel Kataru, emír Hamad bin Chalífa Sání, se rozhodl předat moc svému synovi. Novým vládcem Kataru se má stát korunní princ Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání.
19:34
Běloruský ministr zahraničí Makej smí na jednání EU do Bruselu. Dostal totiž výjimku z vízových sankcí, které na běloruské představitele uvalila EU kvůli porušování lidských práv a pravidel demokracie.
19:56
Šéf americké diplomacie John Kerry prý pohrozil, že Rusko a Čína ponesou následky za to, že bývalému zaměstnanci tajných služeb Edwardu Snowdenovi umožnily odletět v neděli z Hongkongu do Moskvy.
20:27
Podle německého listu Frankfurter Rundschau chce Zeman sám převzít opratě řešení politické krize. Rakouský deník Wiener Zeitung zase napsal, že díky úřednickému kabinetu bude Česko jako prezidentská republika.
20:54
Albánská opozice zřejmě s velkým náskokem vyhrála volby. Po sečtení 42 procent hlasů jasně vede a v této chvíli by jí v parlamentu připadlo 84 ze 140 křesel. Vyzvala také premiéra, aby uznal porážku a odstoupil.
21:35
Vedení policie stahuje nově používaný druh nábojů, protože se zasekávají v zásobníku pistole. Pokud se prokáže chyba na straně zbrojovky, policejní prezidium bude dodávku milionu nábojů reklamovat.
22:01
Nejméně 39 osob zahynulo a dalších 65 utrpělo zranění při dnešní sérii pumových útoků v Bagdádu. Série deseti explozí aut naložených trhavinami otřásla převážně šíitskými oblastmi irácké metropole.
22:27
Rada bezpečnosti OSN dnes schválila rezoluci vyzývající k okamžitému ukončení sexuálního násilí při ozbrojených konfliktech. Učinila tak krátce po výzvě Angeliny Jolie na zesílení boje proti těmto zločinům.
22:53
Ústřední povodňová komise vyzvala povodňové orgány v Jihočeském, Středočeském, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině k přípravám na povodně. Dále doporučila povodím Labe, Vltavy a Moravy pokračovat v odpouštění přehrad, aby se zvýšil jejich retenční potenciál.
07:02
Vydatné deště v noci na rozvodnily řeky v ČR. Hladina toků už na 16 místech dosáhla prvního povodňového stupně, a Novohradka v Luži na Chrudimsku dokonce nejvyššího stupně ohrožení.
07:14
Literární historik Martin C. Putna se dnes po sporech s prezidentem ohledně své profesury dočká diplomu, dekret mu ale namísto hlavy státu předá ministr školství Petr Fiala.
07:26
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje nového premiéra, který by měl sestavit kabinet po rezignaci premiéra Petra Nečase. Stát by měl v čele úřednického kabinetu.
07:49
Ozbrojenci dnes zaútočili na palác afghánského prezidenta Hamída Karzáího v Kábulu. V centru města se ozvala střelba a exploze. Není zatím jasné, zda byl Karzáí v té době uvnitř.
08:20
Katarský emír Hamad bin Chalífa Sání dnes odstoupil a předal moc synovi a dosavadnímu korunnímu princi Tamimovi. Svůj krok zdůvodnil tím, že je čas pro novou generaci.
08:59
Nejvýznamnější čínský list ostře zaútočil na USA v souvislosti s aférou Edwarda Snowdena. Oficiální deník odmítl obvinění, že Čína usnadnila odjezd Snowdena z Hongkongu.
09:36
Téměř 10 000 lidí v americkém státě Kansas se v pondělí ocitlo bez elektrického proudu. Rozsáhlý výpadek způsobila veverka, která se dostala do jedné z rozvoden.
10:12
Ve Švýcarsku dnes pokračuje proces s šesti bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS) obžalovanými z podvodů, z praní špinavých peněz a z korupce.
10:49
Ruští členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice dokončili v pondělí večer práci vně orbitálního komplexu. Zahrnovala mimo jiné i přípravu připojení nového ruského modulu k orbitálnímu komplexu.
11:33
Akademik Martin C. Putna dnes od ministra školství převzal profesorský dekret, proti Putnovu jmenování se dřív postavil prezident Miloš Zeman. Spolu s Putnou dnes v pražském Karolinu převzalo dekret pět dalších profesorů.
12:00
Manželka odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) dnes na policii využila svého práva podle trestního řádu a odepřela vypovídat v kauze svého údajného sledování.
12:33
Soud Evropské unie dnes udělil České republice pokutu 250.000 eur (necelých 6,5 milionu korun) za to, že pozdě převedla do svého práva směrnici Evropské unie o penzijním pojištění zaměstnanců.
13:06
Soudci ve Švýcarsku nepřijali písemná prohlášení, ve kterých tři obžalovaní bývalí manažeři a majitelé MUS vysvětlovali své působení v celé kauze. Obžalovaní měli možnost vypovídat, ale nevyužili ji. Po tomto rozhodnutí začne odpoledne výslech svědků.
13:22
Ruské úřady by mohly v Moskvě zadržet bývalého konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena do doby, než objasní okolnosti jeho příletu do Moskvy.
13:36
Koalice má 101 poslanců pro podporu případné nové vlády v čele s Miroslavou Němcovou (ODS). Chce tak přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby nejmenoval úřednickou vládu.
13:59
Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely je nadále kritický. Jak uvedla jihoafrická média, do Mandelovy rodné vesnice Qunu se začali sjíždět členové rodiny bývalého jihoafrického vůdce.
14:35
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v dnešní výroční zprávě ke vzdělání znovu upozorňuje na vysoký věk českých učitelů.
14:59
Moskva dnes odmítla obvinění Washingtonu, že svým postupem napomáhá úniku Edwarda Snowdena před americkou spravedlností.
15:03
Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka. Nahradí Petra Nečase, který minulý týden rezignoval kvůli aféře své blízké spolupracovnice Nagyové.
15:15
Francouzská policie nedaleko Paříže zadržela šest osob podezřelých z osnování teroristických útoků ve Francii. Jsou rovněž podezřelí, že jsou součástí islamistické teroristické buňky.
15:39
Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí v demisi Kalouska nebudou koaliční strany pro rozpuštění sněmovny a předčasné volby, dokud v dolní komoře mají "legitimní většinu" 101 hlasů.
15:51
Americký ministr zahraničí John Kerry dnes vyzval Rusko k vydání bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který je stíhán v USA za špionáž.
16:29
Předčasné volby jsou podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby až posledním řešením. Nová vláda designovaného premiéra Jiřího Rusnoka ve Sněmovně nedostane ani jeden hlas poslanců ODS.
16:30
Jediným řešením současné vládní krize jsou podle Strany zelených předčasné volby. Možná nová vládní uskupení prý nemají mandát voličů a zelené znepokojují i spekulace o budoucích členech vlády.
17:03
Finanční expert švýcarské policie dnes před soudem v Bellinzoně zpochybnil obchodní smysluplnost vyvedení 150 milionů dolarů z Mostecké uhelné společnosti (MUS) koncem 90. let.
17:04
Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes poprvé vypovídal kvůli projektu opencard od březnového obvinění. Svoboda vyšetřovatelům pouze přečetl své stanovisko.
17:28
Internetové stránky firmy Fortuna napadli hackeři. V rámci DDoS útoku výrazně zpomalili chod webu, sázet mohou ale lidé dál. Hackerský útok přišel v době, kdy začíná tenisový turnaj Wimbledon.
17:55
Ruský prezident Vladimir Putin dnes při návštěvě ve Finsku uvedl, že Moskva nevydá Washingtonu bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, obviněného ve vlasti ze špionáže.
18:27
Předčasné volby by se mohly kvůli zákonným lhůtám konat na konci září pouze v případě, pokud by se sněmovna dohodla v červenci na svém rozpuštění. Poté by volby musely být za dva měsíce.
18:59
Polská policie musela dnes kvůli hrozbě bombovým útokem evakuovat stovky lidí. Vyklidit bylo nutné více než 20 nemocnic, soudních budov a různých úřadů po celé zemi, včetně metropole Varšavy.
19:01
Český europoslanec Ransdorf (KSČM) slovně a fyzicky napadl nizozemského televizního reportéra, který ho obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu.
19:38
Před moskevským soudem začal dlouho připravovaný proces s 12 lidmi, kteří jsou obžalovaní, že před loňským znovuzvolením Vladimira Putina vyvolávali nepokoje. Všichni ale odmítli přiznat vinu.
19:44
Kevin Dahlgren, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy spáchané v Česku, zůstává v USA ve vazbě. Obhajoba o propuštění na kauci nepožádala. Soud navíc při dnešním jednání zamítl tři její stížnosti.
20:19
Zhruba 70 procent pacientů s virem HIV se infikovalo při homosexuálním styku. Je to nejvyšší podíl v Evropě. Uvedl to předseda České společnosti AIDS pomoc Ivo Procházka.
20:45
Provoz na 108. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova ve směru na Brno komplikuje spadlý strom. Provoz je sveden do jednoho pruhu. Uzavírka potrvá zhruba do 21:00.
21:44
Ministrem vnitra v nové úřednické vládě bude někdejší šéf tohoto resortu Martin Pecina. O postu ministra zahraničí bude nový premiér Rusnok jednat s exministrem Janem Kohoutem.
22:02
OKD musí odstranit více než 50 nepovolených staveb v Dole Frenštát. Rozhodnutí vydal Městský úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Firma ale tvrdí, že má vůči státu povinnost stavby udržovat.
22:22
Přes 2000 lidí se shromáždilo u Taksimského náměstí v Istanbulu na protest proti rozhodnutí soudu pustit na svobodu policistu, který měl při nedávných nepokojích zabít jednoho z demonstrantů.
07:08
Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zahájí hlavní líčení v případu bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka. Obžaloba se týká zveřejnění odměn Jany Nagyové bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase.
07:10
Ministrem vnitra v nové úřednické vládě bude někdejší šéf tohoto resortu Martin Pecina. Sdělil designovaný premiér Jiří Rusnok. Dodal, že o postu ministra zahraničí bude jednat s exministrem Janem Kohoutem.
07:11
V Brně bude dnes slavnostně otevřena nejvyšší budova v Česku - mrakodrap AZ Tower. Měří 111 metrů.
07:12
Americký prezident Barack Obama a jeho afghánský kolega Hamíd Karzáí během úterní videokonference podpořili mírové rozhovory s radikálním hnutím Taliban.
07:12
Prezident Miloš Zeman dnes míří do Německa. Dvoudenní návštěva Berlína bude poslední z jeho seznamovacích cest do sousedních zemí v roli hlavy státu. První den se setká s nejvyššími představiteli Německa včetně kancléřky Angely Merkelové.
08:36
Labe se v noci dostalo v Ústí a Děčíně na první stupeň povodňové aktivity. Podle modelové předpovědi by řeka v obou městech mohla kulminovat na stupni ohrožení
09:10
Nálada mezi německými spotřebiteli vzrostla sedmý měsíc za sebou a je na novém maximu od září 2007.
10:08
Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila od ledna do května organizátorům předváděcích akcí pokuty za 10,3 milionu korun. Objem sankcí i jejich počet roste.
10:08
Summit Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek zaměří na nezaměstnanost mladých, hospodářský růst a bankovní unii.
10:09
Za roční vlády egyptského prezidenta Muhammada Mursího se v Egyptě konalo přes 9400 protestů. Letos se jejich počet každý měsíc ve srovnání s loňskem zvýšil sedmkrát.
10:58
Premiér Jiří Rusnok od rána jedná v Kramářově vile o složení nové vlády. Setkal se s předákem Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavem Zavadilem, ten ale možnost svého zapojení do kabinetu odmítá.
10:59
Na pražském Smíchově se dnes ráno zřítila část bývalého lihovaru. Trosky budovy prohledali hasiči, nikoho pod nimi nenašli. Nikdo nebyl ani zraněn, řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová.
11:00
Americký prezident Barack Obama dnes odpoledne odlétá z Washingtonu na svou vůbec první velkou cestu na africký kontinent. Spolu s manželkou navštíví Senegal, Jihoafrickou republiku a poté Tanzanii.
11:01
Brazilský parlament v úterý odmítl návrh na změnu ústavy, který byl jedním z důvodů, kvůli nimž v těchto dnech plní ulice velkých měst desetitisíce lidí.
11:20
Novám ministrem zemědělství by se podle zdroje blízkého vedení Agrární komory mohl stát prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.
12:13
Situace na českých řekách se postupně uklidňuje, dnes kolem 11:30 platil povodňový stupeň ohrožení na třech místech v Pardubickém kraji. Druhý stupeň, pohotovost, hlásilo více než 20 vodoměrných stanic.
12:14
Do roka by měla v centru Prahy stát socha Milady Horákové. O jejím umístění rozhodne Praha 1 ve spolupráci s magistrátem, Klubem Milady Horákové a Konfederací politických vězňů v příštích týdnech.
12:14
Jihoafrického vůdce Nelsona Mandelu, jehož zdravotní stav zůstává i nadále kritický, navštívil v nemocnici arcibiskup Thabo Makgoba z Kapského města.
12:44
ČSSD nevylučuje, že v červenci vyvolá hlasování Poslanecké sněmovny o jejím rozpuštění, i když nebude mít jistých 120 hlasů, které jsou k tomu třeba.
12:45
Na nadcházející summit Evropské unie v Bruselu pojede odcházející premiér Petr Nečas. Jeho nástupce Jiří Rusnok se chce věnovat sestavování vlády.
12:59
Neznámý pachatel dnes krátce před polednem přepadl banku v Praze 3 a odnesl z ní desítky tisíc korun. Při přepadení nebyl nikdo zraněn.
13:45
Jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie je již druhý den zavřena kvůli stávce. Na pařížskou Eiffelovu věž, kam se denně vypraví desetitisíce turistů, se tak nikdo nedostane.
15:11
Disident Pavel Wonka, nedávno zesnulý psycholog Slavomil Hubálek nebo devadesátiletý herec Lubomír Lipský jsou mezi 36 kandidáty na státní vyznamenání, na jejichž nominaci se dnes shodl Senát.
15:14
Video se dvěma Češkami, které byly v březnu uneseny v Pákistánu, se podle Blesk.cz objevilo na internetu. Ženy se na něm přimlouvají za propuštění vězněné pákistánské neuroložky Siddíkíové.
15:50
Většina obžalovaných v kauze MUS odmítla předat švýcarskému soudu údaje o své finanční situaci. Jejich advokáti jako důvod uvedli obavy, aby to proti nim nemohlo být použito v Česku.
16:37
Nejvyšší soud zrušil v USA ustanovení zákona na ochranu manželství, které definovalo manželství pouze jako svazek muže a ženy. Norma tak upírala párům stejného pohlaví státní podporu.
16:49
Zhruba dvě třetiny Čechů souhlasí s tím, že ženy mají právo rozhodnout se o interrupci, stejný podíl lidí je i pro uzákonění eutanazie a trestu smrti. Vyplývá to z květnového průzkumu CVVM.
17:20
Policie v úterý prohledala byt a kancelář senátora za ODS Tomáše Kladívka. Podle něj si policisté odnesli mimo jiné jeho počítač a mobilní telefon. Důvody prohlídky neuvedl.
18:21
Prodej Lobkovického paláce v Praze Německu je otázkou ceny. Na závěr prvního dne státní návštěvy Berlína to řekl český prezident Miloš Zeman. Německo má o historickou budovu zájem, protože v ní sídlí jeho ambasáda.
18:22
Konflikt v Sýrii a snaha o obnovu jednání mezi Izraelem a Palestinci jsou tématy páté blízkovýchodní cesty amerického ministra Kerryho, který znovu vyloučil vojenské řešení syrské krize.
18:52
Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj potvrdil půlmilionovou pokutu pro ústeckou Krajskou zdravotní za chyby při nákupu přístrojového vybavení pro nemocnici Chomutov a nemocnici Most.
18:52
Ruské ministerstvo spravedlnosti na základě kontroverzního zákona o "zahraničních agentech" pozastavilo činnost jediné celostátní nezávislé organizace pro monitorování průběhu voleb Golos.
19:44
V čele žebříčku nejvlivnějších celebrit podle časopisu Forbes letos stanula americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová. Druhá je letos zpěvačka Lady Gaga, za ní pak režisér Spielberg.
20:04
ČSSD a TOP 09 se na dnešním jednání znovu neshodly na rozpuštění Poslanecké sněmovny a uspořádání předčasných voleb. TOP 09 takové řešení odmítá, dokud má koalice v dolní komoře většinu.
20:33
Američana Ariela Castra, který je obviněn z únosu, znásilňování a dalšího trýznění tří žen, prohlédne psychiatr. Posouzení jeho duševní způsobilosti nařídil clevelandský soudce Russo.
21:13
Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem schvaluje přesně polovina Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. Většina lidí by ovšem chtěla co nejdříve předčasné volby.
21:26
Francouzský odvolací soud potvrdil trest doživotního vězení pro venezuelského teroristu známého pod přezdívkami Carlos nebo Šakal za atentáty spáchané ve Francii v letech 1982 a 1983.
22:13
Více než 40 lidí zatkli moskevští policisté po demonstraci v centru Moskvy. Akce se konala na podporu někdejšího ropného magnáta Chodorkovského, který dnes oslavil ve vězeňské cele padesátiny.
22:34
Ministryní spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka bude bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD). Je tak druhou oficiálně oznámenou členkou tvořícího se kabinetu.
22:52
Tři Evropanky z hnutí Femen, původně odsouzené v Tunisku za obnažování ke čtyřměsíčnímu vězení, mají vyjít v příštích hodinách na svobodu. Odvolací soud změnil tresty na podmíněné.
07:08
Dopravu na dálnici D1 komplikuje nehoda tří kamionů a osobního automobilu na 111. kilometru ve směru na Brno. Vozidla projíždí levým jízdným pruhem.
07:09
V Bruselu dnes začíná další dvoudenní summit Evropské unie, který se má zaměřit hlavně na nezaměstnanost mladých, hospodářský růst a bankovní unii.
07:13
Prezident Miloš Zeman dnes vystoupí na berlínské Humboldtově univerzitě s projevem na téma budoucnost Evropy.
09:56
Designovaný premiér Jiří Rusnok od rána pokračuje v jednáních s možnými kandidáty na ministry. Sešel se se spisovatelem Pavlem Kohoutem. Kohout při odchodu z Kramářovy vily nechtěl jednání komentovat.
10:35
Vypálit cejch rozžhaveným železem si nechala ve středu v centru Prahy skupina polonahých aktivistů na protest proti podmínkám chovu zvířat.
10:40
V Rusku vrcholí přípravy k zahájení programu destalinizace země, který získá status "státního cílového projektu" a bude financován ze státního rozpočtu.
11:13
Sociální demokracie vyzve svou bývalou místopředsedkyni Marii Benešovou, která přijala post ministryně spravedlnosti ve vznikající vládě Jiřího Rusnoka, aby odešla ze strany.
11:38
Škoda, kterou na jihu Čech napáchala červnová povodeň, se odhaduje na dvě miliardy korun. Zasáhla 339 z celkem 623 obcí v kraji.
11:43
V advokátní kanceláři MSB Legal, spojené s pražským lobbistou Ivo Rittigem na Nových Butovicích zasahuje protikorupční policie. Chce dokumenty týkající se nemocnice Na Homolce.
12:13
Situace na rozvodněných tocích ve středních Čechách se nadále zklidňuje. Řeka Cidlina v Sánech na Nymbursku dopoledne klesla na druhý stupeň povodňové aktivity.
12:13
Dcera bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely uvedla, že jeho stav je stabilní. Informovala o tom na sociální síti Twitter televizní stanice Sky News.
12:14
Egypt se stal 100. státem, který uznal nezávislé Kosovo. Na síti Twitter to dnes oznámil šéf kosovské diplomacie Enver Hoxhaj.
12:41
Policie navrhla obžalovat exnáměstka ministra práce Vladimíra Šišku a vedoucího odboru informatiky Milana Hojera z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby.
13:06
V Šumperku byli dnes nalezeni dva mrtví bezdomovci. Další čtyři lidé skončili s podezřením na otravu v nemocnici. Podle policie společně popíjeli alkohol.
13:38
Šéf Potravinářské komory Miroslav Toman přijal místo ministra zemědělství v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Novinářům to řekl po dnešním jednání s Rusnokem v Kramářově vile.
13:38
Webové stránky sázkové kanceláře Fortuna již čtvrtý den čelí masivním systematickým útokům hackerů. Útoky se projevují zejména zpomalením rychlosti webu a snížením klientského komfortu.
13:44
Až sedm let vězení hrozí ruskému vojenskému pilotovi, který loni v květnu havaroval s letounem An-30 na letišti u Čáslavi.
13:53
Nabídku na post ministra zdravotnictví dostal dnes od premiéra Jiřího Rusnoka náměstek Fakultní nemocnice Motol a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát.
14:09
Celou Revoluční ulici v Praze uzavřela policie. Policisté odklání dopravu do okolních ulic. Na místě je prý pyrotechnik. Podle mluvčí policie šlo o přepadení cestovní kanceláře.
14:41
Francouzská herečka Audrey Tautouová se nezúčastní 48. ročníku MFF v Karlových Varech. ČTK to dnes sdělilo vedení této přehlídky na základě oznámení agentů zastupujících herečku.
14:50
Soud poslal do vězení bývalého elitního vojáka a člena ochranky Jiřího Paroubka na devět let. Muž chtěl zneužívat děti včetně nemluvňat.
15:08
Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí stříbrné pamětní medaile na pomoc obětem letošních povodní. Výtěžek z jejich prodeje poputuje k potřebným. Prodej medailí by měl vynést přes 250 000 korun.
15:23
Ve čtvrtek byl slavnostně otevřen úsek dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Motoristé na něj budou moci poprvé vjet vpátek. Česká dálniční síť se tak rozšíří o 25 kilometrů.

15:44
Pražský městský soud dnes zamítl žalobu podnikatele Iva Rittiga na Nadační fond proti korupci. Rittig žádal odstranit z webu tvrzení, která jej spojují s tunelováním pražského dopravního podniku.
15:56
Exministr Petr Šimerka odmítl z osobních důvodů post ministra práce a sociálních věcí, který mu nabízel premiér Jiří Rusnok.
16:14
Ministerstvo životního prostředí by mělo dát téměř 150 mil. Kč na podporu a obnovu návštěvnické infrastruktury v národních parcích a CHKO. Celkem by se mělo podpořit 112 projektů. Zda k nim peníze skutečně doputují, už bude záležet na novém ministrovi a nové vládě.
16:23
Premiér Petr Nečas chce prosadit do závěrů summitu EU, aby společenství poskytlo pomoc státům postiženým posledními povodněmi. Řekl, že bude usilovat především o snazší přesun peněz mezi operačními programy a o podporu zasažených firem.
16:42
Portugalsko dnes ochromila další velká stávka svolaná odbory na protest proti úsporné politice vlády. Ochromila především hromadnou dopravu.
17:03
Libyjský ministr obrany Muhammad Barghazí byl dnes odvolán z funkce po středečních těžkých střetech znepřátelených ozbrojených milicí v Tripolisu.
17:23
Protesty, které otřásají Brazílií téměř dva týdny, si už vyžádaly přinejmenším pět lidských životů.
17:24
Prezident Miloš Zeman je podle svých slov šťastný, že obě Češky unesené v březnu v Pákistánu jsou naživu. ČR podle něj udělá vše, aby jim pomohla. Podrobnosti pomoci odmítl uvést kvůli úniku informací k teroristům.
17:35
Tajné informace německé rozvědky o nacistickém zločinci Adolfu Eichmannovi zůstanou nadále pro veřejnost nepřístupná. Správní soud v Lipsku odmítl žalobu novináře listu Bild, který se dožadoval zveřejnění začerněných pasáží v Eichmannově složce.
17:45
Na školním výletě na jihu Rakouska dnes odpoledne zahynula česká studentka gymnázia. Spolu s další ženou se plavila na nafukovacím člunu, který se převrátil. Druhá vodačka se zachránila.
18:21
Jihočeská ČSSD se postavila za bývalou místopředsedkyni strany Marii Benešovou, kterou chce ČSSD podle předsedy Bohuslava Sobotky vyzvat k odchodu ze strany. Důvodem je to, že přijala ministerskou funkci ve vznikající vládě Jiřího Rusnoka.
18:35
ODS nepodpoří vládu Jiřího Rusnoka. Strana doufá, že prezident Miloš Zeman při případném druhém pokusu o jmenování vlády bude respektovat většinu, kterou má v současnosti ve Sněmovně koalice.
18:53
Do registru UNESCO Paměť světa byla zapsána Sbírka českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989. Sbírka byla zápisem uznána za součást dokumentárního dědictví lidstva v minulém týdnu. ČR tak má již čtvrtý zápis do tohoto registru.
19:17
Miliardář Andrej Babiš, lídr politického hnutí ANO, bude kandidovat do Poslanecké sněmovny v parlamentních volbách v příštím roce. Babiš to dnes řekl v rozhovoru v Českém rozhlase.
19:25
Nabídku vést ministerstvo pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka dostal podle informací ČTK Daniel Braun. Dosud působil jako první náměstek ministra Kamila Jankovského.
19:41
Chilská policie dnes v hlavním městě Santiagu de Chile vyklidila 12 středních škol, které obsadili protestující studenti. Ti demonstrují za reformu školství, která by měla kromě jiného zavést i bezplatné vzdělávání. Nynější vzdělávací systém je drahý a státem je financováno jen 36 % školských zařízení.
20:20
Americká velká porota formálně obžalovala útočníka na dubnový maraton v Bostonu Džochara Carnajeva ze zabití čtyř lidí a z použití zbraně hromadného ničení.
20:30
Francouzský oscarový scenárista a režisér Michel Gondry přijel dnes vpodvečer do Karlových Varů. Před Grandhotelem Pupp ho přivítal prezident filmového festivalu Jiří Bartoška.
20:56
Skupina amerických kongresmenů dnes pohrozila odvetnými opatřeními vůči Rusku, které by podle nich mělo vydat bývalého technika americké rozvědky Edwarda Snowdena.
21:09
Více než dvě desetiletí po konci války v Perském zálivu vyplatil Irák tehdy napadenému Kuvajtu poslední reparace. Rada bezpečnosti OSN dnes jednohlasně schválila rezoluci, která uznává úplné vyrovnání Bagdádu s Kuvajtem.
21:57
Předsednictvo SPOZ plně podporuje kroky prezidenta Miloše Zemana k vyřešení současné vládní krize jmenováním Jiřího Rusnoka do čela vlády odborníků.
22:18
Severoatlantická aliance je znepokojena procesy s bývalými gruzínskými vládními činiteli spojenými s prezidentem Michailem Saakašvilim a vyzývá současnou vládu, aby se vyhnula takzvané selektivní justici.
07:11
Školáci si dnes jdou pro vysvědčení, od soboty jim začínají dvouměsíční prázdniny.
07:38
Na 38 místech ve čtyřech krajích se v noci na dnešek samovolně spustily sirény systému varování obyvatelstva, 34 z nich na jižní Moravě.
07:43
Počet obětí středečních násilností v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vzrostl na 35 mrtvých. Informovaly o tom dnes čínské sdělovací prostředky, které ale zatím neobjasnily pozadí nepokojů.
07:44
Ukrajina vrátila Německu více než 700 cenných knih, které po druhé světové válce odvezli jako válečnou kořist sovětští vojáci z berlínského Muzea cukrovarnictví, které je dnes součástí Německého technického muzea.
08:27
O přípravě bankovní unie, stejně jako o datu zahájení přístupových rozhovorů se Srbskem budou dnes v Bruselu jednat vedoucí představitelé zemí na summitu Evropské unie.
08:28
Norské soudy propustily z vazby jednoho z trojice Čechů zadržených v dubnu kvůli neupřesněnému drogovému deliktu. Zbylým dvěma soudy vazbu prodloužily.
10:51
Bulhaři dnes od rána opět protestují proti nové vládě, před budovou parlamentu v Sofii se už třetím dnem sešla asi tisícovka lidí. Demonstranti se pomocí komunitních sítí svolali před parlament na akci pojmenovanou 'Pojďme na kafe'.
11:04
Designovaný premiér Jiří Rusnok dál hledá možné adepty na ministerské posty ve své vládě. Viceprezidentovi svazu průmyslu Radkovi Špicarovi nabídl post ministra životního prostředí.
11:25
Rozhlas.cz: Filmový producent Ridley Scott točí na Barrandově ve studio číslo 5 film Dítě číslo 44. Scotta přilákaly znovu obnovené pobídky.
11:58
Dnes v 17 hodin se Hradčanském nám uskuteční demonstrace proti postupu prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů Zeman účelově zneužívá křehké hranice mezi literou a smyslem Ústavy ČR.
12:17
Soud ve švýcarské Ženevě uvolnil České republice peníze na účtech, které měla zablokované kvůli sporu se společností Diag Human.
12:21
Sociální demokracie zvažuje, že by se při případném druhém pokusu ujala sestavení vlády. Dosud přitom odmítala jakoukoliv účast na vládě do doby, než se uskuteční nové volby.
13:09
Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podalo kvůli krácení daní obžalobu na čtveřici severočeských manažerů z firem Viamont DSP a Energetické dopravní stavby (EDS).
13:31
Požadavek sociální demokracie na sestavení vlády v případném druhém pokusu vnímá TOP 09 jako logický a legitimní. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska však ani ČSSD nedá ve Sněmovně dohromady většinu, aby taková vláda získala důvěru.
14:23
Současná politická situace je nepříjemná, zneklidňující a znejišťuje jak občany, tak politiky, řekl dnes pražský arcibiskup Dominik Duka.
14:26
Lonnie Snowden, otec Edwarda Snowdena, dnes podle televize NBC hodlá informovat dopisem americké ministerstvo spravedlnosti, že jeho syn je ochoten se vrátit do USA.
14:28
Summit Evropské unie dnes rozhodl o začátku jednání o vstupu Srbska do unie. Oznámil to prezident Evropské unie Herman Van Rompuy.
14:29
Olomoucká charita musela po 12 letech ukončit spolupráci na projektu prodeje časopisu Nový prostor v ulicích města. Za tu dobu se do něj v Olomouci zapojilo několik desítek lidí.
15:12
Zdravotní pojištění platí stát i o prázdninách za studenty, kteří nyní neuspěli u maturitní zkoušky a chystají se na podzimní opravný termín. To bez ohledu na výsledek opravného termínu maturity, uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.
15:20
Summit EU rozhodl o začátku jednání o vstupu Srbska do unie. Oznámil to unijní prezident Herman Van Rompuy. Již před tím lídři EU uvítali Chorvatsko, které se 1. července stane 28. státem společenství.
15:41
Nejméně 11 lidí bylo dnes zabito a na dvě desítky zraněny při pumovém útoku u kontrolního stanoviště sunnitských provládních milicí na západě Iráku. Oznámila to agentura AP s odvoláním na policejní zdroje.
15:54
Policie obvinila jednadvacetiletou dívku z Jeseníku z vydírání dvaadvacetiletého muže z Přerova přes Skype. Vyhrožovala mu zveřejněním jeho intimních nahrávek. Dívka si muže vyhlédla přes inzerát jako svého finančního otroka.
16:14
Běloruská tajná policie ukončila trestní stíhání Bělorusů zapletených do tzv. plyšákového výsadku, tedy ilegálního přeletu běloruských hranic švédským letounem. Z něj posádka shodila náklad plyšových medvídků s nápisy na podporu svobody slova.
16:30
Íránské úřady zadržely skupinu pěti až šesti Slováků, kteří údajně z rogala fotografovali kromě jiného i vojenské objekty. Bratislava nyní vede s Teheránem složité vyjednávání. Slováky zadržela íránská policie před několika dny.
16:58
Bulharský parlament schválil změny v energetickém zákoně, které umožňují snížení cen elektřiny. Neúměrně vysoké účty za elektrický proud vyvolaly v zemi masové protesty, které následně vedly k pádu vlády a ke květnovým předčasným volbám.
17:36
Vláda Čínské republiky se rozhodla věnovat renomované české humanitární organizaci Člověk v tísni padesát tisíc dolarů, tedy jeden milion korun, na pomoc se záplavami.
17:56
Prokuratura v Bordeaux požádala o ukončení vyšetřování bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a dalších sedmi lidí v aféře okolo financování Sarkozyho volební kampaně. Soudci by měli do července rozhodnout, zda vyslyší názor prokuratury, anebo pošlou případ k soudu.
18:51
U Pražského hradu dnes protestovalo asi 60 studentů a akademiků proti prezidentovu úřednickému kabinetu, který je podle nich vláda loutek a prezident Miloš Zeman ohýbá ústavu.
19:24
Vídeňský právník zpronevěřil dva miliony eur, tedy zhruba 52 milionů korun, klientů poté, co propadl svodům slovenské prostitutky a nedokázal financovat své náklady. Advokát se šel udat na policii. Soud mu dnes vyměřil čtyřletý trest vězení.
20:03
Brazilský federální odvolací soud otevřel možnost vyhoštění italského extremisty Cesarea Battistiho. Vydání tohoto bývalého levicového teroristy se drahnou dobu bezúspěšně domáhá Itálie, kde byl odsouzen k doživotnímu vězení za vraždy čtyř lidí.
20:15
Na 230 filmů uvede 48. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Dnešní zahajovací ceremoniál byl spojen s předáním Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Převzal ho americký herec John Travolta.